logo

trugen jacn

PEKİN OLİMPİYATLARINA KATILACAK SPORCULARA TEHDİT : POLİTİK MESAJLAR VERME !

ABD,Kanada,İngiltere  ve en son Fransa dahil 8 ülke tarafından kabul edilen Çin’in işgalindeki Doğu Türkiistan’daki insan hakları İhlallerinin ” Tüm İnsanlığa  Karşı İşlenmiş bir suç ve Etnik Soykırım Cinayeti” kararından sonra Çin Pekin Olimpiyatları esnasında Doğu Türkistan Soykırımı nedeniyle  endişe ve tedirginliği artarak sürüyor. Olimpiyat oyunlarının arkasına saklanarak ve  ÇKP Faşizminin insanlık dışı cinayetlerini gizlemek için aldığı bütün sinsi ve aldamaca içerikli  bütün terbirlerine rağmen  Soykırımcı olarak suçlanma korkusundan bu kez  Sporcuları  uyaran  bir açıklama geldi. Pekin Olimpiyatlarına katılacak tüm Sporculara ” Oyunlar Sırasında Politik Açıklamalar Yapmayın !”  tehdidinde bulundu. Ancak, bu tehditlere Sporculardan tepki ve cevap gecikmedi.

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ(UYHAM)

 Çin’in  ev sahipliğindeki 2022  Pekin Kış Olimpiyat Oyunları ve Kış Paralimpik Oyunları için bilet satılmayacak – Çinli yetkililer, sporcuları politik mesaj vermemeleri konusunda uyardığı bildirildi.  Koronavirüs önlemleri çerçevesinde Pekin’de düzenlenecek Kış Olimpiyat Oyunları ve Kış Paralimpik Oyunları için bilet satılmayacak. Organizatörler izleyicileri davetiye usulüyle ağırlayacak. Kış Olimpiyat Oyunları 4-20 Şubat, Kış Paralimpik Oyunları ise 4-13 Mart tarihlerinde gerçekleştirilecek.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC), Çin’de oturan ve ülkenin koronavirüs protokollerine uyan kişilerin organizasyonları takip edebileceğini açıkladı. Geçen yaz düzenlenen 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları için de benzer bir politika uygulanmıştı.

Kış Olimpiyatları için sporcuların aşı olma zorunluluğu bulunmuyor ancak aşısız sporcuların, organizasyona katılmadan önce 21 gün karantinada kalma yükümlülüğü bulunuyor. Organizasyonlar boyunca sporcular, “kapalı sistem” denen şekilde halktan izole şekilde mücadele edecek.

Olimpiyat Oyunları Çin’in Uygur Soykırımının  Gölgesinde yapılıyor  

Pekin’in ev sahipliğindeki organizasyonlar Çin’in Uygur Soykırımının  Gölgesinde yapılıyor  Oyunlar öncesi tartışma konularından biri, koronavirüs önlemleri kadar potansiyel politik mesajlar olarak ne çıkıyor. Çin’in  Uygur  bölgesinde Uygur Türklerine ve azınlık Müslüman gruplarına karşı uygulanan baskı ve şiddet ile  Çinli Tenisçi Peng Shuai’nin  tutukluluk hali ile onun özgürlüğüne dair hâlâ bir netlik olmaması sıcak gündem başlıkları.Kış Olimpiyat Oyunları öncesi Çinli yetkililer, sporcuları insan haklarına yönelik politik mesaj vermemeleri yönünde uyardı. Human Rights Watch (HRW) Çin Direktörü Dr. Sophie Richardson, konuyla ilgili Çin’in yapay zekâ dahil olmak üzere tüm teknoloji imkanlarını sıkı gözlem için seferber edeceğini belirtti. Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Avustralya, Birleşik Krallık, Kanada, Yeni Zelanda, Danimarka, İsveç, Belçika, Hollanda, Avusturya, Estonya ve Slovenya, Çin’e diplomatik boykot uygulayan ülkeler. Diplomatik boykot durumunda, sporcular mücadele edebiliyor ama ülkeler Pekin’e diplomatik temsilci göndermeyecek.

Çin’in Sporlara Yönelik Tehditkar Açıklamalarına Tepki

2014 ve 2018 Kış Olimpiyatları’nda boy göstermiş ABD’li kayakçı Noah Hoffman, ABD takımının politik mesaj vermeme konusunda uyarıldığı bilgisini paylaştı. Hoffman, “Sporcular platformlarını kullanarak fikir beyan etme ve belli konuları sorgulama konusunda kıymetli bir fırsata sahip. Ancak sporculara önerim uyarıları ciddiye almaları çünkü konuşmaları halinde güvenlikleri tehlike altında olabilir” dedi. ”

Global Athlete”  Kulübünün direktörü Rob Koehler, sporculara politik konularda sessiz olunmasının söylenmesinin saçmalık olduğunu ve IOC’nin insan hakları konusunda fikir beyan eden sporcuları koruması gerektiğini belirtti.

IOC’nin, Peng Shuai hakkında kasım ayı başından bu yana süren tartışmalarda Çin aleyhine konuşmaması ve politik konularda sessiz kalması eleştirilere sebep oluyor.

KAYNAK : https://medyascope.tv/2022/01/20/pekinin-ev-sahipligindeki-2022-kis-olimpiyat-oyunlari-ve-kis-paralimpik-oyunlari-icin-bilet-satilmayacak-cinli (Yazan: Sedat Efekan Özener   Editör: Doğa Üründül

Share
2070 Kez Görüntülendi.