logo

trugen jacn
03 Kasım 2014

ÇİN,3 MÜSLÜMAN UYGURU DAHA İDAMA MAHKUM ETTİ.

8c89a58fbca515298db827

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)
ABD.başta batılı ülkeler, Uluslar arası toplum ve dünya medyası hiç bir sivil insanın yaşamadığı Kobani’ye odaklanırken Çin işgal yönetimi Doğu Türkistan’da katliamlarına her gün yenilerini eklemeyi sürdürüyor.
ABD. Ve batılı güçler demokrasi ve insan hakları söylemini öne sürerek Ülkemizini Orta doğu bataklığına itmeye zorlarken, Doğu Türkistan demokrası,insane hakları değil,insanlığın vicdanı ve onuru Çin yönetimince ayaklar altına alınmaya devam ediyor. Ancak,bu Müslüman Uygur soykırımına büyük bir aymazlık ve riayarkarlıkla susmayı ve görememiyi tercih ediyor.
Çin’in resmi Dünya Haberleri Sitesi 31 Ekim’de yer verdiği bir haber’de 1 Mart Kunming Tren İstasyonu Bıçaklı Saldırı olayları ile ilgil suçulu olduklarını iddia ettikleri 3 Müslüman Uygur Türkü’ne daha önce verilen İdam kararlarının onandığını bildirdi.
Yunnan Yüksek Mahkemesinin İskender Ahat,Turgun Tohtiniyaz ve Hüseyin Memetke adlarındaki Uygur gençler’in ölüm cezaları ile içlerinden hamile olduğu bilidirilen Famagül (Patigül)Tohtı’ye ise ömür boyu hapisle cezalandırılması kararlarını tastik ettiğini infazlarınin ise, Çin Yüksek Yargı Mahkemesince(Çin Yargıtayı’nca) onanmasından sonra yapılacağı açıklandı.
Çin’in son idam kararları ile ilgili görüşlerini bir basın bildirisi ile kamu oyuna açıklayan Almanya merkezli Doğu Türkistan Enformasyon merkezi Başkanı basın açıklamasında şunları ifade etti ; ”Hamile olduğu bildirilen Fatmagül Tohtı adlı Müslüman Uygur Türkü kadın Fedai’yi ömür boyu hapisle cezalandırması,Çin’in insanlık değerlerini hiçe saydığının ve tarihte gelmiş geçemiş bütün zalimlerin ve diktatörleri bu konuda kat kat geride bıraktığının açık ve net kanıtı olarak insanlık hafizasındaki yerini mutlaka alacaktır.
Doğu Türkistan’I işgal eden Çinli istilacılar 65 yıldır,Müslüman Ugur Türklerine ölümler,müsibetler gözyaşı ve iztirap çektirmekten bir gün dahi olsa geri durmadı. Çinli işgalcılar, Müslüman Uygur Türklerinin sabrını,metanetini ve dayanma sınırlarını zorlamaktadır. Onları çeşitli yöntemlerle kışkırtarak Kutsallarına saldırarak utanmazca ve hayasızca tahrik ederek ,sebepler ve gerekçeler yaratarak katliam yapmayı sürdürmektedir. Çin bu insanlık dışı soykırımlarına devam ederlerse,Uluslar arası toplumun vicdanında baskıcı,zalim, Katil , İşgalcı ve çağ dışı sömürgeci bir rejim olarak mahkum olacak ve tarihte emsallarını gördüğümüz diğer kanlı diktatörler gibi insanlığa karşı işlediği bu suçlardan dolayı şiddetle cezalandırılacaklardır. İnsanlığın onuru ve vicdanı zülmü,adaletssizliği ve haksızlığı daima daima lanetlemiş ve mahkum etmiştir.
Çinli İşgalcilar şunu iyi bilmelidir ki; Bizim inançalarımıza göre Allah Taala’nın yarattığı ve var ettiğini hiç bir dünyevi güç yok edemiyecektir.
Uluslar arası toplum’dan ve insane hakları teşkilatlarından ve demokrasi ve hukukun üstünlüğüne inan bütün ülkelerden Çin’in bu tür idam cezalarını kullanarak Müslüman UYgur Türklerine karşı uyguladığı toplu soykırımlarına karşı tepkilerini göstermelerini ve kınamalarını bekliyor ve talep ediyoruz.” Şeklinde değerlendirdi.
Bilindiği gibi Çin, geçtiğimiz aylarda üç müslüman uygur’u daha Kumning olayları ile ilişkili oldukları iddiası ile ölüm cezasına çarptırmıştı.
Uzmanlar,Çin işgal yönetiminin son aylarda peş peşe idam kararları ile Müslüman          Uygur Türklerini öldürmeyi sürdürürken, insanlığın ortak ve temel değerlerinden olan adalet algısını de soykırımlarında kullanmaktan çekinmedikleri noktasında birleşiyorlar.

Etiketler: » » »
Share
989 Kez Görüntülendi.