logo

trugen jacn

ÇİN ZİNDANLARINDAKİ UYGUR AYDINLARININ KIZLARI BABALARI İÇİN ÖZGÜRLÜK TALEP ETTİ

SON 2 YILDIR TUTUKLANAN UYGUR TÜRKÜ AYDINLAR

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ(UYHAM)

ÇKP İşgal yönetiminin Doğu Türkistan’da yaşayan Türklere yönelik insanlık dışı baskı, zulüm ve etnik soykırım  politikasının devam ettiği bir dönemde, Çin hapishanelerinde  çile dolduran binlerce  Uygur Aydınlarının  kaderleri hala meçhul ve  akibetleri ise,  hala bilinmiyor.

Çin zindanlarında  ömürlerini tüketen Uygur aydınlarının  yurt dışında yaşayan  kızlarının babalarının özgürlüklerine kavuşabilmeleri   için verdikleri amansız mücadelesini ısrarla sürdürmektedir.  Sosyal medya   başta  her türlü  platform ve araçları kullanan Dr. İlham Tohti’nin  Kızı Cevher İlham ile Yalkun Ruzi’nin kızı Tomaris Yalkun  bu yöndeki  çalışmalarını ısrarla sürdürüyorlar.

Dr. İlham Tohti’nın Kızı Cevher  : Ey ÇKP, Haksız Mahkum Ettiğin Babamı Serbest Bırak!

CFU Condemns CCP's Blocking Visit to Professor Ilham Tohti - Campaign For Uyghurs

Doğu Türkistan Türklerinin Çin anayasası ve Sözde Özerk bölge yasalarında verildiği iddia edilen  yasal haklarının etnik  Han Çinlileri gibi uygulamada da verilmesini  yasal ve barışçıl yollarla talep ettiği için ömür  15 Ocak 2014’de çalıştığı Pekin’de tutuklanan ve 23 Eylül 2014’de Urumçi’deki ÇKP güdümündeki sözde Halk Mahkemesince “Çin’i Parçalamak- Bölücük yapmak” suçlaması  ile  ömür boyu hapis cezasına çarptırılan  Uygurların Vicdanı D.İlham Tohti’nin ABD’de yaşayan kızı Cevher İlham 07 Ekim 2021 tarihinde kişisel twitter hesabı üzerinden  “İlham Tohti’ye Özgürlük” başlığı ile   babasının serbest bırakılması için Çin yönetimine çağda bulundu.  Cevher İlham çağrısında şunları açıkladı : ” Sevgili babamın yüzünü görmiyeli tam 8,5 yıl oldu. 2017’den beri Babam hakkında hiç bir hber alabilmiş değilim.  Çin yönetimi Annem, Kardeşlerim ve yakınlarımın Urumçi’de tutulduğu Hapishaneye giderek onu ziyaret etmelerine izin vermiyorlar. ÇKP Yönetimi Babam İlham Tohti’yi Derhal Serbest Bırakmalıdır !”   çağrısında bulundu.

Yalkun Ruzi’nin Kızı Tomaris : ÇKP Masum Babamı derhal Serbest Bırakmalı

Doğu Türkistan’da bir kanaat önderi,  Şair-Yazar ve Uygur Kültür adamı  Yalkun Ruzi’nin Washington’da  yaşayan kızı Tomaris Yalkun 6 Ekim 2021 günü babasının  tutuklanması ve sözde ÇKP Mahkemesince  15 yıllık    ağır hapis  cezasına çarptırılmasının 6. yıldönümünde   kişisel twitter hesabından babasının serbest bırakılması ve özgürlüğüne kauşmasını  talep eden bir mesaj yayınladı, Tomaris Yalkun twitter mesajinda  Çin yönetimine şu çağrıda bulundu : ”  6 Ekim 2021.  Suçsuz  Babamın yasadışı  olarak tutuklanmasının  5. yıl dönümü.  Çin Komünist Partisi(ÇKP)  Babamı 06 Ekim 2016’da  masum babamı tutukladı ve 15 yıl hapis cezasına çarptırdı. Onun sözde suçu sadece Uygur edebiyatını, kültürünü ve tarihini  tanıtmak, yaymak ve korumaktı. O  hiç bir suçu olmayan bir Uygur Aydını ve yazarı idi.  Çin Komünist Partisi’nden  sevgili Babamı  derhal serbest bırakmaya çağırıyorum!”  dedi.

Share
130 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ