logo

trugen jacn

ÇİN VİRÜSUNUN ARKA YÜZÜ :ÇİN NAZİ KAMPLARINDAKİ MİLYONLARCA TÜRK’ÜN AKİBETİ !

ÇKP İşgal yönetimi WUhan kentinde ortaya çıkan ve tüm ülkeye yayılan ve dünyayı de tehdit eden Çinvirüsü Corona için Wuhan kentini karantina altına aldı ve kenti ÇKP Kızıl Ordusunun kontrolüne devretti.ÇKP Ordusu şehirden ayrılmak isiteyenleri vurarak öldürme kararı aldı. Çin yönetimi bu kadar sıkı tedbir alırken ayna gün Wuhan’den 5 uçak dolusu Çinvirüsü mikrobu taşıdıklarından endişe edilen yüzlerce Çinli’yi Doğu Türkistan’ın başkenti Urumçi’ye gitmesine izin vermesi manidar bulunuyor.

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Küresel çapta büyük bir Çin virusu salgının yaşandığı Çin’de ve Doğu Türkistan’daki Çin Nazi Kampları ile ilgili olarak Türkiye’de yaşayan Uygur Türkleri konuştu. Toplama kamplarında tutulan yakınları hakkında düşündüklerini paylaştı.

Mahmutcan Erkin : Ailem ve yakınlarımdan 33 kişi Çin Toplama Kamplarında Tutuklu

Annem, kardeşim Mehmetcan, amcaların Kadircan, Kurbancan da dahil 33 akrabam 3,5 yıldır o kamplarda tutuluyor. Durumlarını çok merak ediyorum. Uygur Özerk Bölgesi’nde de yayılan bir hastalık bu. Peki toplama kamplarında tutulan insanların durumu ne? Ölen var mı yok mu bilmiyoruz… Kalbim çok acıyor…

Mahmutcan Erkin, uzun süredir Çin’in dışında yaşayan bir Uygur Türkü.

Uygur Özerk Bölgesi’ndeki Atuş kentinde, Yoğurtçular Mahallesi’ndeki ailesinden çok sayıda kişi toplama kamplarda tutuluyor.

Aylardır tek satır haber alamadığı için zaten merakta olan Mahmutcan Erkin şimdi Çin’de hızla yayılan koronavirüs nedeniyle tedirgin.

En az 1 milyon Uygur kamplarda tutuluyor

Urumçi’de de görülen koronavirüsün, sayısı 200’ün üzerinde olan toplama kamplarına sıçrayıp sıçramadığı buralardan dışarıya haber sızmadığı için bilinmiyor.

Oldukça kalabalık olan bu kamplarda Birleşmiş Milletler (BM) raporlarına göre 1 milyondan fazla Uygur tutuluyor.

Sedef Uygur : Kamplardaki Türkler Çin Virüsu Bahanesi ile Öldürülecekler

Independent Türkçe’nin Uygur diasporasından ulaştığı isimlere göre ise kamplarda 1.8 milyon ile 3 milyon arasında kişi zorla tutuluyor.

4 çocuklu bir Uygur ailesinin en küçük çocuğu olan Sedef Tarım’ın tüm kardeşleri şu anda Çin’deki toplama kamplarında.

“İnsanlar kamplarda ölecek ve nedeninin virüs olduğunu söyleyecekler”

Ablasının 2017’de ikinci defa kampa alındığını söyleyen Tarım, o günden bu yana ne ablasından ne de diğer iki ağabeyinden haber alamadığını söylüyor.

Tarım da kamplarda koronavirüsle ilgili hiçbir önlem alınmayacağını düşünüyor. Bu da kardeşleriyle ilgili endişelerini arttırıyor.

“Koronavirüs kamplara ulaşırsa Çin devleti hiç de rahatsız olmayacak” diyen Sedef Tarım, “İnsanlar ölecek ve ölüm nedeninin sadece virüs olduğunu söyleyecekler” dedi.“onlar için dua etmekten başka hiçbir şey yapamıyorum” diyor / Fotoğraf: Independent TürkçeYaşlı annesi ve 5 çocuğu kamplarda
Abdurreyim Paraç’in ise 5 çocuğu, 62 yaşındaki annesi, kız ve erkek kardeşleri ile yeğenleri yıllardır toplama kamplarında tutuluyor.
“Şimdiye kadar ne hallerde olduğuna yönelik bir haber alamadım” diyen Paraç şunları söyledi:
“Şimdi hayattalarsa dahi ne halde olduklarını düşünüyorum. 10-15 metrekarelik odalarda en az 10 kişi kaldıkları söyleniyor. Virüs salgını toplama-ceza kamplarına ulaştıysa insanların ne duruma düştüğünü aklıma bile getirmek istemiyorum. Onlar için dua etmekten başka elimden bir şey gelmiyor.”

Pareç’in toplama kampında tutulan çocukları

Merkezi Londra’da bulunan Imperial College’da çalışan bilim insanları, Çin’in resmi verileri gizlediğini, virüsün dünya genelinde 10 bin kişiye virüs bulaşmış olabileceğini belirtiyor.

Milyonlarca Uygur’un bu kamplarda çok kötü şartlar altında tutulduğunu söyleyen Doğu Türkistan Maarif ve Dayanışma Derneği Başkanı Hidayet Oğuzhan, “Çok küçük alanlarda 50’ye yakın kişi kalıyor. Böyle bir ortamda bu hastalığın ne kadar büyük bir tehdit oluşturduğunu anlayabilirsiniz” dedi.

Çin’in Doğu Türkistan’da insanları imha etme konusunda kötü bir sicile sahip olduğunu söyleyen Oğuzhan, bölgede HIV virüsünün de geçmiş yıllarda hızlı bir şekilde yayıldığını ve Çin yönetiminin buna seyirci kaldığını öne sürdü.

“Çin’in virüsü bir ‘fırsat’ olarak görmesinden endişe duyuyoruz”

“Hükümet, Doğu Türkistan’da bulaşıcı hastalıkların önlenmesinde hiçbir tedbir almıyor” diyen Oğuzhan, “Uyuşturucu madde satımı ve kullanımı Çin’in diğer bölgelerinde çok sert kanuni tedbirlerle önleniyor ama durum Doğu Türkistan’da tam tersi. Bu da bulaşıcı hastalıkların etkisini arttırıyor” diyor.

Kaynak : https://ednews.net/tr/news/world/414364-cindeki-koronavirusun-gorunmeyen-yuzu


Etiketler: » » » » » » » »
Share
706 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ