logo

trugen jacn
11 Kasım 2014

ÇİN VE JAPON LİDERLER’DEN ZORAKİ TOKALAŞMA…

sinzo-abe-si-cinping

      Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği Örgütü liderler zirvesine katılmak üzere Pekin’e gelen Japonya Başbakanı Şinzo Abe ile bir araya geldi. Görüşme öncesi iki liderin yüzünden bir gerginlik ve zorakilik okunuyordu

          Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği Örgütü (APEC) liderler zirvesine katılmak üzere Pekin’e gelen Japonya Başbakanı Şinzo Abe ile bir araya geldi.
Tiananmen Meydanı’ndaki Büyük Halk Salonu’nda yapılan ve yarım saatten daha az süren görüşmede, evsahibi ülke devlet başkanı Şi, komşu Japonya ile istikrarlı ve uzun vadeli ilişkilerin hem iki ülkenin ortak menfaatine uygun hem de uluslararası kamuoyunun beklentisi olduğuna dikkati çekti.
Son iki yıldır Pekin ile Tokyo arasındaki ilişkilerde olumsuz rol oynayan unsurların “açık ve net” olduğunu kaydeden Şi, önceki gün ülkeler arasında mutabakata varılan “dört temel prensipte fikir birliği”ne atıfta bulunarak, “Umarız Japon tarafı, ilgili sorunu makul yollardan çözüme kavuşturur” diye konuştu.

JAPONYA’NIN VERDİĞİ SÖZLERİ TUTMASI LAZIM
Şi, Çin ve Japonya arasındaki ilişkilerin bölgede istikrar, barış ve genel kalkınmayı ilgilendirdiğinin altını çizerek, “Japonya ancak geçmişte verdiği sözleri tutarsa komşularıyla gelecek odaklı dostça ilişkiler kurabilir” dedi.
Çin Devlet Başkanı Şi, “Umarız Japonya, barışçıl kalkınma yolunu seçerek dikkatli güvenlik politikaları uygular ve komşularıyla karşılıklı güveni artırarak, bölge istikrarı ve barışını korumak adına yapıcı bir rol oynar” ifadelerini kullandı.
Japonya Başbakanı Şinzo Abe ise Pekin’le olan ilişkilerini düzeltme noktasında “dört temel prensipte fikir birliği” yapıldığını vurgulayarak, Tokyo hükümetinin geçmişte Japon liderlerin verdiği sözleri hayata geçirmek noktasında sebat edeceğini belirtti.
Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi, önceki gün, Japon mevkidaşı Fumio Kişida ile başkent Pekin’de bir araya gelmiş ve iki ülke arasında tırmanan gerginliği sonlandırıp ilişkilerin düzeltilmesi adına dört temel prensipte fikir birliğine varılmıştı.
Doğu Çin Denizi’nde, Çin’de “Diaoyü”, Japonya’da ise “Senkaku” olarak bilinen ihtilaflı insansız ada parçacıkları nedeniyle Pekin ve Tokyo arasında egemenlik tartışmaları yaşanıyor. Gerginlik, adalardan bazılarını Japonya’nın önceki yıl “kamulaştırma” kararı almasının ardından tırmanmıştı.
ABE: İLİŞKİLERİMİZİ TAMİR ETMEK İÇİN ADIMLAR ATMAYA BAŞLADIK
İki haftalık yoğun bir diplomasi trafiğinin ardından gerçekleşen bu görüşme sonrasında, Abe “İki lider arasında diyalog başlatması için APEC zirvesinin fırsatını kullanmak için büyük çaba sarf ettik. Bu, Devlet Başkanı Xi Jinping ile yaptığımız toplantıda fark ettiğim şey oldu.” dedi.
Abe ayrıca iki tarafın deniz kazalarını önlemek için acil müdahale mekanizması oluşturacaklarını da duyurdu. Tokyo sürekli olarak Çin’e denizde tansiyonun yükselmesini engelleyecek bir sistem kurması çağrısında bulunuyordu. Abe, “Bu tarz bir sistemi hayata geçirecek yönetimsel ve pratik çalışma başlatacağımıza inanıyorum” dedi.
Abe, “Komşularımızın ve birçok ülkenin Japon ve Çin liderler arasında diyaloğun başlamasını umut ettiğinin farkındayım. Bu tarz isteklere cevap verebilecek durumdayız ve ilişkilerimizi tamir etmek için adımlar atmaya başladık” dedi.

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Etiketler: » » » »
Share
1300 Kez Görüntülendi.