logo

trugen jacn

ÇİN UYGUR TÜRKLERİNE TEKNOLOJİ’Yİ KULLANAK BASKI VE ZÜLMEDİYOR

Çin işgal yönetimi Doğu Türkistan’ın asıl sahibi ve tarihi sakinleri  olan Müslüman Türklerini   kendilerinin batı’ya taşma,yayılma ve istila  planlarının önünde bir engel olarak görüyor. Bu sebeple  onları bir an önce toptan yok etmenin yöntemlerinden biri  olarak de ülkeyi tam  bir “Gözaltı Labaratuarı”na çevirmiş bulunuyor. 

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)

2016 Ağustos’undan beri Çin’in işgali altındaki Doğu Türkistan’da Chen Quanguo adlı valinin göreve gelmesinden beri güvenlik önlemleri dünyanın hiçbir yerinde görülmemiş bir boyuta erişti. İşgalci polis gücünün 7 kata çıkartılması bile uygulanan “teknolojik gözaltı toplumu” yanında sönük kaldı. Her sokakta, her kapalı alanda yüz tanıma sistemine sahip kameralar, markete girerken dahi gereken dijital kartlar, bıçakların üzerindeki QR takip kodları, cep telefonları ve bilgisayarlara yüklenmesi zorunlu takip programları ve daha binlercesi dünya basınının da ilgisini çekmiş durumda. The Washington Post’tan, The Guardian’a, CNN’den, The Wall Street Journal’a kadar birçok gazete son aylarda Çin’in, Doğu Türkistan’ı bir gözaltı laboratuvarına çevirdiğini vurguluyor. The Wall Street Journal muhabiri Josh Chin bizzat Doğu Türkistan’a giderek gözaltı toplumunu yerinden inceledi. Josh Chin’in 19 Aralık 2017 tarihli yazısında şu ifadeler kullanıldı: “Çin’in kuzeydoğusundaki Doğu Türkistan’da haber yapmak, bir savaş bölgesinde seyahat yapmak gibi hissettiriyor. Buradaki güvenlik oldukça sıkı. Zırhlı araçlar sokaklarda, her köşede karakollar ve binlerce güvenlik kamerası… Geçtiğimiz yılda polis güvenlik seviyesini en üst seviyeye çıkardı.”

TOPLAMA KAMPLARINDA BASKI ARTIYOR

Doğu Türkistan’da her geçen gün eğitim kampı adı altındaki toplama kamplarındaki baskı giderek artıyor. Korla şehrindeki bir toplama kampında yetkililer Özgür Asya Radyosu (RFA) muhabirlerine isimsiz verdikleri bilgilerde kampın mevcudunun bin kişiyi geçtiğini ve gelenler için artık yer bulunamadığını, ülke geleninde sayısız kamp olduğunu belirtiyorlar. Bu kamplara güvenlik formunda düşük not alanların yerleştirildiği biliniyor. Bu güvenlik formu 10 kategoriden oluşan ve her biri 10 puana denk bir ölçüm sisteminden ibaret. Bu kategoriler ise; 15 ile 55 yaşları arasında olmak, Uygur olmak, işsiz olmak, pasaport sahibi olmak, günlük dini ibadetlerden herhangi birisini yapmak, dini bilgilere sahip olmak, tehlikeli olarak belirlenmiş 26 ülkeden birini ziyaret etmek, ülkeye geç tarihte dönüş yapmak, diğer ülkeler ile çeşitli iletişimi olması, çocuklarına evde eğitim veren bir aileden olmak gibi maddelerden oluşuyor.

Kaynak : Milli Gazete

Etiketler: » » » » » » »
Share
1067 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ