logo

trugen jacn

ÇİN,UYGUR TÜRKLERİNİ KATLEDİYOR, YAKINLARI İSE, PERİŞAN, ÇARESİZ VE DEPRESYONDA !

Görüntünün olası içeriği: 4 kişi, gülümseyen insanlar, ayakta duran insanlar ve oturan insanlar

Uygur Aydını ve aktivisti Gülçehre Kayyum ve Ailesi  Urumçi- 1990

Hamit Göktürk (UYHAM)

ÇKP-Faşsit iktidarının  Doğu Türkistan’daki acımasız ve vahşi işgal yönetimi ülkedeki baskı,zulüm asimilasyon ve soykırım uygulamaları ile Müslüman Türkleri katlederken,onların yurt dışındaki yakınları ise perişan ve çaresizlik içinde kıvranıyor ve büyük deprasyonlar yaşıyor. Muhaceretete yaşayan Uygur Türkleri büyük bir sıkıntı,üzüntü içinde normal hayatlarını dahi yaşayamıyorlar. Bu durum,Uygur Türkçesi ile tanımlandığında “ Şerki Türkistan’da Solak ve Tirbiyeleş Merkezliridiki Tukkanlarımız yüzisiden kollırımız hiç bir işka  Barmayvatidu = Doğu Türkistan’da  Çin zindanları ve Çin Nazi Kaamplarında  atılan yakınlarımızın  üzüntüsü yüzünden  beynimiz fikir üretmiyor. Ellerimiz ve kollarımız hareket etmiyor ve bu yüzden de hiç bir iş yapamıyoruz.”

Pekin’in Doğu Türkistan’a özellikle Türkleri bir an önce bu topraklarda toptan  katlederek ortadan kaldırması için atanan Tibet Canisi ve Müslüman Türklerin katili Çin Irkçı-Nazisi  Urumçi’deki Çin GESTAPOSU’nun başteröristbaşısı Çen Çuverggou   Yipik Eğitim Merkezleri yalanı ile tesis ettiği Çin Nazi Kamplarına kapattığı Türklerin sayısının 1 – 2 milyon arasında olduğu çeşitli kaynaklarca tahmin ediliyor.  Çin Nazi Kamplarına kapatılan masum insanlar  için suç delili  veya başka her hangi sebep aranmıyor. Çin Faşisti Çin Gestaposu’nun azılı katili Çen için sadece Müslüman ve Türk olmaları kafi geliyor.Sırası gelen her Müslüman Türk eninde esonunda bu Çin Nazi Kamplarına kapatılmaktan kurtulamıyor.

Görüntünün olası içeriği: 2 kişi, ayakta duran insanlar

Doğu Türkistanlı Aydın ve Aktivist Gülçehre   Kayyum’un Çaresizliği ve Feryadı

Uygur Türkleri yıllarca Doğu Türkistan’da Çin’in baskı,tehdit ve şantajları altında yaşamak zorunda kaldıkları için  ÇİN  FOBİSİ’ne yakalanmış olup, uzun süreden  beri hür ve demokratik dünyada yaşasalarda  bu Çin Korku Virüsü tehdidinden ve korkusundan  hala kurtulabilimiş değil. Bu nedenle akrabalarının başına gelenleri anlatmaktan çekinoyorlar  ve korkuyorlar. Anlatanlar da sosyal medya üzerinden  acayip garayip  takma isimler kullanarak   paylaşmaya  çalışıyorlar.

Bu Çin Fobisinden kurtularak ve korkmayarak  büyük bir cesaret ve imanla   Urumçi’de tutuklanan 80 yaşındaki  Felçli Babası,Anası  ve yakınlarının durumunu   açık ve net olarak sosyal medya hesabında paylaşanlardan birisi de ABD’de yaşayan Uygur Aydın ve aktivisti Gülçehre Kayyum’dur.

Özgün Asya radyosunda  Uygurca Spiken,redaktör ve program yapımcısı olarak çalışan Gülçehre Kayyum 23 Şubat 2018 tarihi itibariyle  sosyal medya hesabında  şu bilgileri paylaştı.Ayrıca bize de  notlar yazarak çaresizliğini belirterek  yardım talep etti.  Gülçehre Kayyım Kardeşimiz notunda 20 gün önce Kardeşleri başta 20 yakının tutuklanarak götürüldüklerini ve nerede olduklarını bilmedikleri bilgisini veriyor,Bu da yetmiyormuş gibi 2 gün önce aynı zamanda ünlü bir arkeolog ve tarih bilgini olan 80 yaşındaki yarı felçli ve yatağa bağlı olarak yaşayan  babası Abdulkayyum Hoca’nın  Annesi ile birlikte tutukladıklarını ve nerede olduğu bilmediğini büyük bir üzüntü,  istirap ve çaresizlik içinde olduğunu ifade ederek feryad ediyor ;

  1. Man uyghur,Meningmu urumchidiki Ailem ghayip !!!….1- fewral Ata-anam , qerndashlirim utuq – tuqqanlirim bolup 20 din artuq Adem elip ketilgendin buyan uchur yoq . 4- ay burun inim bashta elip ketilgen.

Ben de bir Uygur’um. Benim de diğer Uygurlar gibi Urumçi’de yaşayan ailem kayıp .  Kardeşlerim başta yakınlarımdan tam tamına 20 kişi 4 ay önce tutuklanarak götürülmüştü.  1 Şubat’ta  ise Annem ve Babamı tutuklamışlar.Nerede oldukları belli değil.

  1. Hormetlik Hamit aka , 4 ay burun inim tutulghan idi , man seweblik terbiyilishi shert imish. U qoyup berilmey turup Putun ailem 20 kundin buyan ghayip. Charisiz man . Hher bir uyghurgha ohshash . Emma Emdi sebr qilip turalmayman . Yardem we eqillirige ehhtiyajim bar .

Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi, ayakta duran insanlar, sakal ve şapka

Saygıdeğer Hamit Aka, Bunlar benim yüzümden tutuklandılar.20 yakınım  4 ay önce tutuklanmıştı.Şimdi felçli babam ile yaşlı Annemi götürmüşler.Bunlar kayıp durumdalar.Akibetleri de bilinmiyor.  Çok çaresiz durumdayım.Artık bu  dert ve istiraplara  dayanabilmem  mümkün değil. Takatım tükendi. Sizlerin duasına akıl ve yardımlarınıza çok ihtiyacım var.

  1. Hormetlik Hamit aka 20 yildin buyan elning qizi boldum, Emdi ailemning qizi bolush qerzimni qandaq toleyman aka….4 ay burun inim tutulghan idi , man seweblik terbiyilishi shert imish. U qoyup berilmey turup Putun ailem 20 kundin buyan ghayip Charisiz man . Her bir uyghurgha ohshash . Emma Emdi sebr qilip turalmayman . Yardem we eqillirige ehhtiyajim bar . 20 yildin buyan elning qizi boldum, Emdi ailemning qizi bolush qerzimni qandaq toleyman aka..

Hamit Ağabey, ben 20 yıldır başkalarına çalıştım.yanı el’in kızı oldum. Şimdi Ailemin  başına bu ağır günler geldiğinde  onların bir  kızı   olarak  evlatlık görevimi nasıl yerine getireceğim ? Onlara olan borcumu nasıl ödeyeceğim ? Çok çaresiz durumdayım.Bana bu konuda bir yol gösterin ne yapmam gerekir Ağabey,? Onlar benim yüzümden bu Çin Nazi Kamplarına tıkıldılar.Diğer Uygur Kardeşlerimin yakınları gibi,Yardım ve aklınıza ihtiyacım var . Lütfen  bana dua ediniz  ve bana yardım ediniz

Dünya, Hitler’den sonra   Şimdiye Kadar Cin’in Doğu Türkistan’daki  zulüm ve insanlık dışı vahşet Gibisini  görmemişti.

Refikimiz Kırım Haber Ajansının ( QHA)  geçtiğimiz günlerde Doğu Türkistan’daki bu Çin Nazi Kampları ve Çin’in insanlık dışı cinalyetlerini  belirten bir haber-analız yayınlamıştı ve bu haberin başlığına da çok yerinde,uygun  ve doğru bir teşhisle  “ Dünya, Hitler’den sonra   Şimdiye Kadar Cin’in Doğu Türkistan’daki  zulüm ve insanlık dışı vahşet Gibisini görmemişti.” Sözleri Doğu Türkistan’daki Çin vahşet ve cinayetlerini gözler önüne seriyor

Bizim bu söze ilave olarak katkımız şu şekilde olabilir ; Nazi’lerin en azından bir dini inanışları ve  kendilerince ahlakı değerleri vardı.Nazi’ler  Yahudileri katlederken hiç olmazsa  ÇKP_Faşistleri gibi  bu cinayetlerini en azından saklamıyor ve filme aldırıyorlardı.Günümüzde onların çektiği bu filimlerden Yahudi soykırımlarını görebiliyoruz.ÇKP-Faşistleri ise bunun tam tersini yapmaktadır.Çin yönetimlerinin temel felsefi alt yapısını örnek aldığı Karanlıkların adamı  Kungzi  sözlerinde  “Bir Milleti Yok Etmek İçin O halkın Dilini Yok Edeceksin !” demeektedir.Yanı Çinlilere diğer milletler ile barış içinde ve onlarla kardeşçe yana yana yaşayın demiyor.Dilini yok edin diyor.

Ama günümüzde ÇKP-Irkçi-Faşist yönetimi Kungizi’den daha ileri giderek ,Müslüman Uygurların dillerini yok etmekle kalmıyor,onların fizikisel olarak  toptan  ortadan kaldırarak yok etmek istiyor. Xİ’tler Çin Irkçı-Faşistliği  noktasında  Kungzi’den de daha ileri konumda ve onunla  Çin vahşet ve acımasızlığında adeta yarışıyor  ve  onu geçmek istiyor.

Yazımızın sonunu Hollanda’da yaşayan Doğu Türkistanlı Aktivist Aldulgani Sabit’in bir Arap Tv.kanalında sarfettiği  Şu çarpıcı ifade ile sonlandıralım ;

” ULUSLAR ARASI TOPLUM,DOĞU TÜRKİSTAN KONUSUNDA  BASKI VE ZULME KARŞI  SUSARAK VE GÖZ YUMARAK ÇİN’İN SUÇ ORTAĞI OLMUŞLARDIR.  ”  

( 700 )

Etiketler: » » » » » » » » » » »
Share
3220 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ