logo

trugen jacn

ÇİN NAZİ KAMPI MAĞDURLARINDAN; YAKINLARI İÇİN CUMHURBAŞKANI ERDOGAN’A DİLEKÇE

لاگېر قۇربانلىرى يېقىنلىرى تاكسىم مەيدانىدا ئاي يۇلتۇزلۇق كۆك بايراقنى كۆتۈرۈپ تاكسىم مجەنسچىتواكسىمييدانىداي يۇلتۇزلۇق كۆتۈرۈپ تاكسىم مجەنسچىتواقامينينىتواغامنينىنىتواغامنينينىتواغامنينىتوااامنينىتواغامنينىتواقاغامينيندلۇق كغكنق كۆككراقنى 2021-يىلى ماي, ئىستانبۇل.

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

İstanbul’da yaşayan bir gurup Uygur Türkü aydın ve aktivist,Çin’in işgalindeki ülkeleri Doğu Türkistan’daki Çin Nazi / Toplama kamplarında haksız ve hukuksuz olarak  tutulan ve 5 yıldır haber alamadıkları aile ve yakınları  hakkında haber alabilmek ve onlarla telefon ile dahi görüşebilmek  için  kendilerine   yardım  talebi ile Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a  ortak imzalı bir dilekçe verdiklerini açıkladı. 

Geçen yılın  Aralık ayından beri(yaklaşık 170 gündür)  aile ve yakınlarından bir haber alabilmek için Çin’in  İstanbul Başkonsolosluğu önünde AİLE -MİLLET NOBETİ adı altında barışçıl eylem yapan  Uygur Türkü aktivistler  hazırladıkları ortak imzalı dilekçelerini   28  Mayıs Cuma  günü Taksim’de tamamlanan Taksim Camisinin açılışı  için gelen Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a görevliler eli ile ilettikleri  bildirildi.

Ortak   Dilekçe imzacılarından Ataivist Cevlan Şirmehmet’in bildirdiğine göre  6 aydır birlikte Çin Başkonsolosluğu önünde aile ve yakınlarından bir haber alabilmek için eylem yapan diğer arkadaşları ile birlikte Sayın Cumhurbaşkanına verilmek üzere bir ortak imzalı bir dilekçe imzaladıklarını dilekçede 5 yıldır  haber alamadıkları aile ve yakınlarınden  haber alabilmek için Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan ilgi ve yardım talep ettiklerini açıkladı.  

İSTANBUL'DA YAŞAYAN UYGUR TÜRKLERİ ÇİN'İ PROTESTO ETTİ

Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan’a iletilen ortak Dilkçe özet :

                                             Sayın Recep Tayyip Erdoğan

                                                      TCCumhurbaşkanı-ANKARA

Bizler bu ortak okul eğitimleri imzası bizler olan eğitimden ve diğer hedeflerle ilgili Türkiye’ye Uygur eğitim Türkleriyiz. Çin yönetimi Nisan/2017 ölümda “ötelik ve terörle Savaş” nedeniyle yaşanan gözlenmekte olan ölmekda daha öncekiler tutuklanacağımız ve ağır çekimlere yönelik kalabileceğimiz ile ilgili ile gerik ve Türkiye’de kalmakta kalmakta.

Çin yönetimini deneyimleyen Aile Fertleri ve insan yakınlarımız bizim denenebildiğimiz ve Türkiye’de savaşmakla suçlansaydı ve bu kamp çiftlerimizi ve yakınlarımızı tutuklamak Çin toplamalarına kampa hapsetmişler. 2017’den beri Türkistan’daki gibi kuşaklarımız ve yakınları ile hiç bir şekilde haberleşemiyor ve nerede olduğu, veya nasıl bir şey hakkında hiç bir haberlamıyoruz. Bu endişelerimiz endişe etmek için sabırsızlanıyoruz.

Ailelerimizin durumu hakkında bilginizemiz için zatlardan ilgi ve yardıma saygılarımızla arz ve taleplerden bahsedilmektedir.

Dilekçe Sahipleri :

1- Medine Nazimi (Tutuklu Kız Kardeşi Mevlüde Hilaleddin için)

2- Mirzaahmet İlyasoğlu( Kampta tutuklu Kardeşleri için)

3- Cevlan Şirmehmet( Kamptaki Annesi Suriye Tursun için)

4- Alimcan Turdi ( Kamptaki kardeşler için)

5- Şemsiye Ali ( Kampta’nın Babası,Dedesi ve Amcaları için)

İstanbul'da yaşanan deneyimlerden Çinna karşı zincir protesto | Euronews

İlyasoğlu :Taksim Meydanında dalgalanan Gökbayraklar Milletimizin büyük ilgi ve sevgisine erişti

Taksim Camisinin Cuma namazını  kılmak ve Sayın Cumhurbakanımız Erdoğan’a ortak imzalı  dilekçenin sunumu için gelen  aktivist Mirzahahmet  İlyasoğlu Özgür Asya radyosuna şöyle konuştu: “Bizler  diğer kamp mağduru arkadaşlarımız ile birlikte  ellerimizde Al ve Gökbayraklarımız olduğu gibi Taksim meydanına geldik. Halkımızın Doğu Türkistanlı mazlum kardeşlerine olan ilgi ve sevgisinden   son derece mutlu olduk ve çok duygulandık.Allah Türk Milletimizden razı olsun.dedi.

لاگېر قۇربانلىرى يېقىنلىرىنىڭ ردجەپ تايىپ ردوغانېا يگەتكۈزۈپ بېريلگەني

Medine Nazimi : Cumhurbaşkarımız ile görüşemedik.Ancak Dilekçemizi ilettik

Ben ve arkadaşlarım Doğu Türkistan’da Çin tipi toplama kamplarında hukuksuz olarak tutulan aile ve yakınlarımız hakkında haber alabilmemiz için Sayın Cumhurbaşkanımızdan yardım amacı ile hazırladığımız dilekçemizi bizzat kendilerine elden vermek  amacı ile Taksim’e gitmiştik. Ancak bu  fırsata kavuşamadık.Görevliler kendisine iletmek üzere dilekçemizi aldılar.  Ben T.C. Vatandaşı de olan Kardeşim Mevlüde’nin  hapisten kurtarılması ve Türkiye’ye bir önce dönebilmesini istiyorum. Ayrıca,Doğu Türkistan’da tüm kardeşlerimizin bir önce bu kaos, azap dolu ve kara günlerinden aydınlığa kavuşmayı Allah’tan niyaz ediyorum. şeklinde konuştu.

Uygurlara yönelik dijital gözetimde: ″Babamla karşılaşmam″ | Türkiye | DW | 09.01.2021

Cevlan : Aile-Millet Nöbeti Türkiye’deki Çin Lobisinin Yalanlarını Boşa Çıkarmıştır.

Özgür Asya radyosuna konuşan  Aile-Millet Nöbeti faaliyetinin öncülerinden Cevlan Şirmehmet’in değerlendirmesi şu şekilde : ” Çin son  zamanlarda Türkiye’deki Lobicilik faaliyetini çok arttırdı. Çin Türk Milletini Doğu Türkistan Türklerine yönelik işledikleri   baskı,zulüm ve  insanlık dışı cürümlerini  Türk Milletini  yalanları ile kandırarak üstünü örtmek ve gizlemek istiyor. Bizim Aile -Millet Nöbeti faaliyetlerimizin   Çin’in yalanlarının sona erdirilmesi konusunda büyük etkisi olduğunu düşünüyorum.  Milletimiz artık Doğu Türkistan’da gerçekten ne olup bittiğini ve neler olduğunu çok iyi biliyor. Çin işgal yönetimi  artık Doğu Türkistan’daki bu insanlık dışı uygulamalarına son vermelidir. Türk Milletine Doğu Türkistanlı Kardeşlerine olan  içten ilgisi  ve hemdertliği için minnet ve kullanımlarım sonsuzdur. Allah Türk Milletimizi  ve devletimizi daima korusun.“Şeklinde konuştuk.

Share
308 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ