logo

trugen jacn

ÇİN, KAMPA HAPSETTİKLERİNİ ” SUÇ İŞLEMEYECEĞİM BELGESİ ” İMZALATARAK BIRAKIYOR

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

ÇKP. yönetimi. İşgali altındaki Doğu Türkistan’da 2017’den beri Hitler Faşizminden ilham ve örnek alarak açtığı yüzlerce Çin tipi Nazi/Toplama kampları uygulamasını BM.başta uluslararası toplumun günden güne artan tepki ve baskıları karşısında Eğitim Kampları olarak kamufle ettiği bu ölüm kamplarını kapattıklarını ve öğrencileri de mezun ettiklerini ve onları ” evlerine gönderdiklerini iddia eden” bir açıklama yapmıştı.

Ancak, Çinli işgalcilerin serbest bırıktıklarını öne sürdükleri tutuklulardan serbest bırakılmadan önce sözlü ve yazılı olarak bir daha aynı suç işlemeyeceklerine dair TAAHHÜTNAME imzalattıkları bildirildi.

Uygur Ajansının(iuyghur.com)’un haberine göre İşgalci Çin’in Yeniden Eğitim Merkezi adını verdiği bu ölüm kamplarından bazı öğrencileri Mezun ederek diplomalarını verdiklerini ve evlerine gönderdiklerini belirtiliyor.

ÇKP İşgalcilerinin yemin ettirerek ve yazılı taahhütnamelerinde yapılmasını yasakladığı suç unsur ve eylemleri şunlardı ;

 1. Kişi Cep telefonu kartı satın alırken, gerçek ismini kullanacaktır.
 2. Kulaklık mikrofon, QQ, mikroblog gibi temassız hesapların kullanılması yasaktır.
 3. Bir kişinin birden fazla telefon kartı kullanması yasaktır.
 4. Kişinin telefonunu kapatmak ve telefonun bağlantısını kesmek yasaktır.
 5. Eğitim Merkezinden mezun olanların(Çin tipi Toplama Kamplarından serbest bırakılanların) başkaları ile hiç bir surette haberleşmesi ve iletişim kurması bir araya gelmeleri ve toplanması yasaklanmıştır.
 6. Serbest bırakılanların devam ettikleri Yeniden Eğitim Merkezi(Çin tipi Toplama Kampları) hakkında hiç bir şekilde konuşmayacak,bilgi veremeyecektir.Aksi takdirde derhal tutuklanacak ve yeniden eğitime tabi tutulacaklardır.
 7. Mezunların her hangi bir şekilde başkaları ile temas kurmaları görüşmeleri yerli ve yabancı medya organlarının ziyaretini kabul etmeleri,her hangi kurum teşkilat ile bağlantı kurmaları yasaktır.
 8. Asılsız haber ve bilgiler dile getirme, çıkarma,yayma fitne ve fesata sebep olacak söz ve hikayeleri anlatma ve başkalarına iletmek ,bunlara inanmak tamamen yasaktır.
 9. Serbest kalan mezunların kendi evi,iş yeri ve bölgesinden başka yerlerde olması ve faaliyette bulunması yasaktır.
 10. Mezunların motorlu araç kullanmaları yasaktır.
 11. Çalıştığı kurum ve iş yerinin kurallarına uymamak,izinsiz dışarı çıkmak,işe geç kalmak veya işyerini erken terk etmeleri ,grev,pasif çalışarak işlerini aksatmaları yasaktır.

Öğrencilerin Rapor Edecekleri 7 Husus Şunlardır ;

1- Mezunlar,’Toplama Kampından Serbest bırakılanlar) kendileri aile bireyleri ve yakınlarının de başkaları ile temas kurmaları halinde ( dış ülkelere telefon etmeleri ,yakınları ve tanıdıkları ile her hangi bir şekilde temas kurmaları) bunları derhal ve hiç vakit geçirmeden aktif bir şekilde ilgilelere rapor edecektir

2- Başkaları Eğitim Merkezleri hakkında kendisinden ve aile bireylerinden bilgi almaya teşebbüsleri derhal ilgili ve yetkililere ispiyon edilecektir.

3- Her hangi bir anormal soruna tesadüfen rastladıkları ve şahit oldukları veya duyduklarını derhal rapor etmekle yükümlüdür.

4- Evine her hangi biri misafir olarak gelmek istediği veya geldiği takdirde bu durum derhal rapor edilecektir.

5- Ailesi ve çevresinde doğum,ölüm, cenaze ve düğün-dernek olduğu takdirde bu durumu derhal yetkililere haber vermekle sorumludur.

6- Öğle tatilinde iş yerinden evine veya başka bir yere gitmek isterse bunu önceden rapor edecektir.

7- Kendisi ile ilgili günlük yaşamı hareketi işi ile ilgili hususlar ve ideolojik düşüncesi hakkında günlük olarak bilgi vermek ve rapor sunmakla mükelleftir.

Share
406 Kez Görüntülendi.