logo

trugen jacn

ÇİN, NAZİ KAMPLARINA HAPSETTİĞİ UYGURLARI MERKEZİ ÇİN’E SEVKEDİYOR

ئەتراپى سىم تور ۋە قوراللىق ئەسكەرلەر بىلەن قورشالغان «تەربىيەلەش لاگېرى».

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)

ÇKP İşgal yönetiminin Doğu Türkistan genelinde kurduğu bin 200 Çin Nazi Kamplarında hapiste tuttuğu ve 1- 3 milyon arasında olduğu tahmin edilen Uygur,Kazak ve diğer Müslüman Türkleri jet hızı ile yargılayarak ağır cezalara çarptırılanları   merkezi Çin’e nakletmeye başladıkları bildiriliyor.
Özgür Asya radyosunun bildirdiğine göre, Sosyal medyada paylaşılan ve Doğu Türkistan’dan çeşitli kanallarla iletilen bazı haberlerin teyidinin radyo muhabirlerince yapıldığı ve bu  bilgilerin büyük oranda doğrulandığı bildirildi.
Yaklaşık 2 yıldır Toplama merkezlerinde hukuksuz olarak tutulan Uygurların yargılama işlemlerine ilk etapta Kaşgar ve Gulca’da başlandığı yargılanmaların suratle devam ettirildiği belirtildi. Yargılananların en az 3-5 yıl, en fazla ise 10-15 yıl arasında ağır hapis cezalarına çarptırıldıkları de  verilen bilgiler arasında.

Otomatik alternatif metin yok.

 Kaşgar’da  Her Gün 50 kişi Yargılanıyor 
Radyo muhabiri Kaşgar’in Tokkuzazak İlçesinde Çin Nazı Kamplarında tutulanlardan her gün en az 50 kişinin yangılandığını ve çeşitli cezalar verildiği bilgisine ulaştıklarını bildirdi. Hükümlülerin cezalarının süresine göre Kaşgar,Urumçi ve büyük bölümünün ise merkezi Çin’deki hapishanelere nakledilmeye başlandığı bildirildi.
Tokkuzak İlçesi Bulaksu Polis Merkezi’nde görevli Çin İşgal Polisi Bulaksu Polis Merkezi’nin Siyasi Önderi ( ÇKP.Komiser) Necmettin Bedelhacı’nın 20 gün önce bu ilçede cezaları kesinleşen Hükümlülerin Çin’in iç bölgelerindeki Hapishanelere nakledilmesi işi ile özel olarak görevlendirildiğini ,nakledilme işleminin esas sebebinin ise tutukluların fazlalığı ve yeni tutuklananlara yer açmak amacı ile bu çareye başvurulduğunu bildirdi.

Görüntünün olası içeriği: gökyüzü, ağaç ve açık hava
Ağır Cezaya Çarptırılanlar Merkezi Çin’e Naklediliyor
Bulaksu Polis Merkezi’nde görevli Çin İşgal polisi ağır cezaya çarptırılanların özellikle  ”  eğitim seviyesi daha yüksek olan ”  Merkezi Çin’deki Hapishanelere nakledildiklerini bildirdi. Ayrıca,Tokkuzak İlçesindeki Ceza Kamplarında tutulanların Merkezi Çin’deki Ceza evlerine nakletme işleri için İlçe Emniyet Müdür Yard.cısı Yasin Abdullah’ınde önderlik etmekte olduğunu  ifade etti.

Görüntünün olası içeriği: gökyüzü ve açık hava

Yargılamaların Gulca’da da Başladığı Açıklandı.
Radyo muhabirleri Gulca ve merkezi  ilçelere bağlı Adliye organlarına telefola ulaştıklarını ancak telefona çıkan yetkililerin sorularına cevap vermekten kaçındıkları bildirdi.
Radyo kendilerine yeni gelen bir iletide Gulca’nın Nilka İlçesinde de yargılanamaların başladığının  bildirildiğini açıkladı. Diğer bazı Adli yetkililerin bu soruların devlet sırrı niteliğinde olduğunu belirterek cevap vermeyi reddettiğini belirtti.

Radyo,Adli yetkililerin yargılama ve hükümlülerin Çin’e nakledilme olayını inkar etmemelerinin bu haberin doğru olduğuna dair kanaat oluşturduğunu belirtti.

Görüntünün olası içeriği: gökyüzü ve açık hava

Yargılanmalar Künes İlçesinde de Başladı
Radyo’ya ulaştırılan bir  diğer yazılı bilgiye göre Künes İlçesinde de yargılamaların  başladığı bildirildi. Mektupta ayrıca  tutuklulara  yargılamadan  bir hafta evvel birer form dağıtıldığnı bilidirdi. Formda  tutukluların Helal ve Haram kavramları hakkındaki soruları cevaplandırmaları istendiği, bu konuda dini inançları doğrultusunda imzaları ile cevaplayanlardan 12 kişinin derhal yargılanarak 3-5 yıl arasında çeşitli hapis cezalarına mahkum edildikleri bilgisi yer alıyor,
Yargılama Süreci Tutukluların Yakınlarının Feryat ve Figanları Sonucu Durduruldu
Mektupta ayrıca, aylarca evlatlarını göremeyen Tutukluların ana babaları ve küçük Çocuklarının Mahkeme Salonunda tutuklu yakınlarını görünce  yüksek sesle ağlaştıkları yaşlı dede ve Ninelerin göz yaşı dökerek durumu protesto etmeleri üzerine yargılamaya ara verildiği bildirildi. Mahkeme Heyetinin daha sonra kendi aralarında hazırladıkları Mahkeme ilamlarını yazılı olarak Tutuklululara elden teslim ederek infazı gerçekleştirdikleri  bilgisi de yer alıyor.
Uzmanlar ; Çin yönetiminin Çin emperyalizminin 21. yüzyıldaki bir versiyonu olan  “Bir Kuşak-Bir Yol “ parlak söylemleri altında komşu ülkelere yönelik olarak yürütmeye çalıştığı bu küresel projenin önünde engel olarak gördükleri ülkenin gerçek sakin ve sahipleri Müslüman Türkleri hapishanelere doldurarak ve büyük bölümünü Merkezi Çin’e naklederek dönüştürme ve toptan yok etme uygulamalarını bir an önce tamamlayabilmek için Soykırım uygulamalarının şiddetini daha çok arttırabileceklerini belirtiyorlar.

Etiketler: » » » » » » »
Share
1290 Kez Görüntülendi.