logo

trugen jacn

AKTİVİST NURSİMANGÜL : DÜNYA UYGURLARI TARTIŞADURSUN, ÇİN,KÖKLERİMİZİ KURUTUYOR

Nursiman Abdurreşit Kaşgar’in Tukkuzak(Dokuz Azak)kasabında doğan ve Çin’deki bir Üniversiteyi bitirdikten sonra İstanbul Marmara Ün.’de Y.Lisansını tamamlayan bir Uygur Türkü Hanım. 4,5 yıldır haber alamadığı ve hiç görmediği ailesi ve Kaşgar’daki evini ziyaret etmesini ve sonuçtan kendisini bilgilendirmesini dostu itv. muhabiri Debi Edward’tan rica etmiş.Gazeteci bu hanım Ağustos ayının başlarında Kaşgar’a giderek onun yaşadığı evninin videosunu çekmiş ve ancak ailesi Çin Nazi Kampında tutuldukları için onlarla görüşememiş. Evi ile ilgili çektiği videoyu kendisine iletmiş. Nursimangül  5 yıldır sesini dahi duyamadığı ailesi ve tahrip edilen  evinin resimlerini gördükten sonra Özgür Asya radyosu aracılığı  ile dünyaya : ”  Dünya, Çinli işgalcıların  Uygurlara yaptığı baskı zulüm ve soykırım uygulamalarına   nasıl bir ad verileceğini tartışadursun, şu dakikalarda   ailelerimiz parçalanıyor , köklerimiz kurutuluyor. Kimliklerimiz dönüştürülmeye çalışılıyor. Binlerce yıllık kimliklerimiz  siliniyor, binlerce yıllık  dini ve  milli  izlerimiz acımasızca  tahrip ve yok ediliyor. Artık Bütün Bunlara Dayanacak gücümüz kalmamıştır.” çarpıcı sözlerle seslendi.

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ(UYHAM

Nursiman Abdurreşit  4,5 yıldır haber alamadığı ve hiç görmediği ailesi ve Kaşgar’daki evini ziyaret etmesini ve sonuçtan kendisini bilgilendirmesini dostu itv. muhabiri Debi Edward’tan rica etmiş. Gazeteci bu hanım Ağustos ayının başlarında Kaşgar’a giderek onun yaşadığı evninin videosunu çekmiş ve ancak ailesi Çin Nazi Kampında tutuldukları için onlarla görüşememiş. Evi ile ilgili çektiği  resimler ile  videoyu kendisine iletmiş.
Özgür Asya radyosuna  İTV.muhabiri Ted Edward’in  Kaşgar’daki evini ziyaret etmesi ile ilgili olarak şunları açıklamıştır :
Nursiman-Abdureshit-202109-02.png
Çağrıma İTV’den Olumlu Cevap Geldi
5 yıldır ailemden haber alamamak beni çok üzüyordu. Hasret ve istirabım har safhada idi. Ailemden 5 haber alabilmek için  uluslararası topluma sosyal medya üzerinden çağrıda bulundum. Ailemi ve yaşadığım evimizi ziyaret etmelerini ve bana bu konuda bilgi getirmelerini rica ettim.  Ben daha önceki aylarda bir çok batılı Ajans,ve medya kuruluşlarına ailem ve Doğu Türkistan’daki  insani kriz ile ilgili raportajlar vermiş ve  ve düşüncelerimi açıklamıştım.  Bu çağrıma daha önceden konuştuğum ve dost olduğumuz  İTV.muhabiri  Ted Edward’tan olumlu cevap geldi. Kendisine ailem ve evimiz ile ilgili ayrıntılı bilgiler verdim. Bunun üzerine İTV muhabirleri geçtiğimiz Ağustos ayında Kaşgar’a gittiler. Tokkuzak’ta bulunan evimi ziyaret ederek resim ve videolarını çekerek bana ilettiler. Ancak,Çin Nazi Kamplarında tutuklu ailemi göremediler. Kendilerine bu  vefakarlık ve cesaretlerinden dolayı teşekkür ediyorum.

Nursiman-Abdureshit-202109-03.png

TV.Nursimangül’ün Kaşgar’daki Evini Görmeyi Başardı,Ancak Toplama Kampındaki Ailesini Ziyaret Edemedi

ITV muhabiri Debi Edward’ın  Nursimangül’ün Kaşgar /Tokkuzak’ta bulunan  evini bulması pek  zor olmadı ama evi bulduklarında kilitli avlunun zaten terk edilmiş bir moloz  yığını halinde olduğunu gördüler. Olay yerine gelen gazeteciler, Nursimangül’ü  görüntülemeyi başrdılar. evini göstermek için aradı. Ancak,  Nursimangül Abdurraşit’in Çin Toplama kampında hapiste tutulan ailesi ve üyelerini ziyaret etmeyi başaramadı. demedi.  2017’den beri Toplama Kampında tutulan Nursimangül’ün ana baba ve kardeşlerinin nerede ve nasıl tutulduğu ve hayatları  hakkında her hangi bir bilgi bulunmuyor.

Nursiman-Abdureshit-202109-04.png
Resimleri Görünce  Heyecanımdan  Yüreğim Duracak Sandım
İTV.nin  bana  ulaştırdığı   evinin durumu ilgili resim ve videoları  görünce heyecandan kalbim duracak sandım. Bana evimizin kapısının  kilitli ve harap resmini gönderdiklerinde  kahroldum. İTV.muhabirlerinin  çektiği görüntülerde evimizin  terk edilmiş çöplüğü dönmüş halini görünce   kab.ul ektmek istemedim. Bu resim ve görüntüler  üzüntüm ve isıtırabım kat kat arttı.  4,5 yıl   sonra,  büyüdüğüm evimi böylesi  korkunç bir durumda tahrip edilmiş ve harap halini  görmek geçekten benim yüreğimi  param parça etti.  Evimizin durumu  bu  vaziyette ise,  toplama kampında çok kötü  şartlarda  tutulan annem, babam ve kardeşlerimın durumunu düşündüm ve kahroldum. Ailemin bu duruma getirildi veya  ne duruma geldi hayal bile edemiyorum. Bu durum benim onları kaybetme korkumu daha da arttırıyor.
Nursiman-Abdureshit-202109-09.png
Çin’in Uygurlara Baskı ve Zulmü Benim Mücadele Azmimi Daha Arttırmıştır.
Çin’in Doğu Türkistan’da Türklere yönelik bu maddi ve manevi soykırım uygulamaları benim mücadele azmimi daha kamçılamış ve daha da arttırmıştır. Mücadeleden pes etmemin  üzüntü,istirap ve korkularımı daha da arttıracaktır. Mücadelede pes etmek soykırımı  kabul etmek ve sonuçta yok olmak demektir.
Ama ben  biliyorum ki pes etmemem, üzüntüme ve korkularıma yenilmeden daha güçlü bir şekilde mücadeleye devam etmemi sağlayacaktır.Lütfen Doğu Türkistan Türklerinin feryadına kulak ve ses veriniz.

Uzmanlar :  İTV muhabirlerin Kaşgar’da Çektiği bu Resim ve Videoların  Değeri çok Önemlidir.

Uzmanlar, ITV muhabirlerinin, Çin işgal yönetiminin  Uygurlara karşı  insanlık dışı  suçlarının  açığa çıkarılıp belgeleri ile ifşa edildiği  bir dönemde bu cesur gazetecilik örneğine sergilemesinin çok önemli ve değerli olduğunu belirtiyorlar.  İTV.muhabirlerinin elde ettiği bu resim ve video ve diğer gazetecilik başarıları  Londra’daki Bağımsız Uygur Özel Mahkemesinin 2.celsesinin yapıldığı bir süreçte,  Çin hükümetinin Uygur  Mahkemesini  ve  ifade veren  tanıkları “aktör” ve “yalancı” olmakla suçladığı  ve kendi  suçlarını örtmek için propagandalarını genişleterek arttırdığı bir zamanda yayınlanması  ÇKP yalanlarına bir gerçek cevap özelliği taşıyor. Çin hükümeti  Doğu Türkistan bölgesindeki  baskı zulüm ve soykırım eylemlerini nasıl inkar ederse etsin,  İTV.muhabirlerinin çektiği bu resim ve video milyonlarca Uygur ailesinin nasıl parçalanarak  edildiğinin ve  Türklerin  somut ve soyut kadim ve özgün kültür ve medeniyet izlerinin izlerinin yok edilerek nasıl silindiğinin canlı bir kanıtı olarak  uluslararası toplumun haklı tepkilere neden olmuştur.

Nursiman-Abdureshit-202109-05.png
Nursimangül : Dünya Uygurların Durumunu Tartışadursun,İşgalcı Çin Uygurların Köklerini kurutuyor ve Kimliğimizi Yok EdiyorNursimangül Abdurreşit Özgür Asya radyosundaki  açıklamalarını şu çarpıcı cümleler ile sonlandırdı ;  ” Çin işgalindeki Doğu Türkistan’da yaşayan Annem,Babam,Kardeşlerim ve tüm aile üyelerimiz Çin’in tutsağı  ve esiridir. Annem, Babam ve Kardeşlerim  13 Aralık 2017’de  yapılan  düzmece ÇKP’nin sözde mahkemesinde  yargılanmış ve sırasıyla 13 yıl, 16 yıl ve 19 yıllık uzun  hapis cezasına çarptırıldığını öğrendim.  Ailem benim ve Kızkardeşimin yurt dışında yaşamamızı bahane ederek ve bizim yüzümüzden onları esir tutuyor ve mahkum ediyor.
Uluslararası Topluma ve dünya kamuoyuna seslenmek istiyorum : ” BM.ler başta uluslararası kuruluşlar ve  Ülkeler Uygurların karşı karşıya olduğu bu insanlık faciası bu durumun nasıl tanımlanması gerektiğini ve  ÇKP’nin bu uygulamalarına nasıl bir ad verileceğini tartıştığı bu dakikalarda ailelerimiz parçalanıyor, köklerimiz kırılıyor, kimliklerimiz yok oluyor, binlerce yıllık maddi ve manevi kültür ve medeniyet izlerimiz yasaklanarak,engellenerek ve tahrip edilerek  yok ediliyor.  Artık  uluslararası toplum bu tartışmalara son vermeli ve acil olarak bu ÇKP soykırımının durdurulması için eyleme geçmelidir. Uygurların  ÇKP zulmüne dayanacak gücü    ve karşı koyacak  tahammülü kalmamıştır.” şeklinde konuştu.https://www.facebook.com/hamit.gokturk.96/videos/867941080521067

 

Share
537 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ