logo

trugen jacn

ÇİN LİDERİ Xİ JİNGPİNG,DOĞU TÜRKİSTAN’DAKİ TÜRK SOYKIRIMINI BİZZAT KENDİSİ YÖNETİYOR

“Şi Cinping Doğu Türkistan’daki Soykırımı Bizzat Yönetiyor”

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ(UYHAM) 

ÇKP. yönetiminin işgalindeki Doğu Türkistan’da uygulamakta olduğu etnik Müslüman Türk soykırımını sinsi ve ketum karakteriyle bilinen ÇKP Genel Sekreteri ve aynı zamanda Çin  Devlet Başkan de olan  Şi Cinping’in  bizzat yönettiği  bildirildi.

Geçtiğimiz yıllarda  basına sızdırılan  ÇKP Üst yönetiminin gizli toplantılarındaki konuşma ve  görüşmelerinin  gizli  kayıtların Doğu Türkistan’daki soykırım uygulamaları ile bölgede  yaşananları detaylı şekilde  onun(Şi’nin)  talimatlandırdığı ve kendisinin bizzat   yönettiğini ortaya koyuyor.

Çin Komünist Partisi Genel Sekreteri makamında Çin’i  yöneten Şi Cinping’in liderliği önümüzdeki Kasım ayında 10. yılını tamamlayacak.

Bu sene iktidardaki 10. yılı olması nedeniyle tek parti rejimiyle ve tamamen devlet kontrolünde olan  güdümlü ÇKP. medyasının var gücü ile  yıl boyunca  Çin diktatörü  Şi Cinping’i övgüler düzmekle  geçeceği tahmin ediliyor.

Çin’de 1949 yılında kurulan komünist rejimde bugüne dek 7. lider olan Şi Cinping’in önceki 6 liderin tamamından daha az görünür bir isim olması dikkat çekiyor. Şi Cinping, önceki 6 lidere göre çok daha az kamuoyuna açık konuşma gerçekleştiriyor. Şi Cinping’in bu  sinsi ve gizemli yapısının, onu da içerecek şekilde ülkenin en üst düzey yöneticilerinin(ÇKP en üst yönetiicileri ile) gizli iç iletişim yöntemlerine ağırlık verilmesine sebep olduğu ifade ediliyor.

DOĞU TÜRKİSTAN’LA İLGİLİ GİZLİ KAYITLAR ORTAYA ÇIKTI

2014 tarihinden beri  ” Gizli Uygur Soykırım  Belgeleri ve  Gizli Karakaş Belgeleri(Listeleri)” olarak da tanımlanan   Çin’in Doğu Türkistan’la ilgili toplam  4  adet  ÇKP Üst Düzey Yönetimine ait gizli  belgeler basına yanmış bulunuyor.  Xi ve diğer ÇKP.üst yöneticilerine ait olduğu bildirilen Doğu Türkistan’la ilgili kaydedilmiş dört gizli görüşmenin sızmasının ise Şi Cinping’i  ve ÇKP üst yönetimini derinden sarstığı ve telaşa sevk ettiği tahminleri yürütülüyor.

Gizli belgelerin Kayıtlarına ait kopyaları,  dünyaca ünlü New York Times  gazetesince elde edilmiş ve daha sonraları ise bu gizli belgeler gazetede  yayınlanmış ve büyük ses getirmişti.

New York Times gazetesi gizli belgelerin elde edilmesi ve yayınlanması ile ilgili açıklamasında Gazete, bunu “ Gizli belgeler, On yıllardır Çin’in iktidardaki  tek   Siyasi oluşumu olan Çin Komünist Partisi’ne  ait  çok gizli  hükümet belgelerinin en önemli sızıntılarından biridir.”  ifadesini kullanmıştı.

Gazete  ele geçirdiği ÇKP gizli belgelerinin tamamını  yayınlamazken,  kimliği açıklanmayan veya bilinmeyen bir kaynak’ın  bu gizli belgeleri geçtiğimiz Aralık ayında son celsesini yapan  Londra’daki  ” Bağımsız Uygur Mahkemesi”‘ne kanıt  olarak  sunmuştu.  Uygur Mahkemesi 09 Aralık 2021’deki karar duruşmasında Çin’in Çin tipi toplama kampları mağdurları,  bir Çinli Polisin de içlerinde bulunduğu Tanıklar ve bağımsız uzman ve araştırmacıların  bulunduğu tanıkların ifadeleri ve  Mahkemeye sunulan kanıt ve belgelere göre Çin’in Doğu Türkistan Türklerine yönelik ağır insan hakları ihlallerini  ” İNSANLIĞA KARŞI İŞLENMİŞ – SOYKIRIM SUÇU” olduğuna hükmetmişti.

Çin'in Uygur Türklerine uyguladığı baskının belgeleri sızdı!

Bilim insanları  ve uzmanlar ÇKP gizli belgelerinin doğruluğunu Teyit Ettiler

Bir Alman akademisyen  ve Araştırmacı olan Dr.  Adrian Zenz’in de içinde yer aldığı çok sayıda Batılı bilim adamı  ÇKP gizli belgelerinin  doğru ve  güvenilir olduğunu teyit ettikleri bildirildi. Dr.Adrian  Zenz, Çin işgal yönetiminin 2017’den itibaren, herhangi bir yasal süreç ve dayanak  olmaksızın,  1- 3 milyon arasında olduğu tahmin edilen  Uygur’un  Çin tipi toplama kamplarında hapiste olduğunu açıklamıştı. Çin işgal yönetiminin  “ Siyasi/İdeolojik ve Mesleki eğitim  Merkezleri ” olduğunu iddia ettikleri  Doğu Türkistan’daki Toplama Kamplarına  yönelik araştırmalar ile tanınıyor ve bu çalışmalara öncülük ediyor.

Çin’in Amacı Uygurları Milli ve Dini(İslamiyetten) Kimliklerinden Koparmak

Toplamda yaklaşık 36.000 Çince karakterin  yer aldığı  2014 tarihli  ÇKP Üst yöneticilerinin konuşmalarının bulunduğu    4 gizli belgede Uygurları İslam dininden nasıl koparılabileceği ve Milli kimliklerinden nasıl uzaklaştırılacağı   ve bu amacı gerçekleştirebilmek için  uygulanacak yöntem ve politikalara  ait konuşmalar  yer  alıyor.

ÇKP. Lideri Şi Jingping bizzat kendisi  bu konuda yapılması gerekenler hakkında  konuşmalar yapıyor ve   Toplama Kampı ve diğer baskıcı uygulamaların esas amacının  ise Uygurların asimilasyonu olduğundan açıkça  ifade ediyor.

2014 yılından Çin’in işgalindeki  Doğu Türkistan’da baskılarını  arttırılmasının sebebinin bu ÇKP gizli Belgeleri olduğu  belirtiliyor. Ayrıca gizli belgelerde bildirilen   hususlar ve bölgede uygulanacak politika ve diğer  uygulamaların   da ÇKP düzey toplantılarında kararlaştırılarak icraata geçildiği ile  ilişkilendiriliyor.

Doğu Türkistan’da uygulanan Çin’in politikasına ilişkin kamuoyuna açıklamada bulunmayan ve ilgisiz görünmeye çalıştığı düşünülen  ÇKP Lideri Şi Cinping’in buna benzer sızan bilgilerle Doğu Türkistan’da yapılanları detaylı olarak bizzat yönettiği ifade ediliyor.

Kaynak :  https://www.mirathaber.com/si-cinping-dogu-turkistandaki-soykirimi-bizzat-yonetiyor/?fbclid=I

Share
1991 Kez Görüntülendi.