logo

trugen jacn

İŞGALCİ ÇİN,KAŞGARLI MAHMUT’UN OPAL’DA BULUNAN HEYKELİNİ YIKTI (SESLİ MAKALE)

Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi, ayakta duran insanlar, gökyüzü ve açık hava

Prof.Dr.Ekrem Barak ARIKOĞLU – Manas Ün.Öğretim Üyesi Bişkek – KIRGİZİSTAN

KAŞGARLI MAHMUT’UN TÜRBESİ VE HEYKELİ

Kaşgarlı Mahmut adından da anlaşılacağı gibi en az 3 bin yıllık Türk medeniyeti merkezlerinden biri olan Doğu Türkistan’ın Kaşgar şehrinde doğdu. Türk illerinin tamamına yakınını gezerek Türk Lehçelerinin sözlüğünü yazdı. Bugünden bakarak diyebiliriz ki gelmiş geçmiş en büyük bilim adamlarımızdan biri Kaşgarlıdır. On birinci asırda Türk dünyasından topladığı kelimelerden oluşturduğu sözlüğü Dîvânu Lugâti’t-Türk’le 9 binin üzerinde kelimenin günümüze ulaşmasını sağladı. Onun sayesinde kelimelerimizin etimolojilerini ve anlamlarını daha sağlıklı bir şekilde bilebiliyoruz.

Kaşgarlı eserini yazdıktan sonra doğum yeri olan Kaşgar’a geri dönmüş. Kaşgar yakınındaki Oypal’da kendi adına bir medrese açarak öğrenciler yetiştirmiş. 97 yaşında ölünce bu medresenin yanına defnedilmiş. Türbesini ziyaret edip dua etmek nasip oldu bize de. Bu mezar külliyesinin girişinde kocaman bir heykeli dikilmişti Kaşgarlı’nın. Gelen haberlere göre Faşist Çin idaresi bu heykeli yıktırmış. Külliyenin geri kalan eserlerine, türbeye ne yaptığını bilmiyoruz.

***********************************************

Bu resimler Çin yıksa da bundan sonraki tarihe tanık olarak kalacaktır. Turan erleri tarafından bir gün özgürlüğüne kavuşacağına gönülden inandığım Doğu Türkistan’da yıkılan Kaşgarlı Külliyesinin, heykelinin yerine daha görkemlisi mutlaka dikilecektir. Buna inancım tamdır. Doğu Türkistan bir gün mutlaka özgür olacak, gök bayrak özgürce dalgalanacak. Tanrı Türk’e Yar Olsun- Doğu Türkistan Var Olsun!

Seslendiren: Mihray Pamir

Share
297 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ