logo

trugen jacn

AİLELERİ ÇİN NAZİ KAMPINDA TUTUKLU UYGURLAR ONLARIN HAKLARINI ARIYOR

Kendileri Türkiye’de ancak,Çin işgalindeki ana vatanları Doğu Türkistan’da yaşayan ana baba ve yakınları Çin Nazi Kamplarında esir tutulan Uygur Türkü gençler onlardan haber alabilmek için çalışmalarını azimle sürdürüyor. Çoğu Türkiye’de Yüksek eğitimlerini tamamlayan bu idealist ve vatansever gençler Uygur İnsan Hakları Aktivistleri adı ile birleşerek, Çin’in işgalindeki ülkelerinde yaşayan yakınları ve 30 milyon Müslüman Türk soydaşlarının çiğnenen insan hakları ihlallerini Türkiye kamu oyu ile uluslararası topluma duyurabilmek için ifade özgürlükleri ve gösteri haklarını yasal ve barışçıl yollarla kullanarak mücadeleleri yılmadan, usanmadan ve azimle devam ettiriyorlar. Bu idealist, Vatansever ve fedakar gençlerin bu çalışmaları Doğu Türkistan davası için gündem oluşturmakta ve Uygur diasporası’nca minnet ve takdir ile karşılanmaktadır.

Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi, ayakta duran insanlar, ağaç ve açık hava

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Ana-Baba,Kardeş ve diğer yakınları hakkında 4 yıldır haber alamayan ve onların  Doğu Türkistan’daki Çin tipi Nazi/Toplama Kamplarında tutulduğu tahmin edilen Türkiye’de yaşayan Kamp mağdurları yakınları onlardan en azından bir haber alabilmek için aylar öncesinden başlattıkları mücadelelerini hız kesmeden sürdürüyorlar.

Geçtiğimiz yıllarda yüksek öğrenim için için ülkemezi gelen ancak,2017’den sonra, Çin’in baskı,zulüm ve soykırım cinayetlerinin zirve yapması üzerine tutuklanmamak,hapsedilmmek veya Çin işkenceleri altında ölmemek için ülkelerine dönemeyen ve yüksek öğrenimli Uygur Türkü gençler ailelerinin durumu hakkında bilgi alabilmek için büyük bir mücadele içine girmiş bulunuyor.Kendilerini Uygur İnsan Hakları Aktivistleri olarak tanımlayan gençler, yasaların kendilerine tanıdığı ifade ve gösteri özgürlüğünü kullanarak Çin işgali altındaki ana vatanları Doğu Türkistan’da yaşayan soydaşlarının çignenen insan hakları ihlallerinin Türkiye kamu oyu ile   uluslar arası topluma duyurabilmek için yasal ve barışçıl her çareye başvurmaktan kaçınmıyorlar.

Fotoğraf açıklaması yok.

İstanbul’un çeşitli meydanlarında,Cami önlerinde, ana arter yol güzergahlarında ellerinde Çin’in Toplama kamplarında esir tuttuğu  Ana baba ve yakınlarının resimlerinin bulunduğu  ve çeşitli dillerde  “ Ey Çin, Anne Babam Nerede ? Kardeşimi Serbest bırakın!………  cümleleri yazılı pankartlar taşıyarak Çin’ini işgalindeki Doğu Türkistan’da yaşayan ana baba,kardeş ve yakınları ile 30 milyon Müslüman Türk Kardeşlerinin  insani haklarını arıyor ve İşgalci Çin’in acımasız ve vahşet derecesindeki cinayetlerini yiğitçe ve cesurca haykırıyorlar.

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, ayakta, açık hava ve yakın çekim

Medya’nın Sürekli Gündeminde

Uygur İnsan Hakları Üyesi aktivist gençler özellikle yabancı Tv.kanalları ile dünyanın önde gelen haber Ajansları ve gazetelerine  Doğu Türkistan’da esir tutulan ailelerinin durumu ve  Doğu Türkistan’daki insani kriz ile ilgili  raportajlar vererek açıklamalar ve sürekli bilgi  paylaşımları yaparak Doğu Türkistan meselesini sürekli gündemde tutmaya çaba gösteriyorlar.

Uygur İnsan Hakları Platformu Üyeleri Çin’in İstanbul Başkonsolosluğuna Başvurdular

Şu anda Çin  pasaportu taşıyan ve  resmiyette Çin vatandaşı  olan bu Uygur İnsan Hakları Aktivistleri 4 yıldır haber alamadıkları aileleri hakkında  bilgi ve haber alabilmek için dafalarca Çin’in İstanbal Başkonsolosluğuna müracaat ettiler.Ancak, kendi vatandaşı olduklarını iddia ettikleri bu gençleri Çin Temsilcilikleri muhatap bile almadılar ve yazılı bavuru dilekçelerini dahi almayı reddettiler. Ancak, ana baba ve yakınlarından dolayı dert ve istirapları günden güne  artan acıları gün geçtikçe  katlanan  bu gençler en son 18 Aralık 2020 tarihinde Sariyer’de bulunan Çin Başkonsolosluğuna son kez müracaat etmek için gittiler. Ancak, Başkonsolosluktan hiçbir Çinli yetkili bunlarla görüşmekten ve  taleplerini dinlemekten kaçındılar.

Bunun üzerine gençler Doğu Türkistan’daki ailesi ve yakınlarının hayatta olup olmadıkları hakkında tek bir haber alabilmek için Başkonsolosluk önünde oturma eylemi yapmaya başladılar.Oturma eylemleri daha devam ediyor.

Uygur Türkü İnsan hakları aktivistleri kendilerini takip eden tek Tv.kanalı olan Yeni Akit Tv. muhabirlerine  ve kendilerini ziyaretee gelen yabancı muhabirlere Doğu Türkistan’daki durumu ve eylemlerinin nedenlerini anlatmaya devam ediyorlar.

Uygur İnsan Hakları Aktivistleri Çin Başkonsolosluğu önündeki bu oturma eylemlerini aile ve yakınlarından bir haber alabilene kadar sürdürmeye kararlı olduklarını ifade ediyorlar.

Görüntünün olası içeriği: 3 kişi, ayakta duran insanlar ve açık hava

Ankara Sınırından Geri Çevrildiler

Uygur İnsan Hakları Aktivisti bu gençler geçteğimiz aylarda Ankara’ya giderek yakınlarından haber alabilmek için Yetkililerden yardım talep etmek,bu konudaki şikayet ve taleplerini BM.başta Siyasi Parti Merkezlerine iletmek  ve bütün bu faaliyetlerini daha sonra  yapacakları bir basın açıklaması ile kamu oyu ile paylaşmak amacı ile  Ankara’ya doğru yola çıktılar. Ancak,Ankara  il sınırlarında  Güvenlik güçlerince yolları kesilerek Polis eskortu eşliğinde İstanbul’a kadar geri gönderildiler.

Türk Medyası Doğu Türkistan’daki Çin Zulmünü Görmüyor ve Duymuyor

İstanbul’da yaşayan 10 binlerce mağdur Doğu Türkistanlıların ana vatanlarındaki yakınlarının bu acıklı ve insanlık dışı durumları ortada iken, Türk medyası Doğu Türkistan’daki Çin işgal yönetiminin baskı zulüm ve soykırım cinayetlerini görmüyor ve duymuyor. Bu faciaya ilgi göstermekten Çin’i üzmemek adına adeta kaçıyorlar.

Görüntünün olası içeriği: 6 kişi, ayakta duran insanlar ve açık hava

Ülkemizde ulusal düzeyde yayın yapan Karar, Yeni Akit ve Yeni çağ gazeteleri başta birkaç medya kuruluşundan  başka hiçbir  Türk medyası  Doğu Türkistan’daki bu insanlık dramını görmüyor ve duymuyor. Ayrıca, bu insan Hakaları aktivisti gençlerin  bu barışçıl ve yasal protesto eylemlerini Çin yönetimini kırmamak, üzmemek adına görmemekte ve  bu hak arama mücadelesi konusunda  susmayı tercih ediyorlar.Adeta aynı merkezden yönlendirilmişçesine hep aynı konu ve gündem üzerine yayın yapan  işine gelen   olay ve konuları  işleyen, tarafsız ve adalet üzerine yayın yapmayı terk eden   Holdinglerin emrindeki Türk medyası bu yüzden  günden güne itibar kaybetmektedir.

Geçenlerde bur Doğu Türkistanlı Kardeşimiz bana şunları anlattı : “ Tv. Kanallarında haber izlemeyi çoktan bıraktım.Çinli işgalcilerin günden güne aratan acımasız vahşetine ve soykırım cinayetlyerini hiç görmüyor ve duymuyor. Türk medyası ve Tv.kanalları Çin’deki bisiklet kazası ve kedi köpek kurtarılması sahnelerini özellikle gösteriyorlar.Bu  haksızlığa çok üzülüyor ve kahroluyorum.”

https://twitter.com/Gurbetci_Uygur/status/1342363052759539712?s=20&fbclid=IwAR342jQbCYU5gWlZpvRp_haPR8nvM-k3fCjvDCkfs6LY5rM

Türk Medyasının Suskunluğuna Karşılık Türk Milletinin Desteği Artarak Sürüyor

Türk medyasının Çin’in baskı,zulüm etnik Türk soykırım cinayetlerini adeta görmemek ve duymamak yolundaki bu utanç verici,haksız,adaletsiz ve yüz kızartıcı tutumuna karşılık Türk Milletinin İşgalcı Çin’in Soykırım cinayetlerine karşı tepkisi artarak sürüyor.

Sosyal medya üzerinden görüşlerini paylaşılan bir örnek şöyle ;

Çin’in Türkiye’deki elçilik ve konsolosluk vb. ıvır zıvırları bizim çocuklara takmış görünüyor. Kimileyin aba altından sopa göstererek, kimileyin açıkça tehdit ederek Uygur çocukları susturmaya çalışıyorlar.

İşte çocuklara dağıttıkları resmi(?) belge !

“Bölücülük bayrağı taşımak , sözde “Doğu Türkistan” ifadesini kullanmak, kendi memleketiniz hakkında karalama yapmak vb davranışları bırakarak, kendi sosyal medya hesabınızda açık ve net bir şekilde bu tür bölücülük eylemleri ve bölücü şahıslar örgütler ile bağlantınızın kesildiğini ve bir daha böyle davranışlarda bulunmayacağınızı açıklayan bir postu çıkardığınız ve portu linkini lingshibaohu1@gmail.com adresine gönderdiğiniz takdirde, başkonsolosluktaki yetkililer sizinle görüşme gerçekleştirebilir.”

Çin Konsolosluğu Çinin Nazi kamplarında esir tutulan mağdurların aileleri konusunu soran mağdur yakınlarına ilettikleri yazı ahlaksızca teklife bakın!

Çin,bu ahlaksız bu teklifle hem Uygurları kandırıyor hemde Doğu Türkistanlıları haklı davalarından vazgeçmeleri için şantaj yapıyor.

Şu utanmaz ve arlanmaz Çin kurnazlığına bir bakın Allah Aşkına !

Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi, ayakta duran insanlar ve açık hava

Share
435 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ