logo

trugen jacn
17 Aralık 2014

ÇİN’İN, KİRYE’DE BİR UYGUR KADINI DAHA ÖLDÜRDÜĞÜ ORTAYA ÇIKTI..!

خوتەن كېرىيەنىڭ سىيەك يېزىسىدا بىر ئايال تۇتقۇننىڭ ئۆلگەنلىكى ئاشكارىلانماقتا

Hamit Göktürk / Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)

Çin İşgal yönetiminde Doğu Türkistan’da Müslüman Uygur Türklerine karşı etnik ve dini soykırım uygulamalarına bir yenisini daha eklediği ortaya çıktı.
Yasal olarak Ocak ayından itibaren yürürlüğü girmesi gereken yeni kanuna göre ; Başörtü,Tesesttür ve Hicaplı giyimli olan kadınların sokağa çıkamayacakları ve kamusal alanlarda bulunamayacakları belirtilmişti.Ancak Çin yönetimi, bu yasayı kanunsuz olarak pilot bölge olarak Hoten’in Kirye İlçesindende uygulanmaya da başlandığını açıklamıştı. Bu konudakı haberler Sitemizde geçen hafta yer almıştı.
Sosyal paylaşım sitelerinde 08 Aralık’ta ismi açıklanmayan bir genç kadının tutuklu bulunduğu Kirye Hapishanesinde öldüğü bilgisi yer almıştı.
Olayın doğruluğunu teyit etmek üzere Kirye İlçe emniyet Müdürlüğü,Siyek Polis Merkezi ile Siyek Köyü KP.yerel sekreteri ile görüşen Hür Asya Radyosu Muhabiri Şöhret Hoşur,ölüm olayını yetkililerin itirafları ve ifadeleri ile teyit ettiğini açıkladı.
Radyo’ya konuşan Köy Polis Merkezi Başkanı Abdurrahman Kasım ve Nöbetçi Polis Memuru Ebulkasım olayı doğrulamış ve ölen kadının uzun ve tesettürlü kıyafetinden dolayı tutuklandığını,kendisinin Kirye İlçesine götürüldüğünü 8 Aralık tarihinde cesedinin ailesine teslim edildiğini bildirmiştir. Ölen kadının ismini bilmediklerini ve kendilerine de amirlerinin isim konusunda bilgi vermediklerini açıklamışlardır.
Nöbetçi Polis Memuru Ebulkasım, radyo muhabirinin Kadın’ın tutuklanma nedeni hakkındaki bir soruya karşılık şu bilgileri verdi. “Son çıkan yasanın takibi için uygulama yapan Polis memurları ile köy halkı arasında önce tartışma şeklinde başlayan olay çatışmaya dönüşmüşter. 4 Kadın, kendilerine yeni yasayı hatırlatan ve uymalarını isteyen Polis memurlarına karşı geldiği,tartıştıkları ve direndikleri için tutuklanmış ve İlçe merkezine götürülmüştür.Bunların bir kadın Hapishanede ölmüştür.Kadın’ın Kirye’ye bağlı kökmek köyünden olduğu, kimliği ve ölüm sebebi hakkında bize her hangi bilgi verilmedi. ” Şeklinde konuştu.
Kent ÇKP.yerel Sekreteri tutukluların yargılanıp yargılanmadıkları ve ölen kadının ölümü sebebinin ne olduğu hakkındaki sorusuna karşılık, “ Tutuklular için kapalı ve gizli bir yargılama yapıldı.Sanıklar Mahkemeye getirilmediler.Kent Yönetiminden ve Çin Halk Kurtuluş Ordusu’ndan temsilciler iştiram etti. Ne ceza verildiği bize açıklanmadı. yapıldı.Tutuklu kadının hastalık sebebi ile öldüğü söylendi.”dedi.

Kent Polis Merkezi Nöbetçi Memuru Ebulkasım Muhabirin bir sorusu üzerine Haziran ayından beri son 6 ay içerisinde ( Çin işgal Ordusu’nun 27 Mayıs’ta Hoten Merkezli başlattığı “ Terörle Savaş ve Sert Darbe Vurma Operasyonları kasdediyor.) sadece Siyek Köyünden 4’u kadın olmak üzere toplam 50 Uygur’un tutuklandığını bildirmiştir.
Uzmanlar,Çin İşgal yönetiminin Doğu Türkistan’da Uygur Türklerine karşı her gün yeni bir insanlık suçuna imza attıklarını,kendi yasalarını çiğnemekten çekinmediklerini  ve kanunları hiçe saydıklarını belirtiyorlar.
Çin’in Doğu Türkistan’daki mevcut uygulamalarının   1980’lı yıllarda Afganistan’i işgal eden Sovyet işgal Ordusunu hatırlattığını,onların de günümüzde Çinli işgalcilerin yaptığı gibi keyfi ve pervasızca Afgan halkının kırdıklarını ifade ediyorlar.Bütün zalimlerin,işkenceci ve  katillerin sonunun Sovyetler ve diğer dikta rejimler gibi olacağını  Çinli işgalcilerin  bu bu mukadder sondan kurtlmasının mümkün olmadığı noktasında birleşiyorlar.

Kaynak : rfa.org.Uighur/ Haberler- Din / Şöhret Hoşur-16.12.2014

Etiketler: » » » » » »
Share
1392 Kez Görüntülendi.