logo

trugen jacn

ABD’NİN ÇİN EKONOMİSİNDE DEPREM ETKİSİ YARATACAK YAPTIRIMLARI (27)

ABD’NİN ÇİN EKONOMİSİNDE DEPREM ETKİSİ YARATACAK  YAPTIRIMLARI (27)

Mehmet Emin HAZRET (UYHAM)

Çin Ekonomisinde Deprem etkisi Yaratacak ABD Yaptırımları

ABD Hazine Bakanlığı Yabancı Varlık Kontrol Ofisi (OFAC) , Doğu Türkistan’daki Üretim ve İnşaat kolordusuna yaptığı yaptırım Çin’de büyük ekonomik deprem yaratacak bir güç ve potansiyele sahiptir.

Uygur toplumuna yönelik insan hakları ve toplama kampı soykırım uygulamasına yönelik bu yaptırım, ABD Hazine Bakanlığı Yabancı Varlık Kontrol Ofisi tarihinde de görülmemiş büyüklüğe sahiptir.

 İngilizce “sayari” internet sitesinin açıkladığına göre Doğu Türkistan’daki bingtuven adındaki bu suç örgütüne bağlı 862.600’den fazla doğrudan ve dolaylı holdinge vardır. Bu şirketler Çin kamu kayıtlarınca belgelenmiştir.  Bu şirketler  , Amerika Birleşik Devletleri, Almanya ve İngiltere dahil 147 ülkeye ve vergi cenneti  İngiliz Virgin Adaları gibi  bölgelerde faaliyet göstermektedir . Bingtuwenin yurt dışındakı varlıkları bu kurumdan 34 kat büyüklüğe  sahiptir.

Bu şirketlerin 2.114’ü ABD merkezlidir, ABD resmi kamu kayıtlarında görünmektedir.

Pekin, her zaman Doğu Türkistan bölgesine büyük yatırımlar yapmakta olduğu propagandasını ağzından düşürmüyor. Bu büyük yatırımlar tam bu suç örgütü üretim ve inşaat ordusuna yatırılıyor. Bu örgütü güçlendirerek terli Türk toplumun baskılamak için kullanıyorlar

ÇKP’nin Doğu Türkistan’daki Resmi Silahlı Suç Örgütü Sözde Üretim ve İnşaat Ordusu(Bingtüven)’nin Kuruluşu ve Faaliyetleri

2 Eylül 1945 de Japonlar Amerika’ya teslim oldu. Ön cephede Japon ordusu ile çarpışmaktan yorgun düşen bir milyondan fazla askeri boş kaldı. O zaman Çin yönetimi milliyetçi Çinin elinde idi. Çinin elinden çıkmış ve iki bölge vardı. Bir mançurya bölgesi, diğeri Doğu Türkistan idi. 1932 de mançurya devleti kurulduğunda Japonya’dan hemen sonra bu ülkeyi tanıyan ve elçi gönderen mançuryanın kuzey komşusu Sovyetler Birliği idi. Bu defa Mançurya’yı Sovyet kızıl ordusu işgal etti ve Moskova Çin adına işgal ettiğini açıkladı. İlerde bölgeye komünist parti militanlarını yerleştirecekti.

Doğu Türkistan’ın kuzeyinde ise 1944 de Sovyet destekli Doğu Türkistan Cumhuriyeti kurulmuştu. Doğu Türkistan’ın güneyinde Aksu ve Kaşgarın birkaç bölgesi Doğu Türkistan ordusu tarafından kurtarılmıştı. Çin ordusu ve Çinli göçmenler sürekli Çine kaçıyordu.

Milliyetçi Çin hükümeti Japonlar teslim olduktan bir hafta geçmeden çok acil bir şekilde ordusunun bir kısmını Doğu Türkistan’a kaydırışa başladı. 1946 yaza kadar Amerikan ve Japon silahları ve zırhları ile donatılan 100 binden fazla Çin askeri gücü Doğu Türkistan’a geldi ve yerleşti.

Mançurya’da Ruslar tarafından silahlandırılan Çin komünist parti ordusu  1947 de milliyetçi Çin ordusuna saldırmaya başlattı. 3 seneye yakın devam eden iç savaşta iki taraftan  3 milyondan fazla Çin askeri öldü, yüzbinlerce Çinli  kendi bölgelerinden göç etmek zorunda kaldı. Çin komünist ordusu Çinin tamamını kontrol altına aldı ve Doğu Türkistan’a yöneldi.

Komünist Çin ordusu 1949 eylül- ekim aylarında Doğu Türkistan’a ulaştı. Doğu Türkistan’daki  Milliyetçi Çin ordusu Savaşmadan teslim oldu.

Bingtuven (üretim, inşaat kolordusu) teslim olan 100 binden fazla gomindang (milliyetçi Çin ordusundan oluşmuştur.

Doğu Türkistan’daki Çin kurtuluş ordusunun komutanı general Vangjin Pekinden, genç Çin askerlerinin Doğu Türkistan’da kök salması için 100 ile 200 bin arasında genç ve dul kadın göndermesini istedi. Yanıt ise Şanghai’den geldi. Şanghai’i işgal eden generel Çinyi 1950- 1951 yılları arasında “Şanghai’de ahlak temizliği” harekatı başlatarak genel evleri kapatmak sureti ile 100 binden fazla fahişe kadını yakalayıp  kamplarda tutuyordu. Bu fahişileri kamyonlara tıka basa yükleyip Doğu Türkistan’daki Çin askerlere eş olarak gönderdi. Bu 100 binden fazla fahişe kadınların  büyük bir kısmı Bingtüvene verildi.

 Üretim ve İnşaat Kolordusu’nun Kurulması için hazırlıklar 1953’te başladı. 1954 de kuruldu. Çin resmi kaynaklarında 1953  Han etnik grubu toplam bingtuven nüfusunun% 96, 5’sini oluşturuyordu. Kalan % 3.5 nüfus kimdir diye soru geliyor aklımıza.

Bu %3.5 lik nüfus Çin kurtuluş ordusuna katılan ve sonra silahsızlandırılan Doğu Türkistan cumhuriyetinin milli ordusudur. Bu çok acı bir hikaye;

 Ağustos 1949 da Doğu Türkistan cumhuriyetinin en üst düzey 4 lideri Ruslar tarafından uçak kazası süsü ile yok edildi. Başsız kalan milli orduyu Çinliler, Çin kurtuluş ordusunun 5. Kolordusuna dnüştürdü. (div u jüntuven- 5. Kurpus),  bu ordunun bir kısmı olan Osman Batur birlikleri hem Rus kızıl ordusu ile, hem Çin kızıl ordusu ile savaşmaya devam ediyordu. Altayın dağlık bölgelerindeki savaşta  çok zayiat veren Çin ordusu, şimdi 5. Kolorduyu cepheye sürdü. Doğu Türkistanı beraber kurtaran milli ordu bu defa biri Çin yanlış, biri bağımsızlık yanlısı olarak bir birini kırmaya başladı. Çok kan döküldü. Osman Batur  Nisan 1951 de Çinhai eyaletine bağlı Tibet topraklarında yaralı olarak 5. Kolordunun eline geçti ve Çinliler tarafından idam edildi. 5. Klordu yene bir sene “eşkıya temizleme” harekatı kapsdamında Çine karşı ayaklanmaları bastırmada kullanıldı ve 1953 de silahsızlandıralarak Bingtüvenin içine dağıtıldı. 5. Kolorduya dönüştürülen milli ordunun general, subayları da yavaş yavaş Çin tarafında çeşitli bahanelerle yok edildi.

Bingtüven, ilk olarak bağımsız Doğu Türkistan ordusunu bünyesinde eritip yok etme görevini başarı ile tamamlayan suç örgütü olarak 70 yıllık komünist Çin yönetimi döneminde, Doğu Türkistanın en verimli topraklarını, su kaynaklarını, yer altı, yer üstü zenginlikleri gasp eden, Doğu Türkistan Türklerini toplu yok etme projesinde aktif görev alan suç örgütüdür.

Amerika hazine bakanlığını Bu defa bu suç örgütüne yaptırım uygulaması ve ona bağlı ve onunla ticari ilişkisi olan 862600 şirketi tespit etmesi çok hem de çok isabetli bir nokta vuruşudur.

Çin’de Bingtuven adındaki bu yağmacı suç örgütü ile direk ve dolaylı ilişkisi olan milyonlarca şirket vardır. Bunların hepsine yaptırım, ambargo uygulanırsa, Çin ekonomisinde deprem etkisi yaratacak, Çin komünist partinin ekonomik yıkım altında ezileceğini görmek mümkün.

Bu yüzden bu Resmi Suç Çetesi Sözde Üretim ve İnşaat Ordusunun Uygur toplumuna karşı soykırım uygulamasında ön cephede yer aldığının tepit ve teyit edilmesi ve bu Sömürge,Gasp ve Suç Örgütü’nun yurt dışındaki bağlı Şirketlerinin ABD.yönetiminin  yaptırım kapsamına alınmasının tarihi öneme sahip olduğunu ve bu yaptırım uygulamalarının ÇKP Faşizminin Müslüman Türk soykırım cinayetleri için caydırıcı bir önlem olabileceğini düşünüyorum.

Share
392 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ