logo

trugen jacn
16 Mayıs 2015

ÇİN,DENİZALTI SAYISINDA ABD’Yİ GEÇTİ.

ABD’li bir yetkili, Çin donanmasında bulunan denizaltı sayısının ABD donanmasındaki denizaltı sayısını geçtiğini söyledi

 cin-denizalti

Çin donanmasında bulunan dizel ve nükleer saldırı denizaltısı sayısının ABD’de bulunan denizaltı sayısını geçtiği belirtiliyor.

ABD Donanması’ndan bir Amiral ABD Senatosu’na yönelik yaptığı konuşmada Çin’in ABD’den daha fazla denizaltısı olduğunu söyledi. ABD’li amiral bu denizaltıların bazıları ‘inanılmaz’ ifadelerini kullanıyor ve Pekin’in deniz üzeri ve altındaki gücünü artırmanın yollarını aradığını belirtiyor.

ABD’li Amiral Joseph Mulloy, Çin’in deniz altındaki gücünü ve silahlanmasını artırmaya çalıştığını söyledi. Mulloy, “Belki aynı kapasiteye sahip değil ancak Çin’in denizaltı güçlerinin gelişimi hızı inanılmaz. Onlar şu an bizim sahip olduğumuz dizel ve nükleer saldırı denizaltılarından daha fazla denizaltıya sahipler. Şu anda inanılmaz iyi denizaltılar üretiyorlar ve ürettiklerini gerçekten de konuşlandırıyorlar.” ifadelerini kullandı.

Mulloy komiteye son yıllarda Çin’in Hint okyanusuna en az 3 denizaltı konuşlandırdığını söyledi. Mulloy ayrıca “Onlar 95 gün sürecek bir misyon boyunca stratejik füzeler fırlatma kapasitesine sahip” dedi.

Nükleer füze ile ilgili olarak da, “Şu anda nükleer silaha sahip olduklarını düşünmüyoruz. Ancak onların yeni füzeler ürettiklerini ve onları test ettiklerini biliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Kaynak:

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Etiketler: » » »

Share
1898 Kez Görüntülendi.