logo

trugen jacn
26 Kasım 2014

ÇİN, BU KEZ Dr. TOHTİ’NİN ÖĞRENCİLERİNİ YARGILIYOR…!

Hamit Göktürk / Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)

Çin yönetimi, Pekin Merkezi Milletler Üniversitesi öğretim üyesi,Uygur Demokrasi ve Hukuk Hareketi Lideri Doç.Dr,İlham Tohti’yi ömür boyu hapis cezasına çarptırdıktan sonra , bu kez onunla birlikte gözaltına alınan ve halen Urumçi’de tutuklu bulunana ,7 öğrencisini yargılamaya başladı.

İngiliz yayın kuruluşu BBC. internet sitesi ile New York Times gazetesinde yer alan bilgilere göre Çin yönetimi,  söz konusu öğrencilerin 25 Kasım günü Urumçi’ Orta Halk Mahkemesi’nde yargılanmaya başlandığı duyurdu. Ancak, Mahkeme  safhası ve kararı  hakkında her hangi bir açıklama yapılmadı.

Ferhat Muhammed, Şöhret Nejat, Abdulkayyum Abdulhamit, Ekbir Emin, Muttalip Emin ve Atike(Atikem)Ruzi (Kadın) ve Çin’de yaşayan bir etnik azınlığa mensup Lo Yu Wei adlarındaki 7 öğrencinin “Bölücü Örgütlere Üye Olmak ve Onların Eylemlerine Katılmak” suçlamasını yönelttikleri belirtiliyor.Ayrıca,bu öğrencilerin Dr.Tohtı’nın kurduğu ve bir süre yönelttiği “Uygurbiz= Uygur Online” internet sitesinde yazarlık, Çevirmenlik ve diğer işilerde çalışarak ona yardımcı olduklarıni de iddia etti.Ayrıca bu öğrencilerin Dr.Tohti’nin “Ülke Bütünlüğünu Tehdit etmek ve Bozmak- Etnik Temelli Kışkırtıcılık ve Bölücülük” suçlarına yardım ve yataklık yaptıkları iddiasına da yer verdi.

Dr.Tohti’nin Çinli Avukatı Li Fang Ping, söz konusu  öğrencilerin bazılarının Dr.Tohti’nin sözde cinayetleri(Suçları)ni”İtiraf” ederek Mahkemede tanıklık ettiklerini bu nedenle cezalandırma konusunda “Ödüllendirebileceğini ” ifade etti.

Avukat Ping,bu öğrencilerin bazılarının Çin merkez Tv.kanalları(CCTV.)’de Dr.Tohti aleyhinde yapılan özel yayınlara çıkarıldıklarını ve Dr.Tohti&nin “suçlarını “ ifşa ettiklerini de sözlerine ekledi.

Dr.Tohti’nin Hapishene’den yazdığı bir mektupta, bu öğrencilerinn yaptıklarından dolayı suçlanamayacağını ve kınanamayacağını ve kendisinin de onlardan şikayetçi olmadığını ifade etmiş ve Çinli Polislerin “İkrar Ettirme” yöntemini çok iyi bildiğini  belirtmişti.

ABD.merkezli İnsan Hakları İzleme Örgütü(Human Rights Watch)’nun Çin işleri Direktörü Sofia Richardson Dr.Tohti ve onun yargılanan öğrencileri ile ilgili bir açıklama yaptı. Çin Yüksek Mahkemesi’nin Dr.Tohtı’nın itiraz dilekçesini reddetmesini ve bu hukuksuz ceza’da ısrar etmesini protesto ettiğini bildirdi.Ayrıca yargılanan 7 öğrenci’nin suçsuz yere tutuklanıp yargılanmasını de kınadığını ifade etti.

İnsan Hakları İzleme Örgütü Direktörü, Çin yönetiminin Uygur bölgesinde durumun çok gergin olduğunu bile bile bu ömür boyu  ceza kararında ısrar etmesini “Ateşe Benzin Dökmekten Başka Bir Şey Değildir.” Sözleri ile eliştirdi ve  tepki gösterdi.

mutellip-imin-uyghurbiz-bashqurghuchi.jpg

      Yargı önüne çıkarılan bu Öğrencilerden Muttalip Emin,İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Sosyoloji ana bilim dalında Yüksek Lisans Öğrencisi iken,2013 yazında yargılanan öğrencilerden Sözlüsü olan Atikem Ruzi’yi ziyaret amacı ile Pekin’e gitmişti. Hava alanında Tutuklanmış ve 79 gün süre ile kendisinden haber alınamamıştı. Daha sonra Pasaport ve diğer belgelerine el koymuş ve Hoten’de yaşayan ailesinin yanına  denetimli ve mecburi ikamete tabi tutarak yollamıştı.

        Kendisinin serbest bırakılması için İstanbul Üniversitesi Rektörlüğünce Dış İşleri Bakanlığı ve Çin Başkonsolosluğu nezdinde girişimlerde bulunulmuş ancak,her hangi bir sonuç şimdiye kadar alınamamıştır.

Kaynaklar   : BBC.Çince İnternet Sitesi – New York Times Gazetesi

                          rfa.org/Uighur –  TRT.World- Uygurca İnternet Sitesi

Etiketler: » » » »

Share
1726 Kez Görüntülendi.