logo

trugen jacn

ÇİN, 28 TEMMUZ 2014 YARKENT-İLİŞKU KATLİAMINI GİZLEMEYİ ISRARLA SÜRDÜRÜYOR

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)

Çin işgal yönetimi 228 Temmuz 2014’de Doğu Türkistan’ın Yarkent şehrine bağlı ilişku kentinde gerçekleştirdiği ve tarihe Yarkent/İlişku katliamı olarak geçen  ve  içlerinde bebek,çocuk,kadın ve yaşlıların de  bulunduğu  3- 5 bin arasında olduğu tahmin edilen masum sivil halkın üzerine tanklar,ağır silahlar,savaş uçak ve helikoptereleri ile İHA’lar kullanarak  katliama tabi tutarak ödürdüğü katliamın sır perdesini örtmeye ve katliama ait bilgileri dünyadan gizlemeyi ısrarla  sürdürüyor,

Çin,Kanadalı Gazeteci Clipper’i  Tutuklayarak Kovdu
Kanada’nin “The Global Mail.COM ” adlı yayın  kuruluşunun  muhabiri ve Kanadalı gazeteci  Nathan Vander Klippe   Çin’in 28 Temmuz 2015 Yarkent-İlişku Katliamının 4.yıl dönümünde bu kenti ziyaret amacı ile 23 Ağustos 2017’de bu İlişku ‘ya gelmiş ve ancak Çin işgal polisleri onu derhal tutuklayarak bu kentten kovmuştur.
Özgür Asya Radyosunda yer alan bilgilere göre Kanadalı Gazeteci 23 Ağustos 20117 Çarşamba günü akaşam saatlerinde İlişku kentine gelmiştir.  Daha oteline yerleşmeden Çin polisleri tarafından gözlem altına alınarak Polis Merkezi’ne götürülmüş   ve sorgulanmıştır.Radyonun haberine göre Kanadalı gazeteci kimlik kontrolü ile üst aramasına tabi tutulmuş ve bu kente niçin ve ne amaçla geldiği hakkında sorgulanmıştır.Daha sonra Kemera, ses kayıt cihazı ve diğer mesleği ile ilgili kullanacağı ekipmanlara  el konulmuştur. Kanadalı Gazeteci Klippe İlişku Polis Merkezi’nde 3 saat  kadar gözaltında tutulduktan sonra kendisi serbest bırakılmış kamera ve Bilgisayarına el konulmuştur. Daha sonra  kendisi  Polis nezaretinde  Kaşgar’a getirilmiş ve barındığı otele teslim edilmiştir. El konulan Kamera ve bilgisayar ve diğer  malzemelerinin  daha sonra kendisine teslim edileceği söylenmiştir.

Görüntünün olası içeriği: 2 kişi, ayakta duran insanlar ve açık hava

Kanadalı Gazeteci Kleppe’in Bağlı Olduğu Yayın Organı Çin’in Protesto etti
Kanadalı gazeteci Clipper’in geldiği Yarkent ilişku’da tutuklanması ve bilgisayar ve fotoğraf makinalarına el konlmasıı olayı bağlı bulundu Kanada merkezli “Global Timel ve Letter News” adlı yayın organı tarafından   tepki gösterilmiş ve  güçlü bir şekilde kınanmıştır. Adı geçen Kanada gazetesinin Genel yayın yönetmeni David Whalmisly 24 Ağustos 2017 Perşembe günü bir basın açıklaması yapmıştır.  Çin yönetiminin gazeteci olarak Yarkent’ii ziyaret eden Muhabiri Clipper’in tutuklanmasını ve eşyalarına ele konulmasını kınamış  ve  en  sert cümlelerle ve güçlü şekilde protesto ettiğini bildirmiştir.
Kanadalı Genel Yayın Yönetmeninin açıklaması şöyle ; “ Çin’in 05 Temmuz 2009 Urumçi olaylarını yerinde izlemek üzere giden bir muhabirimizi  de daha o tarihte  Çini yönetimi tutuklamış ve bir süre alıkoymuştu. Muhabirimiz Cilpper’in 23 Ağustos’ta tutuklanması Muhabirlerimizin Çin’e hukuksuz olarak 2.kez şiddete ve Çin Polisinin hukuksuz müdahalesine maruz kalmasıdır.  Şu husus çok önemli ve açıktır ki, Yarkent-İlişku’da açığa çıkmasını bekleyen ve yazılması gereken bir çok hikayeler vardır.”

Kanadalı Gazetecinin  Tutuklanması Yarkent Kaliamını Yeniden Gündeme Taşımıştır
Çin işgal yönetiminin Kanadalı gazeteci Nathan VanderKlippe’i Yarkent-İlişku kataliamının meydana geldiği kentte tutuklanması ve kentten  zorla uzaklaştırması Çin’in Yarkent İlişku katliamının bir kez daha gündeme gelmesine ve kamu oyunda tartışılmasına yol açmıştır. Twitter ve Facebook  ve diğer  sosyal medya ortamında Doğu Türkistan’ın durumu gözlemleyen ve takip eden  uzman ve kişilerin  dikkatlerinin   bir kez daha Doğu Türkistan üzerine yönelmesine yol açmıştır.

Uzmanların ortak görüşleri “ Çin’in işgal altında tuttuğu Doğu Türkistan’daki uygulamalarına ait bilgi ve haberlerin hapsedilmesi,gizlenmesi ve dikkatlerden  kaçırılmasının bu ülke’de olup bitenler hakkında bize bir fikir vermekte, Çin’in uyguladığı  katı sansür ve haber alma özgürlüğünün kısıtlanmasına ait net ve açık örnek olarak karşımıza çıkmaktadır.” Şeklinde değerlendiriyorlar.

Uygur Türklerinin Yarkent İlişku Katliamlarına ait Haber ve Yorumları Dikkat Çekici
Kanadalı gazeteci Nathan VanderKlippe’nin Yarkent-İlişku’da tutuklanması ve polis nezaretinde bölgeden uzaklaştırılması Muhacerette yaşayan Uygur Türklerinin dikkatlerinin Yarkent İlişku Katliamlarına  bir kez yönelmesine yol açmıştır.Sosyal medya üzerinden bu  kaliam  ile  ilgili bildiklerini ve görüşlerini paylaşan Uygur Türklerinin dikkat çeken paylaşımları şöyle :
Raamazan-Ramazan ; İşgalcı Çin’in yarkent İlişku Katliamı  sırlarla  dolu olarak tarihe geçmiştir.Bu katliamının sebepleri ve ayrıntıları  tam bir  muammadır. Çin işgal güçleri katlettikleri bebek,çocuk yaşlı  ve masum sivillerin cesetlerini Yarkent’ın güneyindeki bir yere gizlece gömerek mezarların izini tamamen yok etmiştir. Çin,bu katliamlarının açığa çıkmasından  ve kendi cinayetlerinin  ifşa olmasından son derece  korkmaktadır. Yarkent’in İlişku Kenti Noçi Kasabası (Yiğitler-Efeler kasabası) ile diğer 3 kentte(Ebubekir rahim’in haberinde bahsettiği 15-16 ve 17.kentler) hiçbir canlı kalmamıştır.Hayvanlar bile katledilmiştir.Bu yerleşim yerlerine giriş çıkışlar hala yasaktır ve adeta hayalet Kent haline gelmiştir.
Nur Şad : Noçi ve diğer 3 kentte bebekler bile katledilmiştir. Çin’in bu katliamalarına abizzat şahit olanlar dahi öldürülmüştür. Hayatta kalan katliamın şahitleri canlarını kurtarmak ve hayatta kalabilmek için ölüm sessizliklerini korumakta ve seslerini çıkaramamaktadırlar

Etiketler: » » » » » » » »
Share
1026 Kez Görüntülendi.