logo

trugen jacn
30 Ekim 2014

ÇİN’DEN DOĞU TÜRKİSTAN’DA UYGUR DEVLET MEMURLARINA TASFİYE ..!

خوتەن شەھەر باشلىقى ئادىل نۇرمەمەت تەكشۈرۈلۈشكە باشلىدى

Hamit Göktürk / Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)
Çin işgal yönetiminin son aylarda Doğu Türkistan’daki etnik Uygur devlet memurlarını çeşitli bahanelerle işten uzaklaştırarak ülke yönetiminde görevli az sayıdaki Uygur bürokratları de tasfiye edeceği bildiriliyor.
Bu tasfiye uygulamasının en önemlilerinden ilkini de Doğu Türkistan’ın tarihi şehirlerinden ipekçilik ve kaştaşı üretimi ile ünlü kadim ipek yolunun önemli merkezlerinden Hoten’de Belediye Başkanı hakkında soruşturma açtırarak başlattığı ifade ediliyor.
Çin’in resmi Xinhua Ajansının verdiği bilgilere göre, nüfusun çoğunluğunu Müslüman Uygurların oluşuturduğu Hoten şehri belediye Başkanı ve İl Komünist Partisi Sekreter Yardımcısı olan Adil Nur Muhammet hakkında “Rüşvet  ve Yolsuzlukla Mücadele”  kapsamında   soruşturma başlatıldığı belirtildi.
Açıklama’da Belediye Başkanı’ na “Kamu disiplinini ağır derecede ihlal etmek” suçlaması yöneltildi .Belediye başkanının görevden alınıp alınmadığı veya görevinin sürdürüp sürdürmeyeceği hakkında her hangi bir açıklama yapılmadı.
46 yaşındaki Uygur asıllı Hoten Belediye Başkanı Adil Nur Muhammet 1968’de Hoten’de dünya’ya gelmiş olup, 1989’da ÇKP.üyesi olmuştu. Çeşitli görevlerde bulunan Adil 2009’da İl Komünist Partisi Sekreter Yardımcısı ve Hoten Belediye Başkanı olarak atanmıştı.
2 yıl once göreve gelen Çin devlet başkanı Xi Jing Ping “ Çin’de rüşvet,yolsuzluk,usulsuzluk ve adam kayırma” gibi toplumsal Çürüme ve mali suçlara karşı savaş ilan ettiğini açıklamış ve bir çok üst düzey Komünist Lideri tutuklamış ve hapisle cezalandırmıştı. Ancak,Çin’deki bu savaş azınlık Bürokratlara henüz sıçramamıştı. Doğu Türkistan’da daha önce de bir çok etnik Çinli bürokrat bu iddialarla tutuklanmış ve görevinden uzaklaştırılmıştı.
Hoten Belediye Başkanı Adil Nur Muhammet,azınlıklardan hakkında soruşturma başlatılan ilk üst düzey devlet görevlisi olmaktadır.
Reuters Haber Ajansı yayınladığı bir haber- yorumunda “Çürümeye Karşı Savaş”ın bu kez azınlık Üst düzey bürokratlara sıçradığını, bunun ise,devlet yönetimindeki azınlık Millet memurlarını tasfiye amacı taşıdığını bildirdi.

Uzmanlar, Hoten Belediye Başkanının görevden alınması ile başlayan bu uygulamanın Doğu Türkistan’da zaten sayıları az olan Uygur asıllı devlet memurlarının tamamen tasfiyesi ve Çin işgal Yönetiminin son zamanlarda gerçekleştirmeye çalıştığı ” Devlet Memurlarının etnik Çinlilerden oluşturulması ” temelli tasfiye uygulamasının bir başlangıcı olduğu noktasında birleşiyorlar.

Kaynak :   TRT/ Türkiye’nin Sesi Radyosu Haber  Sitesi(Uygurca)

Etiketler: » » »
Share
1356 Kez Görüntülendi.