logo

trugen jacn

CHP M.TVEKİLİ BÜLBÜL: KANADA,ÇİN’İN UYGUR ZULMÜNE SOYKIRIM DEDİ.BİZ NEDEN SESSİZİZ?

CHP Aydın Milletvekili Sayın Süleyman Bülbül Kanada Parlamentosunun Çin’in İşgalindeki Doğu Türkistan’da yaşayan Türklere yönelik baskı ve zulüm uygulamalarını Soykırım olarak kabul etmesi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Milletvekili Bülbül, “Kanada, Çin’in Uygurlara uygulamaları için ‘soykırım’ dedi. Ancak Türkiye’yi yönetenler bu zulme neden sessiz kalıyor?” ifadelerini kullandı.

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP)Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül Kana Federal Parlamentosunun Çin’in işgali altındaki Doğu Türkistan’da yaşayan Türklere yönelik baskı ve zulmünün SOYKIRIM olarak tanınması ile ilgili olarak bir açıklama yaptı.

CHP Milletvekili şöyle konuştu : Çin’in Doğu Türkistan bölgesinde yaşayan Uygur Türkleri’ne, Çin yönetimi tarafından uygulanan sistematik işkencelere ilişkin Kanada, “Soykırım” dedi.

Kanada Parlamentosunda onaylanan yasayla resmiyet kazanan karara ilişkin, CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, hükümeti Uygur Türkleri konusunda adım atmaya davet etti.

“BU İNSANLIK AYIBINA SESSİZ KALIYORLAR”

Türkiye’nin konu hakkında resmi bir adım atmadığını hatırlatan Bülbül, “Uygur Türkleri hakkında, Birleşmiş Milletler başta olmak üzere birçok ülke sesini yükseltiyor. Kanada, Çin’in uygulamaları için ‘soykırım’ dedi. Ancak Türkiye’yi yönetenler bu işe sessiz kalıyor. Özellikle her fırsatta milliyetçilik hakkında söylemde bulunan MHP Lideri Bahçeli, konuyla ilgili kesin, net bir tavır ortaya koyamamıştır. Bu insanlık ayıbına sessiz kalıyorlar. Türkiye, bu noktada merkezi hükümetin elinden çıkacak resmi bir yazıyla konudaki hassasiyetini bildirmelidir.” diye konuştu.

Kaynak : https://www.sesgazetesi.com.tr/haber/6525577/kanada-soykirim-dedi-turkiyeyi-yonetenler-hala-sessiz-kaliyor?fbclid=I

Share
307 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ