logo

trugen jacn

BUGÜN 01 EKİM.İŞGALCİ ÇİN’E “DOĞU TÜRKİSTAN’DAN DEFOL!” SÖZÜNÜ HAYKIRMA GÜNÜ !

Küresel çapta faaliyet gösteren Uygur Hareketi, Komünist Çin’in bağımsız Doğu Türkistan Cumhuriyetini silah zoru ile yıkarak işgal ettiği bu kara günü yayınladığı bir mesaj/yazı ile kamu oyunun gündemine bir kez daha taşıdı. Uygur Hareketi Lideri Doğu Türkistanlı Uygur Türkü aydın Ruşen Abbas mesajinda uluslararası toplumu bu işgal gününde Çin Komünist Partisi’nin zulümlerine karşı dünya çapında yapılan eyleme tüm eylemlere ” ZALİM ÇİN’E SES ÇIKARMA VE DUR DEME ZAMANI ! ” sloganı katılmalarını istedi.

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

1 Ekim 2020 tarihinde düzenlenecek ‘Çin Komünist Partisi’ne karşı Küresel Eylem Günü’nün organizatörleri arasında yer alan Uygur Hareketi, “Herkesi kendisine en yakın yerde gerçekleştirilecek etkinliğe veya internet üzerinden düzenlenecek programa katılmaya davet ediyoruz” açıklamasını yaptı.

Sivil Toplum Kuruluşlarından Ortak Çağrı

Uygurlar, Tibetliler, İç Moğolistan temsilcileri, Hong Kong ve Tayvanlı sivil toplum kuruluşlarınca organize edilecek etkinliğin aynı zamanda Çin’in Ulusal Günü ile aynı zamanda yapılacak olması nedeniyle de önem taşıdığı belirtildi.

Doğu Türkistan Halkının Maruz Kaldığı Soykırım

Çin Ulusal Bayramı’nın zalim bir rejimin kuruluşunu hatırlamak olduğu ifade edilerek, “Bu bir kutlamadan çok uzak bir gün olmalıdır. Bugün Doğu Türkistan’ın Uygurların anavatanının Çin Komünist rejimi tarafından işgal edildiği gündür.

Uluslararası Topluma Çağrı

Bu anma vesilesi ile, canavarca rejimin iktidara gelmesinden bu yana dünyaya verdiği ölüm, yıkım ve kötülükler üzerine uluslararası toplumu düşünmeye çağırıyoruz” açıklaması yapıldı. Uygur Hareketi, bu etkinliğe özellikle Doğu Türkistan halkının maruz kaldığı soykırımı anmak için katıldığını kaydetti.

KAYNAK : https://www.sabithaber.com/zalim-cine-karsi-ses-cikarma-gunu-46391/

Share
188 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ