logo

trugen jacn

MACARİSTAN,ÇİN’İN ÜNİVERSİTE YAPACAĞI YERE “UYGUR ŞEHİTLERİ CADDESİ” ADINI VERDİ

Macaristan’in başkenti Budapeşte Büyükşehir Belediyesi  Soydaşları Uygur Türkleri adına ve onlara  destek için büyük ve tarihi bir karara imza attı. Doğu Türkistan’i işgal eden ve bu ülkede yaşayan  ve aynı zamanda Macarların soydaşları olan  Uygurları, Kazakları, Kırgizları ve diğer Türkleri  soykırımla  yok etmek isteyen Çin’in Avrupa’da  kuracağı ilk Çin Üniversitesinin kurulacağı  bölgeden geçen bir yola  “UYGUR ŞEHİTLERİ CADDESİ ”  adını verdiğini açıkladı.

Doğu Türkistan on Twitter

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’nin liberal görüşlü belediye başkanı, kentte Çin Fudan Üniversitesi’nin yapmayı planladığı kampüs bölgesindeki bir caddeye “Şehit Uygurlar Caddesi” adını verme kararı aldı.

Belediye Başkanı ayrıca, üniversitenin yapılması planlanan kampüs bölgesindeki diğer bazı cadde isimlerini, “Şehit Uygurlar Caddesi”, “Özgür Hong Kong Caddesi”, “Dalai Lama Caddesi” ve Pekin yönetimi tarafından cezaevine konulan Katolik piskoposun adına atıfla “Xie Shiguang Caddesi” olacağını açıkladı.

Kampüsün yapılması planlanan 9. Bölge Belediye Başkanı Baranyi Krisztina da Facebook hesabından yaptığı paylaşımda, “Planlanan Çin Üniversitesinin çevresindeki kamusal alanlara güzel yeni isimler verdik.” ifadesini kullandı.

Başbakan Yardımcısı Zsolt Semjen, belediyenin kararını eleştirdi.

Kararın belki bazı Batı Avrupa ve ABD büyükelçiliklerine yönelik sadakat göstergesi olabileceğini ama bu adımın Hong Konglulara ve Uygurlara yardımcı olmayacağını savunan Semjen, “Çin’le çok iyi ilişkiler içinde olmaya çalışıyoruz ve bu ulusal çıkarımız. Gördüğümüz gibi 1 milyon doz Çin aşısı olmasaydı binlerce kişinin hastalanmasına neden olacaktı.” ifadeleriyle tepkisini dile getirdi.

Macaristan'ın başkenti Budapeşte

Fudan Üniversitesi, AB’deki ilk Çin Üniversitesi olacak

Fudan Üniversitesinin Avrupa Birliğindeki ilk Budapeşte kampüsünün 2024 yılında açılması ve ekonomi, uluslararası ilişkiler, tıp ve teknik bilimler alanlarında eğitim vermesi bekleniyor.

Macar hükümeti, Fudan Üniversitesinin Budapeşte kampüsünün Macaristan’ın eğitim standardını yükselteceğini, Çin’in ülkeye yönelik yatırımlarına ivme kazandıracağını ve ülkesine bölgesel bir bilgi merkezi olma fırsatı tanıyacağını savunuyor.

Muhalefet Çin Üniversitesinin Yapılmasına Karşı 

Muhalefet ise Çin Üniversitesinin Macarların vergileriyle yapılmasının doğru olmadığı, ulusal güvenlik riski teşkil ettiği ve bölgede Macar öğrencilere yönelik yapılması planlanan Öğrenci Şehri projesinin büyük bir bölümünü işgal edeceği gerekçesiyle karşı çıkıyor.

Çin yönetimi, Doğu Türkistanlılar başta olmak üzere insan hakları ihlalleri yaptığı yönündeki suçlamaları reddediyor. Budapeşte’deki Çin Büyükelçiliği konuyla ilgili yorum taleplerini yanıtsız bıraktı.

Liberal görüşleriyle bilinen Budapeşte Belediye Başkanı Gergely Karacsony de, “Fudan projesi, Macaristan’ın 30 yıl önce Komünizmin çöküşünde kendisini adadığı değerlerin birçoğunu şüpheye düşürecek.” sözleriyle Çin üniversitesinin yapımına sert muhalefet ediyor.

Karacsony, gelecek yıl yapılacak seçimlerde aşırı sağcı, popülist söylemleriyle bilinen Başbakan Viktor Orban’a karşı yarışacak.

Muhalefetin ortak adayı olmasına neredeyse kesin gözüyle bakılan ve popülaritesi günden güne artan Gergely Karacsony, Başbakan Orban’ı Çin, Rusya ve liberal olmayan diğer hükümetlerle yakınlaşmakla suçluyor.

Macaristan’ın ve Avrupa’nın önde gelen özel yüksek öğretim kurumlarından Orta Avrupa Üniversitesi, Orban hükümetinin statüsüne yönelik yasal değişikliği yürürlüğe koyması ve kurucusu iş insanı George Soros’a karşı kamuoyunda nefret kampanyası başlatmasının ardından 2019’da fakültelerinin çoğunu komşu ülke Avusturya’ya kaydırmıştı.

Bir şunu diyen bir yazı 'Macaristan'ın başkenti Budapeşte'de eskiden Helyi kikötő út (Yerli iskele caddesi) Uygur şehitler caddesi ismi aldı.01.06.2021 IX. kerület, Ferencváros Ujgur Mártírok útja' görseli olabilir

Budapeşte Belediyesinin Kararı Uygur Türklerince Minnet ve Sevinçle  Karşılandı.

Budapeşte Belediyesinin “Yerli İskele Caddesi ” olan bir caddeye Uygur Şehitleri Caddesi adını verme kararı  Türkiye’de  ve diğer ülkelerde yaşayan Doğu Türkistanlılarca sevinçle karşılandı ve sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamaları ile Budapeşte Belediyesinin bu karara minnet ve şükran duygularını  ifade ettiler.

Uygur Türkleri  Macarların Hun Türklerinin Avrupa’da devlet kuran bir Halk olduğunu tarihte Roma kapılarına kadar giderek Avrupa’da Türk Milletini şerefle temsil ettiğini ve kendilerini de Türklerin Kıpçak  boyundan geldiklerini kabul ettiklerini de bildirdiler. Bir Macar bilim adamlarının yıllar önce bir makalesinde kendilerinin Uygur Türklerinin soyundan geldiğini yazdığını de ifade ettiler.

Macar Soydaşlarımıza bu Uygur Türkleri duyarlılığı ve katkısı için teşekkür ediyoruz. Sağ ve var olsunlar !
Aynı duyarlılık ve girişimi Türkiye Belediyelerimizden de bekliyoruz.

Kaynak :  https://tr.euronews.com/2021/06/02/budapeste-belediye-baskan-cin-in-universite-yapacag-yere-sehit-uygurlar-caddesi-ad-n-verdi?fbcli

Share
192 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ