logo

trugen jacn
29 Nisan 2019

BM.GENEL SEKRETERİ’NDEN ÇİN’E UYARI : UYGUR MÜSLÜMANLARIN DURUMU KÖTÜLEŞİYOR

Antonio Geddes resimleri ile ilgili görsel sonucu

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)

Geçtiğimiz hafta Çin’e resmi ziyarete başlayan Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, Çinli yetkileler ile yaptığı görüşmelerde  Uygur( Sincan)  bölgesinde yaşayan  Müslümanların durumunu günden güne kötüleştiğini söylediği açıklandı..

Reuters’in bugün akşam saatlerinde geçtiği bir haberde belirtildiğine göre BM.Genel Sekreteri Gutteres’in Çinli yetkilelere,Çin’in  uzak batı bölgesindeki yeniden eğitim ve öğretim merkezleri olarak adlandırdıkları  toplama kamplarında en az 1 milyondan fazla etnik Uygur ve diğer Müslümanların bulunduğu toplu  olarak gözaltında tutulduğunu ve bu durumun endişe verici olduğunu ifade ettiği belirtildi. Guterres, Çin’in Kemer ve Yol girişimi üzerinePekin’de  yaptığı bir zirvenin bitiminde, Cuma günü Pekin’de Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile bir araya geldi. Ancak BM kaynakları, Guterres’in Çin hükümetinin üst diplomatı Dışişleri Bakanı  Wang Yi ile yaptığı ayrı bir toplantıda Sincan’daki durumu hakkındaki endişelerini  kendisine bildirdiğini  söyledi

BM sözcüsü Stephane Dujarric Pazartesi günü(bugün)  gazetecilere verdiği demeçte, “Genel SekreteGutteres’in , Sincan’daki durumu içeren sorunlar yumağı ile diğer sorunları  Çin makamlarıyla   müzakere ederek  tartıştığını de sözlerine ekledi. BM.Genel Sekreterinin  Çinli muhataplarına BM. İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet’in  sunduğu Uygur bölgesi ile raporları  çok iyi incelemelerini bu konuda  inisiyatif sahibi yetkililerin konuyu ciddi olarak ele almalarını talep ettiğini de bildirdi. Sözcü Dujarric, ayrıca Genel Sekereter  Guterres’in konuyla ilgili tutumunun “ açık olduğu gibi özel olarak ”de  ele aldıklarını ifade ederek “Biz BM.olarak  aynı  zamanda  “Çin’in birliğine ve toprak bütünlüğüne tam saygı gösterilmesini, terörist saldırılarını hiçbir sebep veya şikâyetin haklı gösteremeyeceği ve kesin olarak  kınadıklarını ancak, Çin’in Terörizmle mücadelede ve şiddet içeren aşırılıkçılığın önlenmesinde insan haklarına tam saygı göstermesi gerektiğini “ açık olarak ifade ettiğini de belirtti.

BM.İnsan Hakları Yüksek Komiseri Bachelet, Çin’e  defalarca  çağrıda bulunarak Birleşmiş Milletlerin, özellikle  Uygur (Sincan)  bölgesindeki Müslümanların keyfi olarak gözaltına alınması ve aniden ortadan kaybolması ile ilgili düzenledikleri raporların incelenmesi ve araştırılması için  BM.Uzmanlarına  izin vermesini istemişti.Ayrıca Çin’in bölge’de yaşayan  “Her topluluğun etnik ve dini  kimliğine saygı duyulması gerektiğini hatırlatmış  Çin vatandaşlarının  bir bütün olarak ve eşit olarak temel hakalardan yarnarlandırılması gerektiğini belirterek “Çin vatanadaşı olan her fert, temel inisan haklarının kendisine  ve tamamen  tüm  etnik Milletlere ait bir hak   olduğunu hissetmelidir.” Uyarısında da bulunmuştu.

Çin, kendisine yönelik günden güne artan uluslar arası baskı ve  kınama ile karşı karşıya

Çin yönetimi geçtiğimiz günlerde Uygur bölgesine davet ettiği yabancı ülke Diplomatlara yeniden eğitim merkezlerini göstermiş ve  onlara “  İslamcı aşırılık yanlılarının saçma vaazlarından ” etkilenen  bazı insanların “katil şeytanlar” haline geldiğini ve bunların eğitim yolu ile topluma kazandırılması için bu eğitim merkezlerini açtıklarını iddia etmişti. Çin  BM.lerin ve diğer uluslar arası kuruluşların bu konudaki inceleme ve araştırma yapma taleplerini sürekli  olarak  “ Konunun tamamen Çin’in bir iç meselesi olduğunu ve bu taleplerin müdahele anlamına geleceğini ilerik sürerek reddediyor ve “  Konuya ilişkin olarak  müdahale etmekten kaçınılması halinde  BM yetkililerini memnuniyetle karşılayacağını” sözlerini sürekli tekrarlayarak oyalıyor.


Kaynak : https://uk.reuters.com/article/uk-china-un-xinjiang/u-n-chief-raises-issue-of-xinjiangs-uighurs-during-china-visit K

Etiketler: » » » » » » » » »
Share
804 Kez Görüntülendi.