logo

trugen jacn

BBP GEN.BŞK.YRD : TÜRKİYE,UYGUR SOYKIRIMINI DURDURMAK İÇİN SOMUT ADIMLAR ATMALI!

بۈيۈك بىرلىك پارتىيەسىنىڭ مۇئاۋىن رەئىسى: «تۈركىيەنىڭ ‹ئۇيغۇر ئىرقىي قىرغىنچىلىقى› نى توختىتىشتا كونكىرېت سىياسىتى بولۇشى كېرەك»

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ(UYHAM)

Büyük Birlik Partisi(BBP)Genel Başkan yardımcısı Sayın Ali Keser : ” Türkiye’nin, Çin’in  Uygur soykırımını durdurması  için somut bir politikası olmalıdır.” açıklamasında bulundu.

Özgür Asya Radyosu Uygurca haber sitesinde yer bilgilere göre BBP Partisi Genel Başkan Yrd.cısı  Ali Keser şunları ifade ettiği bilgisi yer alıyor :
” Türkiye,  Çin’in  Doğu Türkistan Türklerine yönelik  etnik soykırım uygulamalarını bir an önce durdurması için Çin’e karşı   etkin ve somut  bir politika oluşturmalı ve  bir an önce harekete geçmelidir. Ayrıca, Hükümet 12 Kasım 2021’de İstanbul’da kurulan Türk Devletleri Teşkilatını de  bu konuda devreye sokmalı ve  İslam İşbirliği Teşkilatını de harekete geçirmelidir.

Ankara  Doğu Türkistan Konusunda  Bugüne Kadar Somut Adım Atmadı

BBP.Genel Başkan Yrd.cısı Ali Keser, Hümetlerin  şimdiye kadar Doğu Türkistan konusunda ciddi ve somut adımlar atmadığını belirterek sözlerini şöyle sürdürdü : ”   Çin,  Doğu Türkistan’da yaşayan Müslüman Türk Kardeşlerimizin temel iinsan haklarını  ciddi şekilde ihlal ediyor ve Türklere yönelik baskı ve zulmünün şiddetini günden güne artırarak devam ettiriyor. Uluslararası kuruluşlar ve bazı  batılı ülkeler Çin’in  Türklere yönelik bu baskı ve zulam politikalarını kanımasına ve 8 ülkenin bu baskıları soykırım olarak tanımlamasına rağmen,  baskı zulüm ve soykırım uygulamalarının durdurulması için  hiç bir  somut adımlar atmış değiller. Türkiye, Birleşmiş Milletler, İslam İşbirliği Teşkilatı ve uluslararası arenada  Uygur Türklerinin hak ihlallerinin sona erdirilmesi konusunda  söz etmesine   rağmen,   Çin’in Müslüman Türk Kardeşlerimize yönelik baskı,zulüm ve soykırım cinayetleri nın  durdurulması  konusunda herhangi bir  somut sonuç elde edememiştir.”şeklinde konuştu.

Türkiye’nin Bir Türk Dünyası ve Doğu Türkistan Politikası Olmalı 

BBP.Genel Başkan Yrd.cısı Ali Keser, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundan bu yana bazı milliyetçi kişiler, önderler ve  ve siyasi partilerin Doğu Türkistan meselesini  devamlı şekilde desteklemiş olmalarına  rağmen, Türk devletinin  resmi olarak eski Sovyetler Birliği’ndeki Uygurlar da dahil olmak üzere  Doğu Türkistan konusunda  resmi bir politikası olmadığını belirtti ve sözlerini şöyle sürdürdü : ” Türkiye Cumhuriyeti Devletimizin  kurucu Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk’ün 1938’de ölümünden sonra Türkiye’nin resmi bir  Türk dünyası ve özelinde bir Türkistan politikası  olmamıştır.  Doğu Türkistan  meselesi  bazı milliyetçi partiler tarafından sürekli gündeme getirilmiş ve bu konuda bir politika oluşturulması teklifi önerilmişse de  bu sorun bir devlet Politikası haline  haline gelmemiştir. Hatta 1991’de Sovyetler Birliği’nin çöküşüne kadar Türkiye’nin  somut ve resmi bir Türk dünyası ve Doğu Türkistan  politikası yoktu. Ama bugün  30.bağımsızlık yılını kutlayan Türkistan Türk devletlerinin ve  özellikle Türkiye’nin Uygur meselesinde tarihi bir sorumluluğu  olduğu asla unutulmamalıdır.   Türkiye’nin önderliğinde İslam Ülkeleri   İslam  İşbirliği  Örgütü bünyesindeÇin’in Doğu Türkistan’da yaşayan Türklere yönelik baskı,zulum ve   soykırımını sona erdirmek için derhal harekete geçmelidir.” dedi.

Siyasi Partiler TBMM.’de Doğu Türkistan  ile ilgili Birim Kurmalı 

Büyük Birlik Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ali Keser, Uygur meselesiyle ilgili olarak tüm siyasi partilerin TBMM’de bir ofis kurması gerektiğini belirterek ” Tüm siyasi partiler, Doğu Türkistan’daki soykırımla ilgili olarak TBMM.’ne ortak bir  bir yasa tasarısı sunmalıdır. Günümüzde  Doğu Türkistan meselesi  tüm siyasi partilerin  bir insanı ve ahlakı bir sorunu  haline gelmiş bulunmaktadır. Bütün partiler bu insani ve ahlakı sorumluluğunu yerine getirmeye davet ediyorum.” dedi

BBP Partisi olarak  Doğu Türkistan Meselesini Savunmaya devam edeceğiz

Genel Başkanımız Sayın Mustafa Destici TBMM başta olmak üzere çeşitli platformlarda katıldığı  programlarında ve basın toplantılarında  Çin’in toplama kampları ile bu kamplarda tutulan milyonlarca Türk Kardeşlerimizin  durumunu  gündeme getirmekte ve bu insanlık dışı uygulamaların sona erdirilmesi için çağrıda bulunmaktadır.

BBP. olarak kurulduğumuz  1993 yılından beri   Parti olarak Doğu Türkistan başta olmak üzere Türk Dünyasının meselelerini  sürekli gündemde tutmaya çalışmaktadır. Özellikle Uygur meselesine özel önem vermektedir. Bundan sonra da  Doğu Türkistan sorununu  desteklemeye ve gündeme getirmeye  devam edeceğiz.

Share
251 Kez Görüntülendi.