logo

trugen jacn
19 Ağustos 2014

BAYBURT’TA “KANAYAN YARA : DOĞU TÜRKİSTAN” KONULU RESİM SERGİSİ AÇILDI..!

Bayburt Postası – Bayburt Üniversitesi öğrencileri soydaşlarımızın yaşadığı zulmü hatırlattı. Eğitim Fakültesi binasında gerçekleşen “Güneşin Doğduğu Yerde Kardeşin Kan Ağlıyor Görmüyor Musun?” adlı fotoğraf sergisi ile Çin esaretinde yaşayan Doğu Türkistanlıların yaşadığı zulmün kareleri sergilendi.

Bayburt Üniversitesi Eğitim Fakültesi fuayesinde gerçekleşen sergi Türk Dünyası Araştırmaları Kulübü tarafından düzenlendi. Doğu Türkistan’da Uygur Türkleri’ne karşı yapılan katliamları anlatan bir çok fotoğrafın yer aldığı sergi açılışına Rektör Prof. Dr. Selçuk Coşkun ile Rektör Yardımcısı ve Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Necmettin Tozlu katıldı. Fotoğraflara tek tek bakan Rektör Coşkun yıllardır devam bu katliamlar karşısında üzüntüsünü dile getirerek, gençlerin duyarlı olmalarının çok önemli bir gelişme olduğunu söyledi ve emeği geçen öğrencilere teşekkür etti.

Türk Dünyası Araştırmaları Kulübü Başkanı Emre Çimiç sergiyi düzenlemekteki amaçlarının, orada katledilen Türklerin sesini duyurmak olduğunu dile getirdi.

Çimiç, “Bir nebze de olsa yapılan vahşeti, insanlık suçunu ortaya koymak, duyurmak ve sağduyu oluşturmak istedik. Bu vahşetin bir an önce son bulmasını ve oradaki kardeşlerimizin yaşam haklarının ellerinden alınmamasını istiyoruz. Akan kan dursun istiyoruz” dedi.

Kanayan yara Doğu Türkistan

Kaynak : http://www.bayburtpostasi.com.tr/kultur-sanat/sergi/kanayan-yara-dogu-turkistan-h7552.html

Etiketler: » »
Share
2514 Kez Görüntülendi.