logo

trugen jacn
08 Şubat 2014
Genel

BAŞBAKAN ERDOĞAN “ URUMÇI’DEKİ UYGULAMALAR, BİZİM KABUL EDEBİLECEĞİMİZ DURUM DEĞİLDİR.” DEDİ.

Hamit GÖKTÜRK

Geçen Nisan ayında ABD’ye resmi ziyarette bulunan Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın Doğu Türkistan Türklerinin durumu ile ilgili “ Urumçi’deki uygulamalar bizim kabul edebileceğimiz bir durum değildir.” İfadesini kullandığı ortaya çıktı.
Washington merkezli Hür Asya Radyosu sitesinde yer alan habere göre SETA Vakfı’nın 17 Nisan 2013’de Washington şehrinde Myflower Hotelinde düzenlediği toplantı, ülkenin önde gelen siyaset adamları,akademisyenler,yazarlar ile STK.temsilcileri ve kalabalık medya ordusu tarafından büyük bir ilgi ile izlendi. Toplantıda konuşan başbakan Erdoğan, Türkiye-ABD.ilişkileri ,Filistin,Suriye,Irak başta gündemdeki konular hakkında ayrıntılı bilgiler verdi ve düşüncelerini aktardı.Toplantı sonrasında soruları cevapladı. Bir Gazetecinin “Geçen yıl Urumçi’yi(Doğu Türkistan’ı)ziyaret ettiniz. Bu ülkedeki durumu nasıl değerlendiriyorsunuz ?” sorusunu şöyle cevapladı :
“ Bu ülkedeki genel durumda kısmı bir iyileşme var.Çin’in yeni liderleri ile bu konu hakkında görüşeceğiz. Urumçı’deki(Doğu Türkistan’daki)uygulamalar, bizim kabul edeceğimiz bir durum değildir. Çin yönetiminin insan hakları ve demokratik değerler noktasında yeni yöntem ve uygulamalarda son zamanlarda olumlu gelişmelerin olduğu ifade ediliyor. Çin bölgeye yeni yatırımlar yapıyor.Fakat,ben şahsen görüşmeler ve karşılıklı dialog ile yeni ve müsbet bir durumun oluşmasını ümit ediyorum.” diye cevapladı.
Başbakan Erdoğan’ın Doğu Türkistan konusunu iyi bildiği, yakından takip ettiği bilinen bir durum. Milli Türk Talebe Birliği’ndeki idareciliği esnasında Doğu Türkistan ve dış Türkler konusuna önem verdiği ve faaliyetler yürüttüğü biliniyor. Sultan Ahmet meydanındaki İsa Yusuf Alptekin Parkının açılışına bizzat katılarak konuşma yapması,Doğu Türkistan Lideri İsa Yusuf Alptekin’in vefatında evine teziye ziyaretinde bulunması,Büyükşehir belediye başkanı olarak cenazesi ile ilgilenmesi,anma merasimine bizzat katılması bunun göstergesi.
Ayrıca, 5 Temmez 2009’dakı Urumçi katliamına “ yapılanlar adeta soykırımdır !” ifadesi ile tepki vermesi tarihi bir çıkış olarak yorumlanıyor.
ABD.- Türkiye ilişkilerinde ve karşılıklı ziyaretlerde Doğu Türkistan meselenin sürekli gündeme geldiği bilinen bir gerçek.Nitekim,Ocak 2002’de zamanın başbakanı Bülent Ecevit’in Washington’da yaptığı bir basın toplantısında Doğu Türkistan meselesi yine gündeme gelmişti. Merhum başbakan Doğu Türkistan sivil toplum kuruluşlarının iddia edildiği gibi terör örgütleri olmadığı ve yasal faaliyet gösteren kurum ve kuruluşlar olduğunu ifade etmişti.
Başbakan Erdoğan’ın Ziyaretini Türkiye’den çok kalabalık bir basın ordusu izledi. Görüşme ve ziyaretleri en ince ayrıntıları ile dile getiren medyanın Başbakanın Doğu Türkistan ile ilgili sarfettiği bu konuşmaya hiç yer vermemesine bir anlam verilemiyor. Ayrıca, adı geçen haber portalının de ziyaretten aylar sonra bunu haber yapması manidar bulunuyor.

Etiketler:
Share
985 Kez Görüntülendi.