logo

trugen jacn

BABALAR GÜNÜNDE UYGUR ÖĞRENCİLERİN DRAMI : 4 YILDIR BABALARININ SESİNE HASRET !

Çin işgalindeki ülkeleri Doğu Türkistan’daki baskı ve zulum sebebiyle Türkiye’ye gelen ve çoğunluğu öğrenci olan yüzlerce Uygur Türkü öğrenci ve Çocuk babalar gününde büyük bir hüzün yaşıyorlar.Bu öğrenci ve çocuklar 4 yıldır ülkelerinde bulunan babalarının sesine bile hasrette yaşıyorlar.Gidiş gelişlerin yasak olduğu gibi telefon ve internet bağlantıları dahi kesik durumda. Çin, Doğu Türkistan’ı tamamen izole ederek fani dünyanın cehennemine dönüştürmüş durumda.

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ ( UYHAM)

Türkiye’de yaşayan Doğu Türkistan Türkleri ; Çin’in sistematik baskı ve asimilasyon politikalarının aralıksız sürdürüldüğü Doğu Türkistan’daki ailelerinden bir Babalar Günü’nde daha haber alamıyor.

Çin idaresinin dinlerinden dillerinden kültürlerinden zorla ayırmaya çalıştığı ve köle gibi kullanmaya çalıştığı babalar için gurbetteki çocukları Çin baskılarına ve zulüm politikasına bir kez daha dur çağrısında bulunarak, “Artık babalarımızı bırakın, onların ailelerine kavuşmasının zamanı geldi!” dediler. Bu çağrıyı destekleyen Uygur Hareketi (Campaign for Uyghurs) Uygur gençlerinin acılarını paylaştı.

Uygur Hareketi’nin konuyla ilgili yayımladığı metinde şu ifadelere yer verildi:

“BABAMIN SESİNİ 3 YILDIR DUYMADIM”

“Uygur Hareketi’ne ‘Babalar Günü’nü nedeni ile ailesinin yaşadığı zulmü anlatanlardan Abdurrahman Satuk, 2018 yılından beri babasından haber alamadığını söylüyor. Türkiye’de Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünde okuyan Satuk, babasının Çin’in inşa ettiği nazi toplama kamplarında işkence gördüğünü anlatıyor. Satuk’un verdiği bilgilere göre babasının toplama kamplarına gönderilmesinin tek gerekçesi oğlunun 2015 yılından beri Türkiye’de yaşaması ve orada eğitimine devam etmesi. Zalim Komünist dikta, oğul Abdurrahman’ı geri getirtmek için abisini rehin alıp ona mesaj gönderiyor. Ancak, Satuk bu talebi geri çeviriyor. Çünkü aynı şekilde geri çağrılan bir arkadaşı memleketine döndükten sonra hapse atılıyor ve akıl almaz işkencelere maruz kalıyor. Satuk’un arkadaşı bu işkencelere dayanamayıp vefat ediyor. Oğlu Abdurrahman için kendini feda eden kahraman babası 2 yılı aşkın bir süredir toplama kamplarında Çin’in zulmü altında. Satuk, bütün dünyanın faşist Çin’in zulmüne artık dur demesi gerektiğini söyleyerek, ‘Babamın sesinin üç yıldır hiç duymadım. Nerede nasıl olduğunu bilmiyorum. Ben de herkes gibi bu güzel günü onunla birlikte geçirmek isterdim. Çocuklarıma onların da diğer çocuklar gibi dedesi olduğunu göstermek istiyorum’ diyor.

Abdurrahman Satuk’un Anne ve Babası

“SENİ ÇOK ÖZLEDİM BABA, SEN BENİM KAHRAMANIMSIN!”
46 yaşındaki Elijan Mahmut’un kızı Sheyide Ali de baba hasretini yaşayan bir başka Uygur genci. Baba Elijan Mahmut iki kız çocuğunu yurt dışına okumaya gönderiyor. Onları gurbete gönderirken yeniden bir araya gelme ümidini taşıyor. Ancak zalim Çin’in Doğu Türkistan’da toplama kamplarına Uygurları göndermeye başladığı dönemde Mahmut da komünist diktanın hedefi haline geliyor. Kızı ile 2017 yılının mayıs ayında son kez görüştükten sonra kendisinden bir daha haber alınamıyor. Babasının kamplara gönderildiğini öğrenen Sheyide Ali’nin dünyası yıkılıyor. ‘Üç sene boyunca her gün bir bekleyiş ve acılar içinde geçirdim. Sokaklarda yürürken babamın sesine benzeyen sesleri duyunca yıkıldım, yaşlarımı durduramadım’ diyerek düşüncelerini dile getiriyor. Babasının bütün ömrünü çocuklarına adadığını söyleyen Sheyide Ali, ‘Şimdi onun sağlık durumu nasıldır? Nasıl bir yerdedir diye düşünüp ağlıyorum. Babamın tutuklanmasından sonra akrabalarım bile korkudan benimle konuşmadı. Her doğum günü her özel gün benim için artık hüzün günü oldu. Her seferinde belki seneye babama kavuşurum diye umutla geçirdim’ diyor. Bu sene babasına ulaşma imkanı olsa ona şöyle söylemeyi istiyor Sheyide Ali, ‘Seni çok özledim baba, sen bizim için yıllarca çok yoruldun, sen benim kahramanımsın’ Bu babalar gününe de ondan ayrı geçirmenin hüznü ile Seyhide Ali, ‘Babam beni duyamıyor ama ben yine de şunları söylemek istiyorum. Babacığımı sen dünyanın en güzel insanı olmana rağmen haksızlığa uğradın. Neredesin bilmiyorum ama senin özürlüğe kavuşman için hiç durmadan çalışmaya devam edeceğim bütün hikayeni dünyaya anlatacağım’ sözleri ile hissiyatını duyuruyor. Bütün dünyaya seslenen Sheyide Ali, ‘Bütün babalara, babasının seven insanlara söyleyeceğim şudur ki: Bütün babalar özgürce yaşasın. Lütfen benim gibi babası hayatta iken sesini duyamayanlara kulak verin! Babamı suçsuz yere cezalandırıyorlar. Lütfen davamıza kulak verin, adaleti aramamıza yardım edin. Babam da özgürlüğüne kavuşsun, bu güzel günü kutlayabilsin ailesi ile’ çağrısını yapıyor.

Bugün, Çin Komünist Partisi’nin vahşi kapitalist emelleri uğruna Doğu Türkistan’da soykırım yaşanıyor. Milyonlarca Müslüman Uygur Türkü ve diğer Müslümanlar sırf kendi dillerine dinlerine ve kültürlerine sahip çıktıkları için yok edilmek isteniyor. Bütün dünyanın babalar günü kutladığı bugünler de mazlum Doğu Türkistan halkı dünyaya bu zulmün durdurulması için bir kez daha çağrıda bulunuyor.”

YÜREK BURKAN PAYLAŞIMLAR

Sosyal medyada Uygur Türklerinin bu çağrı kapsamında yaptıkları paylaşımlar da yürekleri dağlıyor. Uygur Türkleri yaşadıkları tarifsiz acıyı sosyal medya üzerinden dünyaya duyurmaya çalışmaya devam ediyorlar.

“BABAMI ARAYAMIYORUM BİLE”

Hukuk eğitimi almak için 2011 yılında Doğu Türkistan’ın Gülce şehrinden ayrılarak Türkiye’ye gelen ve babası ile uzun zamandır iletişim kuramayan Uygur Türkü Jevlan Şirmehmed, bir Babalar Günü’nde daha Çin zulmü altındaki Doğu Türkistan için dünyaya çağrıda bulundu.

Doğu Türkistanlı Şirmehmed, sosyal medya hesabından Babalar Günü’ne dair hüzün dolu bir paylaşım yaptı. Uygur Türkü genç “Bugün Babalar Günü, ancak babamı arayarak ‘Babalar Günü’n kutlu olsun’ diyemiyorum.” ifadelerini paylaştı.

Uygur Türkü genç Şirmehmed paylaşımında, 892 gündür Çin’in insanlık dışı politikası nedeniyle ailesi ile iletişim kuramadığının bilgisini de kaydetti.

“ÇİN DÜNYAYI KANDIRIYOR, SESİMİZİ DUYAN YOK”

Annesinin hapiste, babası ile kardeşinin nezarette olduğunu aktaran Jevlan Şirmehmed, “Çin yalanlarıyla dünyayı kandırıyor ama bizi duyan yok…” ifadelerini kullandı.

Bugün #babalargunu ,ancak babama arayarak #BabalarGuenueKutluOlsun diyemiyorum,892gün çin’in insanlık dışı politikası nedeniyle ailemle olan iletişimim kesik.Annem hapiste,Babam ile kardeşim nezarette..çin yalanlarıyla dunyayı kandırıyor,Ama bizi duyan yok https://t.co/BvJGf6LERe— Jevlan_Shirmehmet (@CevlanJevlan) June 21, 2020

ÇOK SAYIDA UYGUR TÜRKÜ ÇİN’E, SİTEM DOLU ÇAĞRI VİDEOSUNDA YER ALDI

Aynı zamanda Ankara’nın Çin Büyükelçiliğinin yaptığı Babalar Günü paylaşımına tepki gösteren
Şirmehmed çok sayıda Uygurun yer aldığı videoyuda paylaşarak şu ifadelerle sitem etti:

“Siz ailenin ne olduğunu biliyor musunuz? Aile sevgisiyle ilgili bir fikriniz var mı? Olsaydı, Uygur aileleri paramparça etmezdiniz. Anne babaları evlatlarından ayırarak hapislere atmazdınız. Babalar Günü size bir anlam ifade eder mi? #AnnemiSerbestBırak Ailemle iletişimime engel olma!”

Siz ailenin ne olduğunu biliyormusunuz?Aile sevgisiyle ilgili bir fikriniz varmi?olsaydı,Uygur aileleri param-parça etmezdiniz,Anne-Babaları evlatlarında ayrıyarak hapislere atmazdiniz. #babalargunu size bir anlam ifade eder mi? #AnnemiSerbestbırak ,Ailemle iletişimime engel olma pic.twitter.com/QNmsF0M0e3— Jevlan_Shirmehmet (@CevlanJevlan) June 21, 2020

KAYNAK : https://qha.com.tr/haberler/uygurlarin-babalar-gunu-huznu-arayamiyorlar-bile/215751/?fbclid=IwAR2xlA0T7y5

Etiketler: » » » » » » » » » » » »
Share
395 Kez Görüntülendi.