logo

trugen jacn

AZİZANE KAŞGAR’IN SEMBOLÜ TARİHİ EYİDGAH CAMİSİ İBADETE KAPATILARAK MÜZE YAPILDI

İbadetin yasaklandığı, ibadet edenlerin baskı,zulum ve işkenceye maruz kaldığı üstelik Çin tipi Nazi kamplarına hapsedildiği Doğu Türkistan’da, Çin hükümeti tarihi camileri müzeye çevrilerek turistlerin ziyaretine açtı.

THE NYT: Çin Uygurları dönüşüm ve asimile için onları toptan ...

UYGUR HABER VE AAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

1949 yılından beri Çin işgali altında olan Doğu Türkistan’da acı ve zulümler bitmiyor. Müslüman halkın dini vecibelerini yerine getirmesi, İslami eğitim alması yasaklanırken, şimdi de tarihi camiler müzeye çevriliyor.

Doğu Türkistan’ın Kaşgar şehrinde bulunan ve Covid-19 pandemisi öncesinde ibadete kapatılan tarihi Appak Hoca Cami, turistler için ziyarete açıldı.

İslam’ı hatırlatan her türlü simgelere düşmanlık eden Çin, sadece Kur’an-ı Kerim okuduğu, telefonlarında İslam’ı anımsatan görsel ve video taşıdığı için binlerce Müslümanı cezaevine atıyor. Müslümanları kültür ve medeniyetlerinden vazgeçirmek ya da uzaklaştırmak için Uygur, Kazak, Kırgız Türkleri olmak üzere 3 milyondan fazla insanı toplama kamplarında tutuyor.

Doğu Türkistanlı yetkililer, başta İslam İşbirliği Teşkilatı olmak üzere, BM, AP, ABD gibi insan halkları örgütlerini Çin’e dur demeleri için acilen göreve çağırıyor.

Kaynak : (İLKHA)

Etiketler: » » » » » » » » » »
Share
399 Kez Görüntülendi.