logo

trugen jacn
26 Haziran 2014

AVUKAT PİNG : Dr.TOHTI HAPİSHANE’DE AÇLIK GREVİ İLAN ETTİ, BİTKİN VE ZAYIF DÜŞTÜ.

لى فاڭپىڭ؛ئىلھام توختى تۇرمىدا 20 كۈن ئاچلىق ئىلان قىلىپ 16 كىلو ئۇرۇقلاپ كەتكەن

 

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)

          Doğu Türkistanlı Bilim adamı,Uygur Demokrasi ve Hukuk Hareketi Lideri Dr.İlham Tohtı’nın avukatı Li Fang PİN 26 Haziran 04,47 itibariyle Çin’in sosyal medyası Wechat aracılığı ile yolladığı bir mesaj’da 6 aydan beri Hapishane’de tutulan kendisi, ailesi ve yakınları ile hiçbir şekilde görüştürülmeyen müvekkili Doç. Dr.İlham Tohtı’nın bu süre zarfında 2 kez beslenmeyi reddederek açlık grevi ilan ettiğini açıkladı. Dr.Tohtı’nın ilk kez tutuklandığı günün ertesi olan 16 Ocak 2014’ten 24 Ocak tarihine kadar, ikinci kez ise, 1-10 Mart tarihlerinde olmak 10’ar günülük açlık grevi ilan ederek kendisinin haksız yere tutuklanması ile Müslüman UYGUR Kardeşlerine yapılan insan hakları ihlallerini protesto ettiğini bildirdi. Avukat Ping, Dr. Tohtı’nın şu anda sağlıklı görünmüş olsa da 16 kilo zayıfladığını ve çok bitkin göründüğünü ifade etti.
Dr.Tohtı’nın Çinli Avukatı Ping, ayrıca Müvekkilinin bütün baskılara rağmen pes etmediğini,kendisinin yasalara aykırı bir şekilde hapsedildiğini
Ve suçsuz olduğunu belirterek “Benim konuşmalarım ve eylemlerim Uygurlar ve Çinliler dahil bütün Çin vatandaşlarının ortak arzu ve taleplerinin simgesel bir yansımasıdır. Bölücülük ve Ayırımcılık yaptığım iddialarını tümden reddediyorum. Benim faaliyetlerim Çin devletinin çıkarlarına aykırı değil,bilakis tamamen uygundur.” görüşünü tekrarladığını de belirtti.

Bilindiği üzere; Pekin Merkezi Milletler Üniversitesi öğretim üyesi, , İnsan Hakları Savunucusu, Uygur Demokrasi ve Hukuk Hareketi Lideri ve aynı zamanda Uygurların Pekin’deki fahri ve tek Sözcüsü durumunda olan Doç.Dr.İlham Tohti, 15 Ocak 2014’de Pekin’deki evine baskın düzenleyen Çin Polisince ailesinin ve çocuklarının gözü önünde tartaklanıp kelepçelenerek tutuklanmıştı.Daha sonra kendisinin Doğu Türkistan’a götürüldüğü ve Urumçi’deki bir Hapishane’ye konulduğu açıklanmıştı.

Kaynak  :   李方平律师:伊力哈木在押期间两次绝食 体重骤减

Etiketler: »

Share
1222 Kez Görüntülendi.