logo

trugen jacn

DR.TOHTİ ÇİN’İN UYGURLARI TERÖR İFTİRASI İLE YOKETME PLANINI İFŞA EDEN BİR KAHRAMAN

DR.TOHTİ ÇİN’İN UYGURLARI TERÖR İFTİRASI İLE YOKETME PLANINI İFŞA EDEN BİR KAHRAMAN

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ(UYHAM)

Hollanda’da yaşayan Doğu Türkistanlı Uygur Türkü Araştırmacı-Yazar ve  Uygur İnsan hakları Aktivisti  Asiye Uygur Dr.İlham Tohti,İşgalci Çin’in Uygurları Terörle ilişkilendirerek   iftira ile  “Toptan Soykırımla Yoketmek”  sinsi planını ilk ifşa eden ve tüm dünyaya duyuran bir Kahraman olduğunu açıkladı.

Özgür Asya(rfa.org/Uyghur)radyosuna   Uygurların Vicdanı Dr.İlham Tohti’nin  Çin yönetimince ömür boyu hapis cezasına çarptırılmasının 8.yol dönümü için verdiği özel raportajinda     Uygurların vicdanı ve özgürlük savaşçısı Dr.Tohti’nin 1990’lı yılların başlarında  başlattığı Uygurların insani hakları için başlattığı mücadelesini tutuklandığı 2014 yılının Ocak ayına kadar aralıksız ve cesaret ile sürdürdüğünü belirterek şunları söyledi : ”  Dr.Tohti yaşadığı Çin’in başkenti Pekinde 1990’ların başından beri, Doğu Türkistan’da Çin işgalindan  itibaren  Uygurlara yönelik politikalarını yakından incelemiş ve bu konuda   derin araştırma ve incemeler yaparak fikir geliştirmiştir. Daha sonra kendisinin de bir Hukukçu olması  nedeniyle  Çin’in etnik ayırımcı içerikli baskı ve zulüm politikasını açıkça eleştirmiş ve düzeltilmesini talep etmiştir. Ayna zamanda Dr.Tohti  Çin’in bölge politikası hakkında kendi planlarını ve düşüncelerini  açıkça ortaya koymuştur. Çin’in Doğu Türkistan’da yaşayan  Uygurlar,Kazaklar ve diğer Türk halklarına karşı  uygulamaları konusundaki  adaletsiz ve taraflı politikaları sonucu ortaya çıkan   anlaşmazlıkların  karşılıklı diyalog ve barışçıl yollarla  çözmek için önerilerini Çin hükümetine sunmuştur. Ancak,Çin yönetimi bu akılcı ve insanı teklifleri değerlendirmek ve bölgedeki etnik çatışmaları sona erdirmek yerine kendisini ” Bölücülük ve Ülkeye Parçalamak” suçlaması ile tutuklayarak ömür boyu hapse mahkum etmiştir.”dedi.

Fotoğraf açıklaması yok.

Çin’in Uygurları Terörle ilişkilendirerek”Yok etmek”planını ilk ifşa eden  Kişidir. 

Uygur Araştırmacı yazar Asiye Uygur  sözlerini şu cümlelerle sonlandırdı :” Dr.İlham Tohti Çin yönetiminin 11 Eylül 2001’deki terör saldırılarından sonra dünya genelinde yürütüllen ” Global Terörle Mücadele” kampanyasından  sinsice yararlanarak kendisi terör mağduru göstermiştir. Ardından ise   “Uygurları terörizme bağlama-İlintileme ” politikasını uygulamaya koymuştur.  Çin’in bu politikasının özü ve  temel amacının Uygurları toptan Yok Etmek olduğunun ilk sezen ve  dünyaya ifşa eden bir kahramandır.  Dr.Tohti Çin’in  bu sinsi ve maşum  emellerini büyük  bir cesaretle  ve açıkça dile getirmiş ve Uygurların  kendi topraklarında var olması için giriştiği  cesurca mücadelesinde  bu uğurda kendisini feda etmiştir.” şeklinde sonlandırdı.

Share
5893 Kez Görüntülendi.