logo

trugen jacn

ÇİN: TÜRK DEVLETLERİ TEŞTKİLATI ÇİN VE BÖLGESEL BARIŞ VE İSTİKRAR İÇİN BİR TEHDİT !

Türk Devletleri Teşkilatı Sekizinci Zirve Bildirisi yayınlandı - Yeni Şafak

UYGUR HABER VE  ARAŞTIRMA MERKEZİ(UYHAM)

 Çin Komünist  yönetimi  12 Kasım 2021’da İstanbul’da Türkiye, Kazakistan,Kırgizistan,Özbekisten ve Azerbaycan  devletlerince  kurulan Türk Devletleri Teşkilatı(TDT)’nin  hem Çin hem de  bölgesel  istikrar için tehdit oluşturduğunu   iddia etti.

Çin Komünist Partisi’nin İngilizce olarak yayınlanan   Global Times  gazetesi Türk Devletleri Teşkilatının ilanının  ardından konu ile ilgili olarak dikkat çeken ve çarpıcı bir  haber-analiz yayınladı.

Makalede, Çin Sosyal Bilimler Akademisi, Rus, Doğu Avrupa ve Orta Asya Çalışmaları Enstitüsü  Araştırmacısı ve öğretim üyesi olan Doç.Dr.  Yang Jin’in  konu ile ilgili yazısı  temel olarak alınıyor ve   onun konu ile ilgili  çalışmalarından  alıntılar içeriyor.

Türk Devletleri Teşkilatı(TDT)Bölgesel İstikrar İçin Bir Tehdit

ÇKP’nin yayın organı Global Times’ta “Türk Devletleri Teşkilatı”nı bölgesel istikrar için bir tehdittir.” başlığı ile yayınlanan ve Çin yönetiminin resmi görüşünü yansıtan makalede şu ifadeler yer alıyor :

”  Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan, Özbekistan ve Kırgızistan gibi Türk devletlerince 2009 yılında kurulan “Türkçe Konuşan  Ülkeler  Konseyi” veya “Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi” adlarını taşıyan örgütün adı , bu yıl 12 Kasım’da İstanbul’da yapılan Devlet Başkanları zirvesinde bu örgütün son   resmi  ismi  Türk Devletleri Teşkilatı olarak değiştirilmiştir.  Daha önce  adı Türkçe Konuşan Ülkeler/Türk  Devletleri Konseyi olan örgütün “Türk Devletleri  Teşkilatı olarak  değişmesi ve üye ülke sayısının artması, bu birliğin siyasi birlik düzeyine yükseltildiği anlamına gelmektedir. Örgütün adının  “Türk Devletleri Teşkilatı” olarak değiştirilmesinin Pan-Türkizim  ideolojisinin yeniden canlandığının  bir göstergesidir.  “Türk” ismi aslında tarihsel bir kavramdır. Tarihteki  “Türk” kavramı, günümüz Türkiye’sinin halklarından ve günümüzün Türkçe konuşan ülkelerinden farklıdır. Ankara’nın bu kavramı pazarlamak için  bu örgütün öncülüğünü yapması, bu ülkenin  ileriye dönük politik bir   iç güdüsü, hedefi ve  ve siyasi  bir iradesinin olduğunu göstermektedir. Ankara, “Türk” kavramını teşvik ederek komşuları  ve Orta Asya  ülkeleri ile ilişkilerini daha da güçlendirmeyi amaçlamaktadır.

Türk Devletleri Teşkilatı Bölgedeki Etnik Gerilimi Tırmandırabilir

ÇKP’nin resmi düşüncelerini yansıtan  Çin devlet gazetesi   Global Times haber yorumunu şu cümlelerle sürdürüyor :  ” İstanbul’da kurulduğu  bildirilen ve ilan edilen bu Örgüt(Türk Devletleri Teşkilatı)  bölgedeki etnik gerilimleri tırmandırabileceği ve bölgenin istikrar ve güvenliğini tehdit edeceği ve aşırılıkçı Türk milliyetçiliği fikrini yayarak istikrarsızlık  yaratabileceği tehlikesi taşımaktadır. Daha da önemlisi  ise, bu Örgüt Rusya ile Türkiye arasındaki rekabeti ve gerilimi artıracaktır.”  yorumunda bulunuyor.

 ” Uygurlar Türk  Değildir ! ”  İddiasını Bir Kez Daha  Tekrarladı

Çin işgal yönetiminin resmi sözcüsü konumundaki Global Times gazetesi bu  haber analizinde  Çin yönetiminin  yıllardan beri  hiç bir  tarihsel ve bilimsellik  değeri taşımayan ve tarihi gerçeklere tamamen aykırı ve    ÇKP Şöveniziminin sapkın fikirlerinin  kaynağı olan   Çin’in işgalindeki Doğu Türkistan’da (sözde  Uygur Özerk Bölgesi’nde) yaşayan   Uygurların Türklerle aynı etnik gruptan  olmadığına  dair iddiaları bir kez daha tekrarlayarak  haber yorumunu  şöyle sonlandırıyor : ” Uygurların Türklerle aynı etnik gruptan  olduğuna dair iddiaları var. Bu iddialar  tamamen yanlıştır. Doğu Türkistan(Sözde  Xinjiang) antik çağlardan beri  değişik etnik   halkların  birlikte yaşadığı bir bölge olmuştur. Uygurlar, Türk dil ailesinden olan  bir dili konuşurlar. Ama Türkiye ile  hiç bir şekilde alakaları yoktur. Çin yönetimi, Türk Devletleri Teşkilatı’nın  tekrar ortaya getirdiği Pan-Türkizm ve Pan-İslamizim ideolojilerine karşı her zaman tetikte olmalıdır. Türk Devletleri Teşkilatı  ve benzer  oluşum ve  akımların çoğalması, Çin’i bölmeye çalışan bazı  bölücü unsurlara, aşırılık yanlılarına ve ayrılıkçılara ilham verebilir.”

Share
77 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.