logo

trugen jacn
12 Ağustos 2019

ALMAN ARAŞTIRMACI DR.ZENZ ÇİN NAZİ KAMPLARINDAKİ TÜRKLERİ NASIL İFŞA ETTİ ?

Alman serbest araştırmacı Adrian Zenz, Çin'de hapsedilen Uygurların kaderini tüm dünyaya nasıl ilan etti?

ÇKP Maskeli Xİ’TLER / HAN Faşizminin Doğu Türkistan’da kurduğu bir Çocuk Nazi Kampı

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)

Çin hükümetinin Doğu Türkistan’ın geçmişini ve kültürünü unutturmak için Sincan Özerk Bölgesi olarak adlandırdığı bölgede Uygur Türkü Müslümanları yeniden eğitim kampı adı altında asimile kamplarına yerleştirmesi kısa bir zaman önce dünyanın gündemine girdi. Dünyaya kamplarda olup biteni aktaran isim ise Avrupa Kültür ve Teoloji Okulu’ndaki sosyal araştırma yöntemlerinde öğretim görevlisi ve bilişim sektöründe serbest çalışan olan Alman uyruklu Adrian Zenz.

“İlginç veri çalışmaları” ile kendini araştırmacı, analist olarak literatüre sokan Zenz, Çin’de kimsenin giremediği dosyalara girip sır gibi saklanan dosyaları ibraz etti.

Neredeyse hiç bir yerde yazısı yayımlanmamış bireysel araştırmacı serbest çalışan Zenz, sıra dışı araştırma yöntemleri ile dünyada ilgi uyandırdı. Örneğin, Tibet’teki güvenlik personelinin iş ilanlarını analiz etti, Tibetlilerin kendi kendine immolasyonu hakkındaki verilere kıyasla ve Çin hükümetinin baskı politikası hakkında bir sonuç çıkardı. 

Yine bu adam bugün Washington, Brüksel ve Berlin’de dış politikacıların kulağına sahip. Araştırmalarından topladığı bulgularını Beyaz Saray’a sundu. Bugün bir konuda bir şeyler yazarsa, Avrupa’nın her yerinden röportaj talepleri alır. “Tuhaf veri çalışmaları”, izole edilmiş Sincan’daki Müslüman azınlıkların temel baskı kaynakları arasında yer alıyor.

Zenz’in en önemli bilgi sağlayıcısı elbette Çin devletinin kendisi

Her şey bir sayı ile başladı: bir milyon. Geçtiğimiz yılın mayıs ayında, Sincan’daki yeniden eğitim kurumlarının bir analizini yayınladı. Bu tür kampların inşası için devlet ihalelerine dayanarak, “muhtemelen en az birkaç yüz bin ve muhtemelen bir milyonun üzerinde bir kısmının yeniden eğitim merkezlerine yerleştirildiği ya da yerleştirildiği” sonucuna varmıştır. O zamana kadar kamplarla ilgili hiçbir şey bilinmiyordu. Bilgilerin çoğu anekdotlar ve bireysel açıklamalardı. Baskı ölçeğinin somut bir kanıtı yoktu. Adrian Zenz ispat etti. Her ne kadar kendi tahminini “spekülatif” olarak tanımladı ise de, siyasi sembolik güce sahip bir sayı olan “bir milyon” şimdi dünya basınındaydı. Konuyu uluslararası medyanın ön sayfalarına getirdi ve sonunda Birleşmiş Milletler tarafından konu gündeme getirildi. Zenz’in makalesinin yayınlanmasından üç ay sonra, Birleşmiş Milletler Cenevre’deki Irk Ayrımcılığına Karşı Komite başkanı, bir milyon Müslüman’ın Sincan’da eğitim kamplarında tutulduğuna dair “güvenilir raporlar” olduğunu açıkladı. O andan itibaren, “BM bilgisine” göre durum böyle oldu. Ancak asıl kaynak Zenz idi.

Rapor yayımlandığı zaman, Çin hükümeti kategorik olarak bu tür kampların varlığını reddetti. Ancak Zenz, internet üzerinden Çin’in az bilinen uzak köşelerinde keşfettiği hükümet belgelerinde “eğitim yoluyla yeniden eğitim” adı verilen resmi bir politikanın işaretleri olduğunu buldu. Hatta bir belgede “xinao” terimini bile buldu – kelime tam anlamıyla: beyin yıkama. Zenz, “Elbette araştırmam çok güzeldi” diyor. Sincan’ın birkaç yıl boyunca çeşitli beyin yıkama biçimleriyle deneyler yaptığını ve yönetimde yararları hakkında canlı bir tartışma olduğunu gösterebildi. Yeniden eğitim kampları sistemi hiçbir şekilde gökten düşmedi.

Ancak, neden devlet sırları gibi masum gerçekleri bile koruyan Çin devleti ve parti aygıtı böyle bir bilgiyi ifşa ediyor? Zenz, bunları yerel toplulukların web sitelerinde ve belgelerin patlayıcı niteliğinin bile farkında olmayabilecek web sitelerinde bulur. Ek olarak: “Bunu, hükümetin gittikçe daha fazla dokümantasyon gereksinimine sahip olduğu yolsuzlukla mücadeleye borçluyuz” dedi. Sözü edilen yeniden eğitim kamplarının inşası için yapılan ihalelerde, dolulukla ilgili sonuç çıkartan yatak odalarının büyüklüğü hakkında her türlü ayrıntı bulunmaktadır. Benzer şekilde, yiyecek rasyonlarının verilmesi için ihaleler. Ve sonra Zenz, hala “daha derine bakmam için yorum yapmadığım yöntemler ve püf noktaları olduğunu” söyledi.

Zenz bir sinolog değil (Sinoloji, yaklaşık 3000 yıllık bir geçmişe sahip Çin uygarlığını, dili, kültürü, dünü ve bugünüyle araştıran bir bilim dalıdır). Bilişim sektöründe serbest çalışan olarak geçimini sağladı. Kendisinin yanı sıra Çin dili ve yazılarını da öğrettiği bilgisi veriliyor. İşletme okudu ve doktorasını Cambridge’de antropoloji dalında yaptı. Zenz, “Hiçbir çekmeceye sığmıyorum ve bu şimdi büyük avantajım” diyor. Doktora tezi için 2006-2008 yılları arasında Qinghai eyaletinde bulunan Tibetlilerle görüştü. O zamandan beri Çin azınlık politikasının yapılarını ve yerel yetkilileri düşünme biçimini biliyor. 2007’de bir kez Sincan’ı turist olarak ziyaret etti. Yakın zamana kadar, Zenz’in kendisinin “egzotik kurum” dediği ünlü bir kurum olan Baden-Württemberg’deki Korntal kasabasındaki Dünya Misyon Akademisi’nde metodoloji öğretti. Orada şüpheli bir adam olmazdı. Ya da belki sadece orada.

Zenz’in Çin İnternet’ini Budistler ve Müslümanlar’ın yıllarca bastırmasıyla ilgili ipuçları için arama ısrarı, kendi hesabına, çünkü bugüne kadar hiç kimse araştırma için para ödemiyor, bu araştırmaların kendisinin derinden dindar olduğu gerçeğiyle ilgili olduğu iddia ediliyor. Zenz, çalışmasının bir milyonluk aktivistlerin arasında hızlı bir şekilde yayılacağını ve politik bir manzaraya gireceğini biliyordu.

Sincan’daki durumun değerlendirilmesi için önemli bir çalışma idi, çünkü neredeyse hiç kimse bölgeden kaçmakta başarılı olamaz. Dışarıdan telefon, internet veya mektupla iletişim artık yok. Sincan’daki görüşmeler, katılımcıların tehlikesinden dolayı neredeyse imkansız. Zenz, bir keresinde, 2018’de Avrupa’ya bir iş gezisinde olan bir Han Çiniyle temasa geçtiğini belirtti. Veri sızdırıyordu. Fakat bugün böyle bir şey yok. Çok tehlikeli.

Bu arada, Zenz kendi güvenliği hakkında endişelenmeye başladı. Aileden dolayı yakın zamanda Amerika’ya taşınmak istiyor. Orada zaten kişisel korunma istedi. Bu tuhaf bir istek değil. Yeni Zelandalı araştırmacı Anne-Marie Brady, 2017’de Komünist Parti’nin etkisi üzerine bir bildiri yayınladıktan sonra sistematik olarak tehdit edildi. Tehdit edici mektuplar aldı. Birkaç kez evine, garajına ve ofisine girildi. Arabasının lastiklerindeki hava indirildi. Zenz olayı biliyor, ancak yakın zamana kadar rahatsız edilmemişti.

Zenz, yeniden eğitim kamplarının Sincan’daki sistematik bir asimilasyon politikasının sadece başlangıcı olduğuna inanıyor. Hükümet belgelerinde bulduğu bilgiler, Müslüman toplumunun gelecek nesillerini kültürel ve dini kimliğinden mahrum bırakmak için tasarlanan “toplam şema” nın kanıtlarını belgeler. Resmi jargonun söylediği ise, yetimhaneler ve günlük bakım merkezlerinde, ebeveynlerinin her ikisi de kampta olduğu için gerde kalan çocukların “resmi partinin ve hükümetin sevgi dolu bakımında mutlu bir şekilde büyüdüler. Serbest bırakılan kamptaki mahkumlar, “fazla” kırsal sakinlerin bulunduğu fabrikalarda zorla çalışmak zorunda kalacaktı.

Zenz, “Belgeler açıkça her şeyin finanse edildiğini, yapıldığını ve hazırlandığını belirtiyor” diyor. Açıklanan yöntemlerin çoğu, Çin’in diğer bölgelerde yoksullukla mücadele ve nüfusları kontrol etmek için kullandıklarına benzer. Zenz, “Genel programdan haberdar olduğumda, birkaç derin nefes aldım ve çalışmaya devam edemedim” diyor. 

Kaynak:  edition.faz.net, www.dunyabulteni.net

Etiketler: » » » » » » » » » » »
Share
1900 Kez Görüntülendi.