logo

trugen jacn
30 Haziran 2014

AKP. KAYSERİ MİLLETVEKİLİ TAMER : UYGUR TÜRKLERİNİN ÖZGÜRLÜK MÜCADELESİNİ DESTEKLİYORUM.

turkiye-parlament-ezasi-ismail-taner-ependi.jpg

 

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)

          5 Temmuz 2009 Urumçi katliamı, 6. yıldönümü dolayisiyle Türkiye’de ve Uygur diasporasında her yıl olduğu gibi,bu yıl çeşitli etkinliklerle anılıyor. Siyası partiler,Sivil Toplum Kuruluşları ve siyasiler Doğu Türkistan ve bu katliam konusundaki fikir ve görüşlerini çeşitli vesilelerle kamu oyu ile paylaşıyor.
Doğu Türkistan konusunda duyarlı olan ve Uygur Türklerinin meselelerini zaman zaman gündeme getirip, bu konuda görüşlerini büyük bir cesaretle kamu oyu ile paylaşan ve Uygur Türkü Kardeşlerinin dert ve istiraplarını derinden hisseden değerli Parlamenterlerimizden biri de AKP. Kayseri Milletvekili Op. Dr. İsmail Tamer’dir.
Milletvekili Dr.Tamer 5 Temmuz katliamı ve Doğu Türkistan’ın son durumu ile ilgili Hür Asya Radyosu’na verdiği mülakatta görüşlerini şöyle açıkladı ; “Çin’in Uygur Türkü Kardeşlerimize yapmakta olduğu baskı ve zulmü bütün dünya bilmektedir. Ben şahsen Uygur Türklerinin bir an önce özgürlüklerine kavuşması için daima onların yanında olduğumu ve bütün imkanlarım ile onlara her türlü desteği vereceğimi bir daha teyit etmek isterim. Biz Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti olarak da Doğu Türkistanlı Kardeşlerimize her zaman destek veririz. Biz Uygur Türkü Kardeşlerimizin bir an önce bağımsızlıklarına kavuşmalarını, ay yıldızlı Gökbayrağını diğer bağımsız Türk Cumhuriyetlerinin bayraklarının yanında özgürce dalgalanmasını can-u gönülden temenni ederiz. Son zamanlarda Doğu Türkistan’dan gelen trajik haberler elbette ki bizim de kalbımızı yaralıyor.Çok üzülüyoruz. Ama,ben şahsen Uygur Kardaşlerimin özgürlüklerine bir an önce kavuşabilmeleri için elimden gelen desteği vereceğim.
Günümüzde, sadece Uygur Türkü Kardeşlerimiz değil,dünya’da bir çok Müslüman ve Türk toplulukları zulme ve baskıya maruz kalmaktadırlar. Biz öncelikle birlik ve beraberliğimizi bir an önce gerçekleştirmemiz lazım.
Bizler tarihte parlak medeniyetler meydana getiren köklü bir Milletin evlatlarıyız. Biz öncelikle Türkistan Cumhuriyetleri arasında birlik ve beraberliği,işbirliği ve dayanışmayı güçlendirmemiz gerekir. Bunlar gerçekleştiği takdirde, biz ezilen ve baskı gören Kardeşlerimize sahip çıkar ve yardım elimizi uzatabiliriz,diye düşünüyorum. Diğer bir deyimle Türkistan Cumuhuriyetleri Birliği kurulduğu takdirde,bu birliğin uluslar arası siyasi etkisi ve nüfuzu daha güçlü ve etkin olur kanaatındeyim. Bizler güçlü olursak Uygur Kardeşlerimize de sahip çıkabiliriz.Çin yönetimine de sözümüzü geçirebiliriz. Bana göre Çin,mevcut durumu ile, yanı tek parti diktatörlüğüne dayanan bir düzeni sürdürmesi mümkün değildir. Çünkü,dünya’da baskıcı politikalara dayalı yönetimlerin bir çoğu yok oldu ve tarihe karıştı. Çin Komünist Partisi diktatörlüğünün de yok olacağına inanıyorum. Aslında Türkistan Cumhuriyetleri yönetimlerinin Uygur Kardeşlerimizin derdini iyi anlaması gerektiğini düşünüyorum.Çünkü,bu kardeşlerimiz de uzun yıllar Rus boyunduruğu altında yaşamak zorunda kaldılar.
Biz Doğu Türkistanlı Kardeşlerimizin meselesini sürekli gündeme getirmeye çalışıyoruz. Bundan sonra da bu çabaları sürdüreceğimize de söz veriyorum. Ayrıca, şu hususu de önemle vurgulamak isterim, ben bunları ifade ederken,Çin’in muhtemel protestosundan ve itirazından hiçbir şekilde korkmuyurum ve bundan de hiç endişe etmiyorum. Uygur meselesinin çözümü için ne gerekiyor ise onu yapmaya hazır olduğumuzu ifade etmek isterim. Uygur Kardeşlerimiz tarihte büyük devletler kuran,Türk kültür ve medeniyetine büyük katkılar sunan bir halktır. Onlar tarihte kurdukları devletlerini tekrar kurma hak ve hukukuna sahipler. Bu nedenle Uygur Türklerinini davasını kollamak ve onlara her türlü katkıyı sağlamanın her Müslüman Türk’ün borcu ve vazifesi olduğunu düşünüyorum.
Son olarak ; Uygur Türkü Kardeşlerimize özellikle şu mesaji iletmek istiyorum ; Sizlerin sıkıntılarını çok iyi biliyoruz.Sizlerin özgürlük mücadelenizi her zaman kollamak ve destek olmayı bir görev addediyoruz. Şimdi sizlerin ne kadar zor durumda olduğunuzu yakınen biliyoruz. Fakat, şu anda bütün güçlüklere dayanmak zorundayız.Sizler de bir gün mutlaka hakkınız olan bağımsızlığınıza kavuşacaksınız. Çünkü,sizlerin davası haklı bir davadır.

Kaynak: http://www.rfa.org/uyghur/xewerler/xelqara-xewer/ismail-tamar-06272014225555.html

Etiketler: » » »
Share
1407 Kez Görüntülendi.