logo

trugen jacn

AK PARTİ SÖZCÜSÜ ÇELİK : UYGUR KARDEŞLERİMİZİN HAKLARINI TAKİP EDİYORUZ(VİDEO)

AK Parti Sözcüsü Çelik'ten İzmir açıklaması | NTV

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

AK Parti MKYK toplantısından sonra bir basın toplantısı düzenleyen AK Parti sözcüsü Ömer Çelik, çeşitli iç ve dış gelişmeleri değerlendirdi.

AK Parti sözcüsü Çelik bir gazetecinin Çin’in işgali altındaki Doğu Türkistan’da yaşayan Türkleri yönelik baskı, zulüm ve soykırım uygulamaları hakkında ne düşündükleri yolundaki sorusunu şöyle değerlendirdi :

“Pek çok somut girişimleri başlattık ve bunları takip ediyoruz”

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Çelik, Batı dünyası ile Çin arasında Uygur Türkleri konusundaki tartışmalara ilişkin görüşlerinin sorulması üzerine, “Biz Uygur Türk’ü kardeşlerimizin temel hak ve hürriyetlere uygun, insan haysiyetine uygun koşullarda yaşaması konusunda yüksek hassasiyete sahibiz. Biz, burada defalarca şunu ifade ettik, Çin’in toprak bütünlüğünü, terörle mücadele hakkını da savunuyoruz fakat bütün bunlar, bu Uygur Türklerine dönük birtakım negatif davranışlar, olumsuz uygulamalar ve oradan gelen birtakım görüntüleri büyük bir kaygıyla izliyoruz. Bu şekilde bir sonuç asla doğurmamalıdır, biz bunu doğru bulamayız.” dedi.

Bu konuda daha önce Çin makamlarıyla Türkiye’den heyet gitmesi yönünde görüşmeler yapıldığını hatırlatan Çelik, olumsuz haberlerin ortadan kalkmasının tek yolunun bu uygulamalara son verilmesi ve Türkiye’den gidecek heyetin Çin makamlarıyla iş birliği halinde buraları ziyaret edip, buralardaki politikaların bu şekilde gözden geçirilmesi olduğunu dile getirdi.

Bazı ülkelerin Uygur Türkleri meselesini kendi çıkarları ile Çin arasındaki mücadelenin bir parçası haline getirmeye çalıştıklarına dikkati çeken Çelik, Uygur Türklerinin bu şekilde başka mücadelelerin arasında kalmasına asla razı olmayacaklarını vurguladı.

“Bizim buradaki temel hassasiyetimiz, Sincan Özerk bölgesindeki Uygur Türk’ü kardeşlerimizin insan haysiyetine, hak ve hürriyetlere uygun bir şekilde yaşama haklarının ve orada bu standartlara sahip olma haklarının korunmasıdır.” ifadesini kullanan Çelik, bu konudaki hassasiyetlerini sürekli olarak gündemde tutuklarını söyledi.

İlgili birimlerin bu konuları Çin makamlarıyla sürekli görüştüklerini aktaran Çelik, “Burada sürekli olarak ‘şunu dediniz, bunu demediniz’ diyenlerin somut hiçbir girişimi yokken biz pek çok somut girişimleri başlattık ve bunları takip ediyoruz.” diye konuştu.

Terörle mücadele meselesinin ayrı, Uygur Türkleri ile ilgili olumsuzlukların ortadan kaldırılmasının ayrı konular olduğuna işaret eden Çelik, “Umarız en kısa zamanda bir sonuç alırız.” dedi.

https://www.dunya.com/gundem/ak-parti-sozcusu-celik-merkez-bankasi-rezervleriyle-ilgili-gizli-sakli-bir-islem-yok-haberi-612059
Share
271 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ