logo

trugen jacn
09 Aralık 2014

KOMÜNİST ÇİN’DEN BÜYÜK KÜSTAHLIK ; DOĞU TÜRKİSTAN’I ZİYARET EDEN AK PARTİ HEYETİ’Nİ URUMÇİ’DE 8 MÜSLÜMAN UYGURU KURBAN(!..İDAM) EDEREK KARŞILADI..!

       Çin’in Çin Komünist Partisi’nın  daveti üzerine Doğu Türkistan’ı ziyaret eden AK.Parti İstanbul  Milletvekili  ve Dış İlişikilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Muhammet  Bilal Macit başkanlığındaki  AK Parti Heyetini Doğu Türkistan’ın başkenti Urumçi’de 8 müslüman Uygur Türkü’nü Kurban(!.. idam) ederek karşıladığı  bildiriliyor.

Bilal Macit

      Çin’in resmi Yeni Çin(Xinhua)   Haber ajansı dün(8 Aralık) Uygurca internet sitesinde bu ziyareti şöyle haberleştirdi;”Uygur Özerk Bölge Başkanı Nur Bekri, Urumçi de Türkiye  Ak Parti Dış İşlerden sorumlu Başkan yardımcısı ve AK Parti İstanbul Millet vekili Muhammet Bilal Macit başkanlığındaki heyet ile görüştü.”

      Bu Haberin yer aldığı sayfanın bir   üst sırasında ise ,” Bugün Urumçi Şehir Orta  Halk Mahkemesi 8 uygur terörist’ı   Ölüm cezasına çarptırdı.” haberi büyük başlık altında ve manşetten verildi.

     Ak Parti  Heyeti’nin başkanı Dış İlişkilerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Millet Vekili Muhammet Bilal Macit 5 Aralık’ta bu ziyareti  twetter hesabından şöyle duyurdu : ” Çin Komünist Partisi’nin davetliyle AK Parti heyeti olarak Çin’deyiz. Şanghay ve Pekin’deki görüşmelerimiz sonrası Urumçi’ ye geçiyoruz.”

Bu iki haberin aynı gün ve aynı sahifede yer alması tesadüf olamaz. Bu durumu bilinçli ve kasten aynı sayfada haberleştirip veren Çin yönetimi  Türk Heyetine şu mesajını vermek istiyor olabilir,” Biz sizin Uruumçi ziyaretiniz şerefine Parti’nizin ve onun iktidarının   gündeme getirdiğiniz Uygurlar’ınızdan,8 Kişiyi idama mahkum ederek ve 3 Uygur’un de infazını yaparak yanı Uygurları Kurban keserek(!) Urumçi’ye teşriflerinizi onurlandırıyoruz.”

Gözlemciler,  8 Aralık’ta  verilen idam cezalarının Tayland’taki 300 Mülteci Uygur’un Türkiye’ye getirilmesi meselesinin Türkiye’nin gündemini işgal ettiği eskortlar  Türk Kamu oyunun  çok duyarlı olduğu,Üniversitelerimizde ve toplumumuzdaki tepkilerin tavan yaptığı ve Dış İşleri Bakanımızın bu konudaki söylem ve demeçlerine bir cevap  niteliğinde olduğunu belirtiyorlar. Ayrıca,Çin’in bu idamları gerçekleştirmesinin AK Partı Heyetinin ziyaret gününe denk getirmesinin ise,  Türkiye’ye   haddini çoktan aşan yüzsüz bir küstahlık ve bir göz dağı  niteliğinde ve   uluslar  arası ilişkilerde     ve diplomaside rastlanmayan bir terbiyesizlik olduğunu ifade ediyorlar.

Kaynaklar :

şinhua Uygurca sitesi

نۇر بەكرى تۈركىيە ھەققانىيەت ۋە تەرەققىيات پارتىيەسى كادىرلار تەكشۈرۈش ئۆمىكىدىكىلەر بىلەن كۆرۈشتى

http://uyghur.news.cn/2014-12/08/c_133840403.htm

Etiketler: » » »
Share
2791 Kez Görüntülendi.