logo

trugen jacn

AFGANISTAN’DA 10 ÇİN CASUSUNUN GÜVENLİK GÜÇLERİNCE YAKALANDIĞI AÇIKLANDI

Çin’in Şanghay İşbirliği Örgütü üyesi Afganistan’daki etkisi gün geçtikçe büyüyor. Bu Çin Casusluk ağının Çin’in Vahan Koridoru ile işgali altındaki Doğu Türkistan üzerinden günümüzde Çin’in batı komşusu olan Afganistan’da Uygurları teröristlikle damgalayarak onları Uslararası topluma kötü göstermek ve onları daha şiddetli şekilde bastırabilmek için onlar adına bir Terör Örgütü kurmak amacında oldukları bildirildi.

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Bölgede günden güne etkin hale gelen Çinli casus ağının bir başka vakas Afganistan Ulusal Güvenlik Müdürlüğünce (NDS) başkent Kabil’de ortaya çıkarıldığı bildirildi. Afgan Gizli Servisi, Çin’e casusluk suçlamasıyla 10 Çin vatandaşını gözaltına aldığı bildirildi. Afgan Gizli Servisi (NDS) ayrıca Çin yönetiminin Pakistan İstihbarat Örgütü(ISI)’nün yardımıyla başkent Kabil’de bir terör hücresi işlettiklerini açıkladı.

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Büyüyen Çinli casus ağının bir başka vakasında, Afganistan Ulusal Güvenlik Müdürlüğü’nün (NDS) casusluk suçlamasıyla 10 Çin vatandaşını gözaltına aldığı bildirildi. Pakistan casus teşkilatı ISI’nin yardımıyla başkent Kabil’de bir terör hücresi işlettikleri iddia edildi.

Hindustan Times  gazetesinnin bildirdiğine göze casuusluk suçlaması ile gözaltına alınan Çin vatandaşlarının Çin’in casus teşkilatı Devlet Güvenlik Bakanlığı ile bağlantılı olduğunu bildirdi. 

Konunun uzmanlarının Hindistan gazetesine verdiği demeçte, Komünist Pekin yönetiminin Afganistan’daki bu iğrenç ve kabul edilemez tutumunun Eşref Gani hükümeti için büyük bir utanç kaynağı ve Çin’in yayılmacı ve sömürgeci emelleri hakkında komşu ülkeler kamu oyunun susturmaya yönelik olarak açıklıyor.

Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi, yürüyen insanlar ve ayakta duran insanlar

Kabil’deki üst düzey bir diplomat, casusluk iddiası ile ilgili olarak yakalanan 10 Çin vatandaşından ikisinin terör örgütü Haqqani Network ile temas halinde olduğunu söyledi. Tutuklulardan biri olan Li Yangyang’in ise, terörle mücadele yetkilisi olarak Temmuz-Ağustos aylarından beri bu ülkede faaliyet gösterdiği bildirildi. Çin  Casusu olduğu iddia edilen kişi 10 Aralık’ta Afgan Gizli Servisi( NDS) tarafından tutuklandığı açıklandı.

Bir başka Çin casusu zanlısı, Sha Hung, Kabil’deki Shirpur’da bir restoran işletiyordu. Her ikisi de Hakkani Ağı ile temas halindeydi ve Afganistan’in Kunar ve Badakhshan vilayetlerinde El Kaide, Taliban ve Uygurlar hakkında bilgi topluyordu.

Dosya: Afganistan-Pakistan border.jpg

Çin’in Afganistan elçisi Wang Yu’nun, Çin Casuslarının tutuklamalarla ilgili olarak Afganistan Devlet Başkan Yardımcısı Amrullah Salih tarafından bilgilendirildiği de verilen haberler arasında.

Devlet Başkan Yrd.Salih : Çin Casusluk İçin Özür Dilemeli

Kabil’deki Çin Büyükelçisine Çin casuslarının yakalanması haberine bizzat veren Afganistan Devlet Başkan Yardımcısı Emrullah Salih,Çin yönetimi uluslararası normların ihlal edildiğini kabul eden resmi bir özür sunması gerektiğini aksi takdirde ise Çin yönetimi aleyhinde cezai kovuşturma açmak zorunda kalacaklarını bildirdi.

Afgan Gizli Servisi(NDS) Çin Casuslarını yakalayan ekiplerinin Çin casusları ile birlikte ayrıca silahlar, cephaneleri ve keyif verici bir uyuşturucu olan Ketamin tozunu ve diğer suçlayıcı maddeleri de onların konutlarında ele geçirilereke el konulduğunu bildirdi.

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, yazı

Raporlar, Pakistan’ın casus ajansı Inter-Services Intelligence’ın (ISI) Çinli casuslar ve terör örgütüyle el ele olduğunu gösteriyor.

Afganistan Gizli Servisi(DNA) ‘ne ait olduğu belirtilen bir raporda Çinli casusların Afganistan’daki Uygur liderlerini Terörist suçlaması ile hedef aldıklarını ve onları öldürerek ortadan kaldırmak için uygulamaya koydukları bir proje üzerinde hareket ettiklerini ve bu yol ile Müslüman Uygurların  Çin Komünist Partisine (ÇKP) karşı isyan hareketinin sona ermesini sağlamak istediklerini de açıklandı.

Afganistan, ülkeye sığınan Uygur Müslümanlarına ev sahipliği yapan Çin’in Uygur bölgesi üzerinden komşusu olmaktadır.  Çin komünist hükümeti, Afganistan’da yaşayan ve anavatanlarını ziyaret için giden Uygurları tutuklayarak cezalandırıyor.

Bazı yetkililer, tutuklanan Çin Casuslarının Doğu Türkistan’da faaliyet gösterdiği ve Uygurlar tarafından kurulduğu iddia edilen küçük bir İslami ayrılıkçı grup olan Doğu Türkistan İslami Hareketi’nin (ETIM) sahte bir modülünü oluşturduğuna inanıyor. Çinli casuslar görünüşe göre Afganistan’daki ETIM görevlilerini tuzağa düşürmeye çalışıyorlardı.

Kaynak:

Share
426 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ