logo

trugen jacn

AF ÖRGÜTÜ,DOĞU TÜRKİSTANLI KAZAK YAZAR MUHAMMED’İN SERBEST BIRAKILMASINI İSTEDİ

Orada Bir Köy Var Uzakta - Fotoğraflar - TRT Avaz

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

İngiltere merkezli Uluslararası Af Örgütü 29 Ekim’de, Çinli yetkililer tarafından ömür boyu hapis cezasına çarptırılan Doğu Türkistanlı Kazak Türkü yazar Nagiz Muhammed’in serbest bırakılmasını ve kendisinin hayatı hakkında ciddi endişeleri olduğunu da açıkladı.

Uluslararası Af Örgütü, şu anda Altay bölgesindeki bir Çin Hapishanesinde tutulan Nagiz Muhammed için Uygur Özerk Bölge Hapishaneler İdaresi başkanı Wang Jiang’a bir mektup yazdı.Mektupta Kazak yazar Nagiz Muhammed’in uluslararası yargı standartlarına göre yargılanması gerektiğini ve kendisinin bir an önce serbest bırakılmasını de talep etti.

Kazak Yazar Nagiz Muhammed’e Yöneltilen Suçlar
Uygur Özerk Bölgesi Altay İl Somut Olmayan Kültürler Ofisi’nin bir çalışanı ve aynı zamanda bir Yazar Nagiz Muhammed’in ömür boyu hapis cezasına çarptırılmasına sebep olarak ileri sürülen suçlamalar şöyle ;

1- Kazakistan’daki akrabalarını ziyaret etmek

2- Ailesi ve yakınlarını toplayarak Kazakistan’in Bağımsızlık Bayramını kutlmak

3- ÇKP yönetiminin Çift dilliEğitim politikasına karşı görüş ifade etmek

4- Doğu Türkistan’da yaşayan Kazakların Kazakistan’a göç etmelerini tevşik ve tavsiye etmek

5- Milliyetçilik ve Bölücülük yapmak

Özgür Asyanın haberinde Nagiz Muhammed Kazakistan’daki akrabalarını ziyartten döndükten hemen sonra Mart/2018’de Çin polisince tutuklanmış ve Eylul ayında ise Çin yargısınca ömür boyu hapis cezasına çarptırılmıştır.

Uluslararası Af Örgütü,Nagiz Muhammed hakkındaki bu bilgileri 29 Ekim 2020’de Kazakistan’da yaşayan onun akrabalarının kendilerine yazdığı bir mektuptan öğrendiklerini de bildirdi.

Uluslararası Af Örgütü(Amnesty İnternational) açıklamasında Kazak Yazar Nagiz Muhammed’in kendisine yöneltilen suçların hiç birini kabul etmediği için Çin işgal polislerince ağır işkencelere maruz kaldığını de bildirdi.

Kaynak : https://www.rfa.org/uyghur/qisqa_xewer/qazaq-yazghuchi-10302020190001.html

Share
307 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ