logo

trugen jacn

ABD PARLAMENTOSU : ÇİN,DR.İLHAM TOHTİ’Yİ KAYITSIZ VE ŞARTSIZ SERBEST BIRAKMALIDIR!

Interview with Jewher ILHAM, daughter of Ilham TOHTI, the 2019 Sakharov  Prize laureate - Multimedia Centre

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

ABD Parlamentosunun alt kanadı Temsilciler Meclisi 2014’yılında Pekin’de tutuklanan ve Urumçi’de yapılan yargılama sonucu ömür boyu hapis cezasına çarptırılan Uygur akademisyen ve insan hakları savunucusu Doç.Dr.İlham Tohti’in kayıtsız ve şartsız olarak bir an önce serbest bırakılmasını talep eden bir açıklama yaptı.

Özgür Asya radyosunun ABD.Temsilciler Meclisi Çin İşleri Komitesinin kurumsal twitter hesabındaki açıklamasını kaynak göstererek verdiği habere göre açıklama şöyle :

“Bundan 7 yıl önce Uygur bilim insanı Dr.İlham Tohti Pekin’de tutuklanmış ve daha sonra yapılan yargılamada Bölücülük suçlaması ile ömür boyu hapis cezasına çarptırılmıştır. Dr.Tohti Uygur sorununu bölgede yaşayan etnik Çinliler ile bölgenin tarihi sakinleri olan Uygurlar arasında diyalog yolu ile ancak çözülebileceğine inanıyor ve bu barışçıl yöntem için çaba sarf ediyordu. Bu nedenle kendisinin bir an önce kayıtsız ve şartsız serbest bırakılması gerekir.” denildi.

Açıklamanın sonunda ,Dr.İlham Tohti’nin kısa özgeçmişi ve tutuklandıktan sonra Çin yönetiminin onun hakkındaki açıklamalarına da yer alıor. Dr.Tohti’nin 23 Eylul 2014’te Urumçi’deki yargılanma süreci hakkında da ayrıntılı bilgiler yer alıyor.

Avrupa Parlamentosu Saharov Ödülü, İlham Tohti'ye verildi – BoldMedya

Cevher İlham : Babamın Durumu Beni Çok Endişelendiriyor.

ABD.Temsilciler Meclisi’nin Dr.Tohti ile ilgili açıklmasının ardından onun ABD’de yaşayan kızı Cevher İlham Özgür Asya radyosuna yaptığı açıklamasında Babasının durumundan çok endişeli ve derin kaygı duyduğunu belirterek şunları ifade etti : ” ABD.Temsilciler Meclisinin babam hakkındaki açıklamaları için kendilerine müteşekkirim. Ben ABD.yönetiminin Babamın bir an önce serbest bırakılması için Çin yönetimine sürekli çağrı yaparak baskı yapmasını ümit ediyorum.Ben bu açıklamanın ABD.hükümetinin babam ve diğer günahsız Uygur Kardeşlerimin serbest bırakılmasına dair son çağrısı olmasını diliyorum. ” şeklinde konuştu.

Şira Yayınları Ilham Tohti Yolum Ve Gayem Uygur Türkleri Ve Çin Meselesi |  Trendyol

Share
471 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ