logo

trugen jacn

ABD’DEN AĞIR SUÇLAMA : ÇİN, DOĞU TÜRKİSTAN’DA TÜRKLERE KARŞI İNSANLIK SUÇU İŞLİYOR

ABD. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, düzenlediği basın toplantısında Çin’i ağır sözlerle eleştirdi. Gazetecilerin sorularını da cevaplandıran Bakanlık Sözcü Price, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’ın Doğu Türkistan’da Çin’in Uygurları sindirme politikalarını soykırım olarak nitelediğini hatırlatarak, ” Çin’in Doğu Türkistan’daki uygulamaları insanlığa Karşı suç niteliği taşımaktadır.” dedi.

ABD Dışişleri’nden Uygur açıklaması: Çin insanlık suçu işliyor

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price’ın Çin’in azınlıklara uyguladığı sindirme politikasıyla ilgili sözleri, bir gazetecinin, “Kanada Avam Kamarası, Çin’in Uygurlara karşı soykırım yaptığını ilan etmek için oy kullandıancak Başbakan Trudeau ve kabinesi bundan kaçındı. Biden yönetiminin pozisyonu, bildiğimiz gibi, bu faaliyetlerin soykırım teşkil ettiği yönünde. Bu yüzden, Biden yönetiminin ve Bakan Blinken’in bu konuda iki tarafı aynı noktada buluşturmak için ne yapacak?” sorusu üzerine geldi.

Dışişleri Sözcüsü Price, “… Bakan Blinken’ın Sincan’da yaşananları soykırım olarak tanımladığını çok net olarak gördük. İnsanlığa karşı suç teşkil ettiği konusunda da çok net olduk. Belli ki diğer hükümetler de bu konuyla yakından ilgileniyorlar” dedi.

ABD’DEN AĞIR SUÇLAMA :  ÇİN, DOĞU TÜRKİSTAN’DA   TÜRKLERE KARŞI     İNSANLIK  SUÇU İŞLİYOR

‘TEK BAŞIMIZA DEĞİL, MÜTTEFİKLERLE ÇİN’E KARŞI ÜSTÜN GELECEĞİZ’

ABD’nin Çin’le rekabet ettiğini ve Çin’e karşı üstünlük sağlamasını garanti altına almaya çalışan bir yaklaşıma öncelik verdiğini belirten Price, ABD’nin bunu başarırken hangi yol izleyeceğinin tüyolarını verdi: “Değerlerimiz güç kaynağıdır. İttifaklarımız ve ortaklıklarımız birer güç kaynağıdır. (Eğer) geçmişte yaptığımız gibi Çin’le tek başımıza boy ölçüşmeye kalkışırsak, ortak eylemi harekete geçirdiğimizde; Avrupalı ve Hint-Pasifik’teki müttefiklerimizi ve ortaklarımızı yanımıza aldığımızda yapabileceklerimize kıyasla sonuçların yetersiz olacağını düşünüyorum” dedi.

https://www.karar.com/abd-disislerinden-uygur-aciklamasi-cin-insanlik-sucu-isliyor-1606904
Share
295 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ