logo

trugen jacn

ABD DIŞİŞLERİ BAKANI’NDAN ÇİN NAZİ KAMPLARINDA TUTUKLU DR.GÜLŞEN ABBAS’A DESTEK

Dışişleri bakanı Antony Blinken, Uygur Hareketi’nin kurucusu ve İcra Direktörü  Ruşen Abbas’in ın  Doğu Türkistan ve Uygur sorununu dünya’ya duyurarak uluslararası toplumdan destek talep ettiği için intikam amacı ile tutuklayarak  hapis cezasına  çarptırılan Ablası Dr.Gülşen Abbas’ı  destekleyen  ve bu haksuz cezayı kınayan bir  destek  mesaji yayınladı.

Amerikan Dışişleri Bakanı’ndan Uygurlara anlamlı destek

 

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Doğu Türkistan’da Müslüman Uygurlar, Kırgızlar, Kazaklar ve diğer Türk topluluklarına soykırım uygulayan Çin komünist rejiminin zulmüne Amerika Birleşik Devletleri’nden bir kez daha tepki geldi.

BLINKEN’DAN GULSHAN ABBAS PAYLAŞIMI

Amerikan Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Uygur Hareketi’nin kurucusu ve İcra Direktörü Rushan Abbas’ın Uygur soykırımını duyurduğu için Çin tarafından hapis cezasına çarptırılan ablası Dr. Gulshan Abbas’a sahip çıkan bir mesaj yayınladı.

Blinken, Dr. Abbas’ın doğum günü vesilesi ile Twitter hesabından “Doğu Türkistan’da haksız yere hapis cezası çeken Dr. Gulshan Abbas’ın orada geçirdiği üçüncü doğum günü, 59’uncu doğum günü. Sevdikleri onunla kutlama fırsatını hak ediyor” paylaşımında bulundu.

 

Aynı gün Amerikan Senatasu Dışişleri Komitesi de Uygurlarla ilgili alt komite duruşması düzenledi. Senator Marco Rubio da Blinken gibi Twitter’dan attığı mesajla Gulshan Abbas’ın doğum gününü kutlarken, Çin’e baskıya devam edilmesi gerektiğini vurguladı.

KAYNAK : https://www.karar.com/dunya-haberleri/amerikan-disisleri-bakanindan-uygurlara-anlamli-destek-1620658?

 

Share
141 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ