logo

trugen jacn

ABD DIŞİŞLERİ BAKANI : DOĞU TÜRKİSTAN VE HANG KONG,ÇİN’İN İÇ MESELESİ ASLA DEĞİLDİR!

U.S. Secretary of State Antony Blinken attends a virtual meet and greet with U.S. Embassy staff at the U.S. Ambassador's residence in Tokyo, Japan, March 16, 2021. REUTERS/Kim Kyung-Hoon/Pool

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

ABD dışişleri Bakanı Antony Blinken Doğu Türkistan ve Hong Kong sorununun Çin’in iç meselesi asla olmadığını, aksine uluslararası  insani bir  mesele olduğunu açıkladı.

Özgün Asya(rfa.org)Radyosunun haberine göre ABD Dışişleri Bakanı Blinken bu açıklamayı  02 Mayıs 2021’de katıldığı CBC.Tv.nun 60 dakika adlı programında dile getirdi.

ABD Dışişleri Blinken Hong Kong ve  Uygur Bölgesi(Doğu Türkistan) sorunu  gerçekte asla Çin’in bir iç meselesi olmadığını, Çin’in BM.uluslararası İnsan Hakları  Anlaşmasına imza koyan  bir taraf ülke olarak ciddi vaatlarda bulunduğunu ancak günümüzde bu ahdine sadık kalmadığını ve  aykırı uygulamalar yaptığını belirterek  sözlerini şöyle sürdürdü :

Günümüzde Çin Komünist yönetimi Biden yönetimini karşılaştığı  en büyük dış politika sorunudur ve ABD’nın bu konudaki  en büyük rakibidir. Çin yönetimi uluslararası hukuk ve temayüllere  aykırı uygulamaları ile küresel barış ve düzeni tehdit etmektedir.

ABD yönetimi olarak  bu uluslararası  temayül ve düzene  aykırı hareket eden her hangi bir devlete karşı biz yerimizden derhal kalkar ve  mevcut bu sistem ve düzeni korumayı sürdüreceğiz.

Çin’in Uygurlar ve diğer dini ve Etnik Azınlıklara yönelik Uygulamaları  Irkı Soykırımdır

Biz   görüşmelerimizde Çinli yetkililere  Çin’in Uygurlara ve diğer dini ve etnik azınlıklara yönelik uygulamalarının bir etnik soykırım olduğu sürekli dile getiriyoruz. Çin tarafına  Uygurların doğum oranını zorla düşürmek için Uygur kadınlarının zorla kısırlaştırılmasının bir ırkı bir  soykırım olarak gördüğümüzü  açıkça belirttik. Ayrıca, Çin yönetiminin Uygurları, Kazakları ve diğer etnik bireyleri kollektif olarak toplama kamplarına kapatılmasını, onlara beyin yıkama seansları uygulandığını, örf adet gelenek ve göreneklerinin  reddedilerek engellenip yasaklandığını  biliyoruz. Onların etnik Çinli olmadıkları ve sırf Uygur oldukları için onların bastırma ve yok etme objesi haline getirildiğini bizzat  gördük.” çarpıcı ifadesinde de bulundu.

Tv.Yöneticisinin  geçtiğimiz Mart ayında Çin ile Alaska’da yapılan görüşmeler ile ilgili olarak kendisine yönelttiği soruyu de şöyle cevaplandırdı :  ”  2 Ülke arasında gerçekleştirilen bu görüşmede Çin’in Yüksek dereceli Diplomatı Yang Jiçi bizi Çin’in iç işlerine karışmakla ithal etti. Ayrıca, ABD’nin Çin’in Uygur bölgesi ve diğer iç sorunları ile ilgili konular hakkında kendilerinin sorguladıkları iddia etti. Ancak, biz ABD. yönetimi olarak Uygur bölgesi, Hong Kong ve diğer  meselelerin Çin’in asla bir iç sorunu  olmadığını  açıkça kendilerine  ifade ettik. “dedi.

 

Share
116 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ