logo

trugen jacn

ABD YÖNETİMİ ÇİN’İN CİNAYETLERİ İÇİN “İNSANLIK SUÇU ” VEYA”ETNİK TEMİZLİK” DİYECEK

ABD.yönetimi işgali altındaki Doğu Türkistan’da yaşayan Müslüman Türklere yönelik insanlık dışı cinayetleri için ” İnsanlık Suçu” veya “Etnik Temizlik” tanımını kullanacak. Sistemli işkencede rolü olan Çinli yetkililere yaptırım uygulayan ABD, bu kez Doğu Türkistan’daki insan hakları ihlalleri için isim arayışında. Konu, ABD Dışişleri ve İç Güvenlik Bakanlıkları ile Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi’nde ele alınıyor. ABD’li yetkililerin ‘soykırım’ terimi üzerinde anlaşmaya varamaması durumunda Çin zulmünün ‘insanlığa karşı suç’ ya da ‘etnik temizlik’ olarak nitelendirilmesi bekleniyor. Resmi açıklamalarda şu an için ‘soykırım’ ifadesinden kaçınılıyor.

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Çin Uygur Türklerine yönelik zulümlerine ara vermeden devam ediyor. Dünya kamuoyunun tepkisinin toplandığı baskı politikalarına karşı ABD’de yaptırım hazırlığına girdi. ABD’nin, Çin’in Uygur Türklerine yönelik baskılarını ‘soykırım’ olarak nitelemeyi düşündüğü iddia edildi.

Çin Uygur Türklerine yönelik uyguladığı sistematik asimile politikalarına ara vermeden devam ediyor. Dünya kamuoyunun tepkisinin toplandığı baskı politikalarına karşı bu kez ABD’den bir hamle geldi. ABD merkezli haber sitesi Politico’nun, adının açıklanmasını istemeyen iki yetkiliye dayandırdığı haberine göre Trump yönetimi, Çin’in, Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki Müslüman azınlığa yönelik politikasının resmi şekilde “soykırım” olarak nitelendirilmesi için değerlendirmelerde bulunuyor.

Yönetim içindeki tartışmaların henüz “erken aşamalarda” olduğu aktarılırken ABD Dışişleri ve İç Güvenlik Bakanlıkları ile Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyinde çalışma ekipleri konuyla ilgileniyor. ABD’li yetkilerinin “soykırım” terimi üzerinde anlaşmaya varmaması durumunda, Çin’in eylemlerinin “insanlığa karşı suç” ya da “etnik temizlik” olarak nitelendirilmesi de seçenekler arasında yer alıyor.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan bir ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, “soykırım” terimi konusunda yorum yapmaktan kaçınırken, “Çin’in, Sincan’daki insan hakları ihlallerini durdurması için çalışıyoruz ve çeşitli önlemler konusunda değerlendirmelerde bulunuyoruz” ifadesini kullandı. Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü John Ullyot ise yaptığı açıklamada, “Çin’in eylemleri, İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana bir etnik azınlığa yönelik en büyük baskıdır. Daha önceki yönetim ve dünya liderleri boş söylemden ibaret olan konuşmalar yaparken, Trump bu konuda cesur adımlar attı” demekle yetindi.

KAYNAK :  https://www.karar.com/abd-cinin-uygur-zulmune-soykirim-diyecek–1582275

Share
293 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ