logo

trugen jacn

NAZİ KAMPI ÖĞRETMENİ : ÇİNLİ GARDİYANLARIN KADINLARI TACİZİ RUTİN UYGULAMA İDİ

ÇKP’in Uygur bölgesindeki Çin tipi Toplama kamplarında Tutuklulara Çince öğretmeni olarak çalışan Kalbinur Sıddık.Bitterwinter(Acı Kış)habere konuştu.Toplama Kampının eski Çince öğretmeni Sıddık, Toplama Kampının Çinli Gardiyan,asker ve Polislerinin rutin bir şekilde tutuklu Uygur Kadınlara Cinsel İstismarda bulunduklarını ve onlara sistematik olarak tecavüz ettiklerini açıkladı.Ayrıca etnik Han Çinlilerinin Kardeş ve Karışık aile uygulamaları ile Uygur ailelerin evlerinde zorla yaşadıkları gerçeğini de anlattı.

Qelbinur Sidik. She does not show her face for security reasons.

Kalbinur Sıddık,kendisi ve ailesinin  Güvenliği nedeniyle yüzünü göstermiyor.

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Çin işgal yönetiminin Toplama Kamplarındaki tutuklulara yaptıkları baskı,zulüm, işkenceler ile kadınlara yönelik taciz ve tevavüz cinayetlerine şahit olan Kalbinur bütün bunlara dayanamadı ve yurt çıkmayı başardı. Şu anda Hollanda’da bir mülteci olan Qelbinur Sıddık , sessizliğini bozdu ve BitterWinter’e (Acı Kış’a) şahit olduklarını anlattı.

Qelbinur Sidik, sözde “yeniden eğitim yoluyla dönüşüm” kamplarının şiddetine, vahşetine ve sadizmine ve yalnızca bunları tasarlayan Gerge Orwell siyasetine ilk elden tanıklık eden ve bölgeden kaçmayı başaran birkaç Uygurdan biridir.

Çin,işgalindeki Kuzeybatı’daki Uygur bölgesindeki Türk halklarını bastırmak için akla hayale gelmeyen bir sürü yöntem ve grotesk strateji uygulamaktadır.

Bu planlardan biri, bir milyon etnik Çinli devlet Memurlarının (kadronun) Uygurlarla birlikte evlerinde yemek yemek, yemek pişirmek, çalışmak, yaşamak ve uyumak için zorla onların evlerinde zorla yaşamasıdır.”Kardeş ve Karışık Aile Ol” sloganı ile başlatılan bu zulüm uygulaması bazılarının zihnine onulmaz etkiler ve deprasyonlar bırakıyor. Bu alçakça yöntem ile her kadın ve kız, kurumsallaşmış tecavüz ve cinsel tacizden kurtulamıyor.

Qelbinur, birkaç ay önce Avrupa’ya kaçtığından beri, duygusal ve fiziksel olarak perişan halde, gördükleri ve duyduklarını konuşmak için cesaretini topluyor. Hapishaneden sadece kendisi bir kampta ders vermeyi kabul ettiği için kaçtı ve bu acımasız ve aşağılık baskı ve zulümleri dünyaya anlatmak için çok büyük bir sorumululuk olarak görüyor ve bunun kendisi için bir yük olduğunu inanıyor.

Kalbinur Sıddık,2019 yılının yıl Aralık ayında mücizevi şekilde bir kaçışla bu kabustan kurtuldu. Her şeye rağmen, kocasının ülkesinde kalması ve kendisinin de hemen dönmeye söz vermesi koşuluyla, pasaportunu alıp tıbbi tedavi için yurt dışına çıkmayı başardı.

Ancak yaşadıkları yüzünden derin bir travma geçirdiği için kendini geri dönemez. Şok olmuş, kederli ve deneyimleriyle derinden sarsılmış olarak geldi. Son üç yılda yaşanan olaylarla felç olmuş, özgürlüğünün ilk birkaç ayını kimseyle konuşamadan geçirdi. Ancak bu ezici yükü hafifletmek için konuşmaya başladı. Bir akraba ona hikayeyi anlatmak için Tanrı tarafından bağışlandığını söyledi, ancak ne söyleyeceği veya nereden başlayacağı hakkında hiçbir fikri yoktu ve kimse ona inanır mıydı?

Sincan’dan hikayelerini anlatmak için çok az insan çıktı ve akademisyenler ve araştırmacılar tarafından üretilen her kanıt, varsayım ya da varsayımla, Çin hükümeti, orada hiç yaşamadıkları ya da gördüklerini görmedikleri suçlamasıyla onları hızlıca vuruyor. Pekin’i ilk elden suçluyorlar.

Ama Qelbinur her şeyi kendi gözleriyle gördü. Chen Quanguo’nun 2016’da Tibet’ten transfer edildiğinde halkının hayatını boğmaya başlayan demir yumruğunun ilk gününden, onların terörize edildiğini, kültürlerinin ve dillerinin turist izinde ilginç bir durağa düştüğünü gördü Milyonlarca Han Çinlisi tatillerini “egzotik” kuzeybatıda geçirmeye teşvik etti ve dinleri, tehlikede içtikleri bir zehir kadehi haline geldi.

Qelbinur, deneyimleri hakkında geçici olarak açıkça konuşmaya başladı ve her yeniden anlatıldığında, çile sanki dünmüş gibi yeniden canlanıyor.

Çok yönlü Pinteresque dram, Chen’in ilmiği sıkıldıkça ortaya çıkmaya başladı ve içinde yaşayanlar için değişiklikler neredeyse farkedilemezdi. Birisi, bir hafta sonra bir itiraf okumak için sadece haftalık toplantıda tekrar ortaya çıkacaktı. “Okumaya gitti,” insanlar, bayrak dikme törenine katılımı pek de hevesli olmayan bir oğul veya bir akraba hakkında şaka yollu bir şekilde söz edebilir. Ancak yavaş yavaş ve sinsi bir şekilde, “kalışlar” uzar, ücretsiz sağlık kontrollerinin daha ısrarcı olması “öneri”, jilet tomarları daha tehditkar ve mühürler ve asma kilitler olan boş evler meşum bir şekilde norm haline gelir. Panoları ve isim etiketleri olan memur grupları, konut komplekslerinde koşuşturuyorlar ve diğer rengarenk gaggles, önce balta saplarını, sonra beyzbol coplarını sallayarak şeritlerde yürüyorlardı ve sonra ortaçağ sivri uçlu veya mızraklı uzun sırıklar. Diğerleri kırmızı flamalar tutarak sokak köşelerine asıldı.

Onlara evrensel olarak Sincan’ın “savaş temeli” olduğu söylendi. Dikkatli olmaları gerekir.

Kötü niyetli bir gizlilikle sürünen bu yeni rejime, “Eşleşin ve aile olun” programını yaydı. Sanki milyonlarca gözetim kamerası, yüz, ses ve yürüyüş tanıma, havaalanı güvenliği ve kimlik kartı kontrolleri gittiğiniz her yerde ve telefonunuzda zorunlu bir izleme uygulaması yeterli değilmiş gibi, drama, herkesi içeriden izlemek için ustaca bir plan başlattı. Her Uygur ailesinin ziyaret eden, sizinle birlikte yaşayan, sizinle uyuyan, size öğreten, her hareketinizi ve her düşüncenizi izleyen bir Han Çinli “akrabası” olsa nasıl olurdu?

Bu amaçla, ikinci cepheyi oluşturmak için bir milyon kadro seferber edildi. Kültürleşme politikası yeni bir aşamadaydı.

Popüler bir günlük 1 Mayıs İşçi Bayramı tatili, Sincan’da şimdiden “Ulusal Etnik Birlik Günü” olarak yeniden şekillendirilmiş ve 2016 yılında birlikte yemek yeme, dans etme ve yemek pişirme gibi etnik gruplar arası etkinliklerle birleştirilmiştir. Hükümet personeli, “ ayrılıkçılık, aşırılıkçılık ve terörizmin ‘üç kötü gücünün’ sabotaj faaliyetlerinin veba salgınını” önlemek amacıyla köylülerle eşleştirilmeye başlandı .

Mayıs 2017’de hükümet yetkilileri, “beş buluşma” (五个 一) adı verilen, tüm bir hafta boyunca etnik gruplar arası etkinlikleri kutlamak için yeni bir program duyurdular.

Qelbinur hikayeyi şöyle anlatıyor: “Yerel yönetim tarafından atanan Han kadrolarıyla ‘birlikte yaşayacak, birlikte yemek yapacak, birlikte yemek öğrenecek, yatacaktık’ ‘. Kadınların bir Han kadrosu ‘akrabası’ olmalı ve erkeklerin bir Han kadın ‘akrabası olmalı’ ”dedi.

“İlk başta bize her üç ayda bir hafta birlikte yaşamamız gerektiğini söylediler. Ancak bu kısa sürede ayda bir haftaya yükseldi ”dedi. “Şema beni şok etti. Çalışmayı, ders çalışmayı ve birlikte yemek yemeyi anlayabiliyordum ama neden onlarla evimizde birlikte yaşamalı ve uyumalıyız? “

Ve bu, planın asimilasyon olduğundan şüphelenmeye başladığı zamandı. “Düzenlemeleri kabul etmekten başka seçeneğimiz yoktu ve itiraz etme hakkımız yok,” dedi acı acı.

Pekin, Aralık 2017’deki değişikliklerin kapsamlı doğasını, “Etnik Birlik Haftası” olarak nitelendiren ve “akrabalar” programını bir milyon kadronun bundan böyle yeni ailelerine zorunlu eşleştirme ve yerleştirmeye genişleten bir bomba duyuru ile doğruladı. “akrabaları” olarak görülüyor.

Her üç ayda bir, bir hafta boyunca birlikte yaşamaları, yemek yemeleri ve ders çalışmaları için değil, aynı zamanda Han Çinlilerini evlerine ve kalplerine sızlanmadan karşılamaları emrediliyordu. Direniş beyhudedir ve yıkıcı sayılır. Çok yakında düzenleme her ay bir hafta olacaktı.

Qelbinur’un sürgündeki “akrabasına” ev sahipliği yaptığı açıklaması Pekin’in sözcüsü The Global Times’ınkiyle keskin bir şekilde çelişiyor . Yayın, farklı etnik gruplardan insanların “etnik birlik faaliyetleri yoluyla Parti ve hükümetlerin sıcaklığını” hissettiğini ve davetsiz “misafirleri” karşılamaya o kadar hevesli olan köylülerin “odaları temizleyip ocak kurduklarını” yazıyor. dört “akraba” onların üzerine inmeden önce. Hatta bir köylü, dört hükümet çalışanı için tuvaletinin önüne yeni elektrik prizleri taktı ve yeni kağıt mendilleri hazırladı. The Global Times’a göre “birçok köylü”, “Akrabalarının” ziyaretini duyduktan sonra evlerini temizledi, yorgan hazırladı ve yemek pişirdi, hatta bir tanesi “gözyaşı döktü” ve görevlinin ayrılmasını istemediğini söyledi.

Ancak Qelbinur’un farklı bir versiyonu var.

Kocasının 56 yaşındaki patronu ve karısı onların “akrabası” oldu. Bir çocuk babası olan Çinli (Amiri)patron önce karısıyla geldi ama Qelbinur’a yük olmak istemedikleri bahanesiyle sonra gelişinde karısını getirmedi ve tek başına evlerine geldi.

Qelbinur’un anlayabildiği kadarıyla tüm amacı, onun yatağına doğru yol almaktı. Birbiri ardına ahlaksız ve müstehcen yorumlar, kocasının “akrabasının” “karısını öpmek” ve “ısınmak” için bir yatağı paylaşmak istemesi, işini kaybetmekten korkan adamın acıklı kahkahaları ile karşılandı, ya da daha kötüsü hala bir kampta sona eriyor ve Qelbinur’un ona karşı gelmeden nazikçe reddetmeyi başardığı “akraba” dan daha “eğlenceli” ilerlemeler.

Uygur’da kocasıyla bu konuda büyük bir tartışma, onu onun için ayağa kalkmamakla suçladığında ve ona “akrabasıyla” yatması durumunda “onu öldüreceğini” söylediğinde, Han adamı sorarak kesintiye uğradı. ne oluyordu. Tartışmalarını mazur gördü ve gülümsemeye devam ederek gerçek bir akrabanın yapacağı her şeyi yapmasına izin verdi. “Tabii ki akraba olduğu için beni yasal olarak öpebilir, sarılabilir ve yanıma oturabilir,” dedi. Ve bu konuda hiçbir şey yapamayız.

Haftalar boğucuydu. Kocasının önünde yüzünü okşayarak onlara Uygur yemeklerini ve Uygur kadınlarını ne kadar sevdiğini söylerdi. Kocasının Mandarin eksikliği nedeniyle konuşmasını ona yöneltmekte ısrar etti ve mutfakta yalnız kalabilmeleri için ona yemek yapmayı, bıçak ve wok kullanmayı öğretmekle ilgileniyormuş gibi yaptı. Eşinden uzakta onu kucaklamak ve ellerini tutmak için bu fırsatı nasıl kullandığını anlatarak, “Şortunu sıyırırdı ve ben yemek pişirirken beni cinsel taciz ederdi” diye açıkladı.

“Onaylamamaya cesaret edersem, beni ondan hoşlanmamakla suçlardı,” dedi. “Onun için ya da onunla dans etmem konusunda ısrar ediyordu ve bazen odasında uyumamı istiyordu. Kocam ortalıkta olmasaydı, aşırı derecede ve iğrenç bir şekilde aşık olurdu, ama onun ilerlemelerini kurnazca reddederek kaçmayı başardım. “

Politika, din ve ÇKP hakkındaki düşüncelerine ve fikirlerine sinsice girecekti. “Müslüman olsak veya dua etsek bize asla doğrudan sormazdı” diye anlattı. Tıpkı bir tilki gibiydi. Her şeyi inkar etmek zorunda kaldık. Hata yapma ihtimalimize karşı sürekli tetikte olmalıydık. ” Domuz eti hakkındaki sorulardan korktu ve cevabını hazırladı. Israr ederse onu gülümsemeyle yemek zorunda kalacaktı, ama onu hem tavuğun hem de domuz etinin şişmanlığının onu isyan ettiğine ikna etmeyi başardı. Ama o çok kurnazdı ve bizi yakalamak için elinden geleni yaptı.

Tüm bunlara rağmen Qelbinur, durumunu bölgenin güneyindekiyle kıyaslandığında olumlu bir şekilde hissetti. Erkeklerin çoğunun kamplara götürüldüğü ve kadın ve kızlarının kendi eşlerinden uzak olan erkekler için kolay bir av olduğu, bazıları aylarca, hatta yıllarca.

Arkadaşlarından biri, iç Çin’den gönderilen sekiz Han Çinli erkek kadrosuyla konakladığı ücra bir köydeki görevinden döndü ve bir gece akşam yemeğinde, kötü muamele ve fiziksel dayakların bir kataloğunu anlattı. bu sözde gönüllüler köy çocuklarına Çince öğretmeye çalışırken.

Ancak bu, sonrasına kıyasla hafifti. Kadrolar notları karşılaştırmak için bir araya geldiklerinde, Çinli erkekler geceleri köy kızlarıyla yaptıkları sömürü nedeniyle coşku içinde olacaklardı. Qelbinur, “Aslında arkadaşıma kızlara tecavüz ettiklerini söylemediler, ancak eve döndüklerinde kızları bu ‘uyumlu güzelliklerle’ coşkulu şekilde karşılaştırmaları kendi adına konuştu,” dedi. Arkadaşı ona, erkek akrabalarının akşamları ailelerinin kızlarını sırayla üst kata çıkardıklarını ve hiçbir muhalefetle karşılaşmadıklarını neşeyle ve gururla anlattıklarını anlattı. “Nasıl direnebilirler?” Şikayet etti. Babaları, erkek kardeşleri ve anneleri kamptaydı. Adamları geri püskürtmek için güçsüzlerdi ve götürülmekten korktular, ”dedi acı acı.

Bu program kapsamında başkent Urumçi’de cinsel taciz ve tecavüz o kadar yaygın hale geldi ki, daha sonra üç Uygur kadından oluşan kütük grupları bir Han “akrabasına” getirildi. Ancak Qelbinur’un bildiği kadarıyla, bu plan hiçbir zaman güneye uygulanmadı. “O zavallı kadınlara ne olacağını düşünmekten korkuyorum” dedi.

Qelbinur’a gelince, Avrupa’da güvende olmasına rağmen, yalnız bırakılmadı. Altı aylık vizesi olmasına rağmen, geldikten bir ay sonra Çin polisi ve okulundan telefon almaya başladı. “Ne zaman geri döneceksin? Orada yeterince uzun süre kalmadın mı? ” Porsuk olurlar. Şubat ayına gelindiğinde, 1 Mart’a kadar dönmezse emekli aylığının kesileceği söylendi. O sıralarda kocasından, onun yüzünden yetkililer tarafından yeterince izlendiğini söyleyen kızgın bir telefon aldı. Ardından, öfkeli bir koca onu arayıp İslam hukukuna göre onu boşadığını söylediğinde Mayıs ayına kadar sessizlik. “Benim karım değilsin,” diye bağırdı. Polis ve aile planlaması temsilcisi tarafından RİA’sına ne olduğunu keşfetmek için takip ediliyordu. Bıkmıştı ve ondan kurtulmak istiyordu.

Daha geçen hafta birdenbire aynı aile planlaması görevlisi onu aradı ve RİA’yla ilgili sorularla bombardımana tuttu. Nereye yerleştirildi? Hangi hastane? Yerleştirme belgesinin bir kopyası var mıydı? Değilse neden olmasın? Neredeydi? Hala RİA’sı var mı? Değilse ne zaman ve nerede kaldırıldı? Hangi hastane ve daha da önemlisi hangi doktor onu izinsiz çıkarmaya cesaret etti?

Bu sorulara verilen doğru cevapların birçok insanı suçlayabileceğini ve RİA’ları çıkaran doktorların kamplara götürüldüğünü biliyordu. Onları kapattı ve telefonu kapattı. Kederli bir şekilde, Onlardan asla kurtulamam, dedi.

Milyonlarca Uygur kadınının yaptığı gibi, kendisi için ilk günden beri üzücü olan bu aynı vahşi doğum kontrol yöntemlerinin neden olduğu ömür boyu yaralarla hala yaşıyor. Uykusuz geceleri ve uzun, acı dolu günleri, şimdiye kadar zamanın silinmediği geri dönüşlerle doludur. Bir kitap yazıyor. ÇKP’nin kendine saklamaya kararlı olduğu sırları dünyaya anlatmayı ve dünyaya anlatmayı asla bırakmayacağını, ancak kısmen ona dayanılmaz bir şekilde yapışan anıların ağırlığını kaldırmak için de olsa, söylemeyi asla bırakmayacağını söylüyor.

KAYNAK : https://bitterwinter.org/sexual-abuse-of-uyghur-women-by-ccp-cadres-in-xinjiang/?fbclid= ( Habir/analız : RUTH INGRAMA)

Share
309 Kez Görüntülendi.