logo

trugen jacn

71 BARO’DAN ÇİN’E DOĞU TÜRKİSTAN ÇAĞRISI :”BİR MİLLETİ YOK ETMEK İNSANLIK SUÇUDUR”

Türkiye’de faaliyette bulunan 71 İl’in Barosu ortak bir açıklama yapan, Çin’in İşgalindeki Doğu Türkistan’da yaşayan Türklere karşı uyguladığı baskı, zulüm ve insan hakları ihlallerine karşı Çin’i kınayan bir ortak bildiri kaleme alarak ve Türkiye ve tüm dünyaya çağrıda bulundu.  Bir milleti toptan yok etmenin (Doğu Türkistan Türklerini yok etmenin) bir insanlık suçu olduğunun hatırlatıldığı açıklamada “BM Genel Kurulu olmak üzere tüm uluslararası kurum ve kuruluşların Çin’in bu soykırım uygulamalarını hatırlattı Ortak açıklaması” Uluslararası Çin’in Doğu Türkistan halkına uyguladığı toptan soykırımdan kurtarılması için hareket geçmeye davet ifade ediyoruz. “İfadeleri yer aldı.

Bir veya daha fazla kişi ve şunu diyen bir yazı 'SPARTA BAROEA 71 BARODAN ÇİN'E TepKi̇!  "BİR MİLLETİ ORTADAN KALDIRMAYA YÃ - NELİK FAALİYETLER İNSANLIK SUÇUDUR" EN ÇOK HABER EN SON HABER - SON COM 32 'görseli olabilir

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

71 baro, “Bir milleti ve dini uygulayıcı faaliyetlerine bakma konu fiillerin ‘İnsanlığa Karşımaya Suçlar’da olduğu yadsınamaz bir gerçektir” diyen Çin’in, Uygur Türklerine karşı gelen karşı gelen Doğu Türkistan’da sistemli ve politikalar olmadığını belirten “

71 baronun imzaladığı çağrı metni şöyle: 

“1949 Yılından beri Çin Halk Cumhuriyeti yönetimi altında bulunan Doğu Türkistan’da, insan hakları ihlalleri hayatın tüm değişikliğini devam ettiriyor Toplama kamplarını ‘suçu ve suçluyu Meslek Edindirme kursu olarak dünyaya kabul ettirmeye çalışmakta, bu şekilde Doğu Türkistanlıları terörizm, ayrımcılık ve Aşırılıktan bildiride ver veriyor.

“KAMPLARA KAPATILAN UYGUR TÜRKLERİNİN SAYISI ARTIYOR”

Konu fiillerin ‘İnsanlığa Karşı Suçlar’ engellediği yadsınamaz bir gerçektir.

Çin Hükümeti’nin ‘Aşırılıkla Mücadele Düzenlemesi’ni kabul ettiği Mart 2017’den bu yana, Doğu Türkistan bölgesinde kamplara kapatılan Uygur Türklerinin sayısı hızla artıyor. Düzenlemeye göre ‘normal’ olmayan sakal bırakmak, peçe veya başörtüsü takmak, namaz kılmak, oruç tutmak, alkol almamak ya da İslam veya Uygur kültürüyle ilgili kitaplar veya yazılar bulundurmak da dahil olmak üzere, dini veya kültürel aidiyetin açık veya hatta özel alanında sergilenmesi ‘aşırılık ‘olarak değerlendirilmektedir.

“AF ÖRGÜTÜ DE HAK İHLALLERİNİ İSPATLAMIŞTIR”

Çinlilerde yaşayan insanlarla iletişim kurmak da başkalarının da temelleri hakkında bilgi vermeken temeller arasında yazan çalışma veya eğitim özellikle Müslüman nüfusun yoğun olduğu ülkelere gitmek ya da eden devam insanlarla iletişim kurmak için temeller arasında bulunmaktadır. Erkek-kadın, genç-yaşlı, kentli-taşralı fark etmeksizin herkes, gözaltına alınma tehlikesi altındadır.

Uluslararası Af Örgütü’nün yayımladığı ‘Çin: Neredeler? Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki toplu gözaltılar hakkında cevap verme zamanı ‘raporunda bu ihlaller tanık raporlarıyla ispat edilmiştir.  Uluslararası Af Örgütü Doğu Asya Yönetmeni Nicholas Bequelin’in konuya kitaplarında “Çin hükümetleri, Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde kabus nedeniyle Çin’e hesap sormalıdır” vehametini gözler önüne sermektedir.

Tamamen bir darı içindekar edilmekte, ibadet özgürlüğü yok sayılmakta, İngilizce isimler ve yazılar yasaklanmakta, Doğu Türkistan teklif kasten Sincan adı verilmektedir. Bu uygulamalar ile darı bilinci yok edilmeye çalışılmaktadır. Bahse konu başlığı kadim bir Çin toplandığı tarih ve bol sayılmaktadır.

“DOĞU TÜRKİSTAN İÇİN HAREKETE GEÇİN”

Bütün ilgilileri bu çalışma sorumluluğu, kıymetli vatandaşlarımızı ve sivil toplum kuruluşlarımızı ise konuyu gündemde tutmaya; BM Genel Kurulu olmak üzere uluslararası tüm kurumları, engelleyici yaptırımları derhal gündeme çağırıyor, uluslararası kamuoyunu Doğu Türkistan Uygur halkı için harekete geçmeye davet ediyoruz.

Barolar olarak, Avukatlık mesleğinin ruhu gereği bir haksızlığının başkaca bir haksızlık olduğunu düşünerek mağdur ve mazlum Doğu Türkistan Uygur Türklerinin yanında olmaya devam edeceğimiz ise kamuoyuna saygıyla beyan ederiz.

 Ömer Çelik on Twitter: "Al bayrak ve gök bayrak bir kalbin iki gemidır. Ve tam bugün Çin halkı üzere olmak her halkala, + http://t.co/XKTHz2T0mp"

    DOĞU TÜRKİSTAN ORTAK AÇIKLAMASINA İMZA KOYAN BAROLARIMIZ 

Bir yazı görseli olabilir

KAYNAK: https://www.karar.com/guncel-haberler/71-barodan-dunyaya-dogu-turkistan-cagrisi-1616539?fb

Share
675 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ