logo

trugen jacn

BM.’DEN ŞOK RAPOR ! EN AZ MİLYON UYGUR VE KAZAK ÇİN NAZİ KAMPLARINDA TUTULUYOR !

BM'den Şok Rapor '' 1 Milyondan Fazla Uygur Türkü Cin'de Toplama Kamplarında ''

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)

Mısır meydanında siyaset yaparken ölen  Müslüman Arap Rabia’ye  ağıt yakan ve dillerine dolayan  yerli ve milli yöneticilerimizin Doğu Türkistan’da Çin işgalinde yaşayan  Soydaşlarımızın Çin’in   Soykırımına  uğramalarına  göz yummaları nasıl bir Milliliktir ?

Birleşmiş Milletler’den yapılan açıklamada, Çin’in 1 milyona yakın Uygur Türkünü gizli bir şekilde toplama kamplarına gönderdiği yönünde ellerinde raporlar olduğu belirtildi.

Birleşmiş Milletler Irk Ayrımcılığının Ortadan Kaldırılması Komitesi, Çin’de bir milyona yakın Uygur Türkünün kitlesel olarak gizli bir şekilde toplama kamplarını andıran yerlerde tutulduğuna dair güvenilir bir çok rapor geldiğini bildirdi.

Komite üyesi Gay McDougall, Cenevre’de iki gün sürecek toplantıların açılışında yaptığı konuşmada, bunun dışında ayrıca 2 milyona yakın yine Uygur ve Müslüman azınlığın, “beyin yıkama faaliyetleri” için siyasi kamplara zorla gönderildiği suçlamasında bulundu.

Söz konusu suçlamaya ilişkin BM’deki Çin heyetinden şu ana kadar bir yanıt gelmedi.

RUSYA’YA CEZAEVİNDE İŞKENCE SUÇLAMASI

Bu arada yine Cenevre’de toplanan BM İşkence ile Mücadele Komitesi ise Rusya’yı gözaltındaki kişilere işkence yapmakla suçladı ve başta cezaevi gardiyanları olmak üzere işkence yapanların cezalandırılmasını istedi.

Komite üyesi Claude Heller, Rusya’da mahkumlara yapılan işkencelerin cezasız kalmasını eleştirdi ve Moskova’dan bunların önüne geçebilmek için gerekli önlemleri almasını istedi.

Rusya’da yaklaşık bine yakın ceza evinde 600 bin civarında mahkum ve tutuklu olduğunu hatırlatan komite, geçen yıl farklı gerekçelerle 4 bin kişinin ceza evinde hayatını kaybettiğini bildirdi.

Kaynak :  http://www.haberasi.com/bm-den-sok-rapor-1-milyondan-fazla-uygur-turku-cin-de-toplama-kamplarinda/4341/

Etiketler: » » » » »
Share
1026 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ