logo

trugen jacn
30 October 2016

ÇİN’DEN HİNDİSTAN’A DALAY LAMA’YA VİZE VERDİĞİ İÇİN SERT TEPKİ

Çinden Hindistana Dalay Lama tepkisi

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)

Pekin yönetimi, Dalay Lama’nın tartışmalı Arunaçal Pradeş eyaletine davet edilmesi karşısında Hindistan’a sert tepki gösterdi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, olağan basın toplantısında, Hindistan’ın, iki ülke arasında sınır tartışması bulunan Arunaçal Pradeş bölgesine Tibet’in ruhani lideri Dalay Lama’yı davet etmesine tepki göstererek, bu ziyaretin Çin-Hindistan ilişkilerinin zarar vereceği uyarısında bulundu.

Sözcü Lu, Dalay Lama’nın sınır bölgesine davet edilmesinin barış ve istikrarın yanı sıra iki ülke ilişkilerine zarar vereceği uyarısında bulundu.

Lu ayrıca Hindistan’a ikili ilişkiler ve ortak uzlaşılara saygı göstermesi ve Çin karşıtı ayrılıkçı eylemler amacında olan Dalay Lama’ya bu tarz platformları sağlamaması çağrısı yaptı.

Arunacal Prades Eyalet Başkanı Pema Kandu, Dalay Lama’yı önümüzdeki yılın başında bölgedeki Budist manastırı Tawang’da dini törene davet etmişti.

Hindistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Vikas Swarup da konuya ilişkin dün yaptığı açıklamada, Dalay Lama’nın saygıdeğer bir lider ve Hindistan’ın onur konuğu olduğunu, Hindistan’da her yere gidebileceğini ve Tawang Manastırı’na da gitmesinde bir sakınca görmediklerini belirtmişti.

Öte yandan Çin, geçen haftada da ABD’nin Yeni Delhi Büyükelçisi Richard Verma’nın Arunaçal Pradeş bölgesini ziyaret etmesine ilişkin Hindistan’a tepki göstermişti.

Asya’nın iki devi arasında uzun zamandır süren sınır ihtilafında Çin, Hindistan’ın kuzeydoğusundaki Arunaçal Prades eyaletinde 90 bin kilometrekarelik alan üzerinde egemenlik iddiasında bulunurken Hindistan, Çin’in Himalayaların batısındaki Aksai Çinplatosunda 38 bin kilometrekarelik alanı işgal ettiğini ileri sürüyor.

Çin yönetimine karşı 1959 yılındaki başarısız ayaklanmanın ardından Dalay Lama, Tibet’i terk etmek zorunda kalmış, Hindistan’ın kuzeyinde sürgünde Tibet hükümeti kurulmuştu. Çin yönetimi, Tibet’in 700 yıldır kendi toprakları içinde bulunduğunu, Tibetliler ise ülkelerinin bağımsız olduğunu savunuyor. Pekin, Dalay Lama’nın Tibet için daha fazla özerklik talebini, gizli bağımsızlık çabası olduğu gerekçesiyle reddediyor.

Kaynak : Anadolu Ajansı Haber Bülteni (AA)

Etiketler: » » » » » »
Share
897 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ