logo

trugen jacn
23 Mayıs 2016

KIRIMOĞLU : PUTİN’İN SONU DE AYNI FAŞİST HİTLER GİBİ OLACAK

Kırım Yarımadası’na geçmişte sahip olmak isteyenler içinde Hitler’in de bulunduğunu hatırlatan Kırım Tatarları lideri Kırımoğlu, “Şimdi Ruslar diyorlar ki ‘Kırım bizimdir.’ Bunu zamanında Hitler de söyledi. Hitler’in akıbeti malum. Ben inanıyorum ki, Putin’in akıbeti de Hitler gibi olacak’’ dedi.

????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

Uygur Haber Ve Araştırma Merkezi(UYHAM)

Kırım Tatar Türklerinin Lideri Mustafa Abdulcemil Kırımoğlu, Kanada temasları çerçevesinde Toronto’ya geldi. Ontario Eyalet Parlamentosu gönderine ilk kez Kırım bayrağı çekilmesi dolayısıyla düzenlenen törene katıldı.

Kırımoğlu, Kanada’da çok sayıda Ukrayna kökenli vatandaş bulunduğunu ve ülkede temaslarının çok verimli geçtiğini söyledi.

Kanada’da da Ukrayna’nın politikalarına etki eden ciddi bir Ukrayna diasporası olduğunu anlatan Kırımoğlu, “Burada bulunduğum süre boyunca, Başbakan Justin Trudeau, Dışişleri Komitesi, milletvekilleri ve toplum üyeleri ile verimli görüşmeler yaptık. Trudeau, Temmuz ayında yapacağı Ukrayna ziyaretinde de Kırım Tatar Meclisi üyeleri ile bir araya gelmek istediğini söyledi” diye konuştu.

“UKRAYNA, KIRIM TATARLARININ DAVASI İÇİN ÖNEMLİ BİR ÜLKE”

Ukraynalıların, Kırım Tatarlarının davasına destek verdiğini ifade eden Kırımoğlu, Ukrayna’nın Kırım Tatarlarının davası için önemli bir ülke olduğunun altını çizdi.

Kırım Yarımadası’na yıllardır sahip olmak isteyenlerin bulunduğunu ve bunlardan birinin de Hitler olduğunu kaydeden Kırımoğlu, “Şimdi Ruslar diyorlar ki ‘Kırım Yarımadası bizimdir.’ Bunu zamanında Hitler de söyledi. Hitlerin akıbeti malum. Ben inanıyorum ki, Putin’in akıbeti de Hitler gibi olacak.’’ şeklinde konuştu.

“JAMALA’NIN ŞARKISI BİZİ ANLATIYOR”

Ukrayna adına Eurovision Şarkı Yarışması’na katılan Jamala’nın birinci olmasını da değerlendiren Kırımoğlu, şunları söyledi:

“Kırım Tatarlarını anlatan bu şarkının birinci olması bize iki şey anlatıyor. Birincisi, oy verenlerin çoğu gençler. Demek ki gençler sıradan pop şarkılarına değil de anlamı olan eserlere önem veriyor. İkincisi ise bu şarkı Kırım Tatarlarını anlatıyor. Bu şarkıyı dinleyenler merak edecekler. ‘Bu Kırım Tatarları kimdir’ deyip davamıza ilgi duyacaklar.’’

Törende Ukrayna kökenli bazı milletvekilleri ile Türkler, Azerbaycanlılar ve Kırım Tatar toplumu üyeleri de hazır bulundu.
Kaynak : Kırım Haber Ajansı (QHA)/ Türk Yurdu Haber

Etiketler: » » » » »
Share
1306 Kez Görüntülendi.