logo

trugen jacn

2 YILDIR KAYIP OLAN DR.GÜLŞEN ABBAS’İN ÇİN NAZİ KAMPINDA TUTULDUĞU DOĞRULANDI

ABD’de yaşayan Doğu Türkistanlı Uygur Türkü aydın ve Uygur Hareketi’nin (Campaign For Uyghurs) kurucusu ve direktörü Rushan Abbas, 21 aydır kayıp olan kız kardeşi hakkında sonunda haber alabildi. Özgür Asya Radyosu (rfo.org) Doğu Türkistan’daki ısrarlı ve yoğun araştırmaları sonucunda Dr.Gülşen Abbas’ın tutuklandıktan sonra Doğu Türkistan’daki bir Çin tipi Nazı/Toplama kampına kapatıldığı bilgisine ulaştıklarını açıkladı.

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Doğu Türkistanlı bir tıp bilim insanı ve Cemaat önderi olan merhum Dr.Abbas Burhan’ın kızı ve Uygur Hareketi’nin Kurucusu ve Lideri Ruşen Abbas’ın başkent Urumçi’de Nurbağ Petro-Kimya Hastanesinden emekli Kız kardeşi Ruşen Abbas’ın Doğu Türkistan’daki bir Çin Nazi Kampında tutulduğu bildirildi. Bu bilgiye Özgürlük Radyosu muhabirlerinin uzun ve ısrarla çalışmaları sonucu ulaştıkları bildirildi.

Dr.Ruşen Abbas ABD’de yaşayan Kızkardeşi Ruşen Abbas’ın Eylul/2018’de Washington merkezli Hudson Enstitüsün’de düzenlenen bir Konferans’ ta Çin’in Doğu Türkistan’daki etnik dönüştürme,asimilasyon ve soykırım cinayetleri hakkında verdiği konferans sonrası kaybolmuş ve hakkında şikdiye kadar hiç bir bilgi veya haber alınamamıştı.

Radyo’nun haber sitesinde yer alan bilgilere göre aynı şekilde kayıp durumda olan

Dr.Ruşen Abbas ‘in Teyzesi’nin de birlikte tutuklandıkları Toplama kampında oldukları de bildirildi. Bütün bu tutuklanmaların temelinde, Abbas’ın Uygur Türklerinin haklarını savunması ve aynı zamanda Uygur Hareketi’nin direktörü olması yatıyordu. Çin Komünist Partisi’nin Abbas’ın gözünü korkutmak ve O’nu faaliyetlerinden alı koymak için kız kardeşini rehine olarak tutukladığı ifade edildi. Dr. Gulshan Abbas’ın serbest bırakılması için Amerika’daki iki kızı ve kız kardeşi ile diğer yakınları büyük bir mücadele ortaya koydu.

Dr. Gulshan Abbas’ın kaçırılmasını yakından takip eden Özgür Asya Radyosu, uzun süren araştırmalar sonucunda onun tutuklu olduğunu bölgedeki yetkililerden teyit etti. Bu kapsamda çok sayıda polis yetkilisi ile görüşen yayın kuruluşunun temsilcileri onlardan hiçbir bilgi alamadı. Abbas’ın emekli olduğu hastanedeki yetkililer bile O’nun orada çalışmadığını belirtti. Ancak, Komünist Parti’ye bağlı hastane görevlilerinden bir Han Çinli çalışan, Dr. Abbas’ın tutuklanıp götürüldüğünü teyit etti. Ancak onun nerede tutulduğuna dair bilgisinin olmadığını bildirdi. Onunla ilgili dosyaları incelediğini söyleyen yetkili kadın, Çin devletinin hangi birimi tarafından götürüldüğünün bilinmediğini, bu tutukluğunun üst düzey yetkililer arasında da konuşulduğunu ifade etti.

Rushan Abbas holds up a photo of her sister, Gulshan Abbas, in a photo posted to social media on Feb. 12, 2019.

Dr. Abbas’ın kızı ve onu bulabilmek için her alanda varını yoğunu ortaya koyarak mücadele eden Ziba Murat, Özgür Asya Radyosu’na yaptığı açıklamada, onun özgür kalması için elinden geleni yapmaya devam edeceğini kaydetti. En son 10 Eylül 2018’de annesiyle konuştuğunu söyleyen Murat, sağlık sorunları olan Abbas’ın 21 aydır tutuklu olması için hiçbir gerekçe olamayacağını vurguladı.

Uygur Hareketi’nin Direktörü ve kız kardeşi Rushan Abbas da bu kaçırma ve tutuklama olayının insan hakları savunucularının çalışmalarını durdurmak ve onları cezalandırmak için geliştirilen tipik bir Komünist Parti taktiği olduğunu söyledi. Abbas, “Çin dışında yaşayan ve Uygur davası için çalışan bütün aktivistleri bu tür fidye ve intikam yöntemi ile karşı karşıya kalıyor. Çin hükümetinin bizden intikam almak için yaptıkları bu girişimler bizim davamızı dünyaya daha iyi anlatmamızı teşvik ediyor. Onların bu zulümleri daha güçlü deliller olarak ortaya çıkıyor.” Değerlendirmesini yaptı.

Konu hakkında Uygur Hareketi’nce yapılan açıklamada da Dr. Abbas’ın hayatta olmasının öğrenilmesi ile ailesinin kısmen de olsa huzur bulduğu ancak, bu rehin alma süreci, tutukluğun devam etmesi ve sağlık gibi endişeler nedeniyle tam olarak mutmain olmadıkları kaydedildi. Çin hükümetinin halen duruma ilişkin bilgi vermediği kaydedilen açıklamada, “Çin Komünist Partisi’nin masum bir kadını politik bir koz olarak kullandığı, aşağılık ve bariz bir terörist eylem gerçekleştirildiği ortadır” denildi.

Dr. Abbas’ın durumunun polis gibi ilgili devlet kurumları yerine ancak emekli olduğu hastane tarafından teyit edilmesinin, Doğu Türkistan’da Uygurları terörize etmeye çalışan yetkililerin bir korkaklık ve karanlık içinde olduğu belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi, “Bir kez daha Çin hükümetini doğru olanı yapmaya çağırıyoruz. Milyonlarca insana acı çektirmeye devam ederek suçlarını kabul etmiş ve Çin’i tarihin karanlık tarafına düşmesine neden olmuşlardır.”

Kaynak : https://campaignforuyghurs.org/tr/21-aydir-kayip-kiz-kardesinin-cin-tarafindan-tutuklandigi-dogrulandi/?fbclid=

Etiketler: » » » » » » » »
Share
299 Kez Görüntülendi.