logo

trugen jacn

DOĞU TÜRKİSTAN SORUNU, YEŞİL KARDADENİZ FM.RADYOSUNDA GÜNDEME TAŞINDI.

Fatma Cengiz

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)
Kayseri merkezli olarak faaliyet gösteren YEŞİL KARADENİZ FM. Radyosunda 3 saat süren bir  program yapıldı ve  Doğu Türkistan ve sorunları ayrıntılı bir şekilde  canlı olarak gündeme getirildi.
01 Haziran 2015 günü saat 20,oo’de başlayan ve saat 23’e kadar süren programı Yeşil Karadeniz radyosu yönetmeni sayın Fatma Cengiz yönetti. 3 saat devam eden programa Uygur Haber ve Araştırma Merkezi sorumlusu ve Uyghurnet.org internet sitesi yayın yönetmeni Hamit Göktürk canlı olarak istanbul’dan katıldı.
Günler öncesinden duyurulan program’in kutsal Ramazan ayının müjdecisi olan mübarek Berat Kandili akşamına denk gelmesi  programa ayrı bir önem kattı.
Canıl program yönetmeni sayın Fatama Cengiz’ın çok güzel,bilinçli  ve güncel olarak hazırladığı soruları cevaplandıran Göktürk, bu canlı program ile Doğu Türkistan’i gündeme getiren Yeşil Karadeniz radyosuna teşekkür etti ve bütün dinleyicilerin ve Türk-İslam aleminin kandilini kutlayarak söze başladı.Göktürk 3 saat süren canlı prgramda Sosyalist maskeli Faşist Çin yönetiminin Müslüman Uygur Türklerine karşı yürüttüğü sokırım ve assimilasyon temelli uygulamaları hakkında örnekleri ile geniş açıklamalarda bulundu.Son yıllarda Doğu Türkistan genelinde  meydana gelen  işgal karşıtı  hareketler ve Milli  isyanlar hakkında de kronolojik olarak ayrıntılı bilgiler sundu.Çin diktatörü Xi’nin ortaya attığı “Tarihi İpek Yolunun Yeniden Canlandırılması” sözde projesinin Çin yayılmacağı ve işgalı için bir araç olduğu üzerinde duran Göktürk.” Çin bu proje ile ekkonomik ve siyası gücünü kullanarak Türkisitan coğrafyasını ve islam alemine taşmak,yayılmak ve  işgal etmek istemektedir.Doğu Türkistan Türkleri kendi vatanlarını ve kimiliklerini koruma mücadelesi verirken, aynı zamanda Türk islam dünyasını “Sarı Tehlike”nin saldırısından da  korumaktadır. Doğu Türkistan Türk dünyasının ve islam aleminin doğu’daki kalesidir. Bunu ilk farkeden ve gündeme getiren İslam aleminin en büyük Düşünür ve fikir adamlarınden olan, Pakistan’in mannevi  kurucusu Allame Dr.Muhammed İkbal olmuştur.Dr.İkbal ta 1933’da Doğu Türkistan İslam Cumhuriyeti ilan edilirken “Kaşgar(Doğu Türkistan) İslamın Doğu Sınırındaki sarsılmaz bir koruganıdır,yanı kalesidir.” Ifadesini kullanmıştır. Türk islam alemi günümüzde olduğu gibi Doğu Türkistan’ı yalnız bırakmamalı, taşan Sarı Tehlikenin önünde bir sed gibi dimdik duran Uygur Türklerine yardım etmelidir.” Şeklinde konuştu.

Hamit-Rad.

Canlı programa katılan Göktürk, Doğu Türkistan ve sorunlarını şu genel başlıklar halinde çanlattı;
– Doğu Türkistan’nin tanımı,tarihi geçmişi ve önemi
– Uygur Türklerinin tarihteki rölleri
– Türk-İslam dünyasının Doğu Türkistan’a olan tutum ve yaklaşımı
– Türkiye,Türk Cumhuriyetleri ,İsilam ülkeleri ile Siyasi Partiler ve siyaset kumunun ve kamu oyunun bakışı
– Diaspora’da yaşayan Uygurlar,sayıları,durumları ve çalışmaları
– Doğu Türkistan bağımsıztlık hareketinin tarihi seyri ve  güncel durumu
– Doğu Türkistan’da son yıllarda meydana gelen büyük olaylar ve milli ayaklanmalar
– 05 Şubat 1997 Gulca Katliamı
– 05 Temmuz 2009 Urumçı Katiamı
– 28 Temmuz 2014 Yarkent- İlişku ayaklanması
Ayrıca,2014’de yapılan tutuklama ve idam cezaları
– 2014’de 450 kişi idam edildi.
– 2014’de 27 bin 600 kişi tutuklandı.
– 2014’te 181 “Terör Örgütü” ortaya çıkarıldı Sözde.
Dinleyicilerden gelen soruları cevaplayan Göktürk ,bir dinleyici’nin Uygurların PKK.’yı desteklediği yolundaki sorusunu şöyle cevaplandırdı,” 2002 dünya kupasında UYGUR Türkleri Türk Milli Takımını tuttuğu ve başarısını alkışladığı için tutuklandı.Şövenist Çinliler tarafından linç edildiler.Türkiye’yi daha görmeyen ve gelmeyen Uygur gençleri Türk Milletine ve Türkiye’ye karşılıksız bir aşkla ve  içten ve kalben bağlılar.Türkiye’ye göz dikenler ve onun düşmanları hele hele terör örgütü PKK. Müslüman Uygurların can düşmanıdırlar.Bu söylemler,Türk Milletinin güvenini ve sevgisini yok etemek isteyen Çinli işgalcilerin özellikle ortaya attığı aşağılık şantaj ve sinsi ve adi  bir iftiradır.Böyle bir şey asla mümkün değildir.Uygur  Türklerinin bu dünya’da Yaradanından sonra en çok güvendiği, gurur duyuduğu ve sevdiği tek varlık Türk millleti ve Türkiye Cumhuriyeti devletidir. Işık Türkiye’den gelir inancı tarihten beri vardı ve ebediyen de var olacaktır.Çünkü gerçek te tam böyledir.”şeklinde konuştu.

F.Cengiz

Program,yoğun istek üzerine 04 Haziran Perşembe günü saat 21-24 saatleri arasında tekrarlanamış bulunmaktadır.
Program internet adresi üzerinden (www.yesilkaradeniz.com./hamitgöktürk.rar ) dinlenebilir.

TEŞEKKÜR : dünyanın en mağduru ve Türk-İslam aleminin en mazlumu Doğu Türkistan’ı gündeme taşıdıkları ve onun haklı davasını kamu oyunda gündeme getirdikleri için Radyo Yeşil Karadeniz’ın değerli yöneticilerine ve program ve canlı yayın yönetmeni Sayın Fatma Cengiz Hanımefendi’ye  ve de özellikle gönüldaşım Aytekin Çetin Beğ’e  minnet ve şükranalarımı sunuyorum. UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ(UYHAM )

Etiketler: » » » » » »
Share
1746 Kez Görüntülendi.